Węgry - informacje turystyczne o kraju

Węgry - atrakcje turystyczne

Obecnie w przewodniku turystycznym Węgry mamy zarejestrowanych 66 miejscowości oraz 404 atrakcji.

Przewodniki są tworzone przez Was - podróżników, którzy chcą się podzielić swoimi przeżyciami i doświadczeniami.

Pomóż w jego tworzeniu. Dodawajcie atrakcje, opisy, zdjęcia, oceniajcie treści dodane przez innych, abyście i Wy też mogli skorzystać z tak przygotowanych informacji o miejscach, w których jeszcze nie byliście.

Miejscowości

Budapest , Węgry

Jedna z najpiękniejszych stolic europejskich, ważny ośrodek kulturalny, naukowy i turystyczny. Znajduje się tu mnóstwo wspaniałych zabytków, muzeów i teatrów oraz atrakcji przyrodniczych, takich jak jaskinie, wzgórza i piękne parki miejskie. Budapeszt jest również znanym miastem uzdrowiskowym, w którym funkcjonują łaźnie i kąpieliska termalne.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Hajdúszoboszló , Węgry

Międzynarodowy kurort z ogromnym kąpieliskiem termalnym, przyciągającym co roku tłumy turystów. Ponadto są tu zlokalizowane różne muzea, świątynie i zabytkowe domy. Dużą atrakcję stanowi również kolekcja wspaniałych dzwonów (Harangház), którą można podziwiać przy promenadzie na terenie parku zdrojowego.

Średni wynik 7,0 na podstawie 3 ocen

Balatonfured , Węgry

Miasteczko położone nad jeziorem Balaton, w którym znajdują się cztery zadbane plaże, przystań jachtowa i molo. To popularna miejscowość turystyczna, ale stosunkowo spokojna nawet w sezonie. Zwana jest żeglarską stolicą Balatonu, ponieważ odbywają się tu liczne zawody żeglarskie. Ponadto znajduje się tu dużo zabytków i najstarsze uzdrowisko nad Balatonem.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Visegrád , Węgry

Miasto zlokalizowane 35 km na północ od Budapesztu, będące dawniej stolicą kraju i siedzibą królów. Odbywały się tu zjazdy wyszehradzkie, czyli spotkania władców Węgier, Czech i Polski. Warto zobaczyć tu Wieżę Salomona, Cytadelę oraz ruiny pałacu królewskiego. Z wyszehradzkich wzgórz można podziwiać wspaniałe widoki.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Veszprem , Węgry

Veszprém to jedno z najstarszych miast na Węgrzech, w którym warto zobaczyć głównie śródmieście oraz wzgórze zamkowe. Znajduje się tu wiele zabytków sakralnych (Pałac Biskupi, katedra św. Michała, kościół franciszkański) czy też urzekające, kolorowe kamieniczki (na pl. Óváros). Z Wieży Ogniowej oraz z wzgórza zamkowego można natomiast podziwiać panoramę miasta.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Tihany , Węgry

Malownicza wioska położona na wschodnim brzegu półwyspu Tihany. W sezonie jest ona wręcz oblegana przez turystów, ale nic dziwnego, ponieważ jest nie tylko pięknie położona, ale urzeka niską zabudową, pięknymi zabytkami i ciekawymi muzeami. Z tutejszego Wzgórza Echa można też podziwiać przepiękne widoki na jezioro i pobliskie miejscowości.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Atrakcje

Balaton , Węgry

Balaton to największe jezioro w Europie Środkowej, centrum turystyki i rekreacji. Można tu wypocząć w kurortach, licznie zgromadzonych zwłaszcza na południowym brzegu, ale też żeglować lub wędkować. Balaton jest też popularny wśród miłośników jazdy konnej, gdyż znajduje się tu wiele ośrodków jeździeckich. Warto odwiedzić półwysep Tihany, gdzie mieści się stacja badawcza i muzeum.

Średni wynik 8,2 na podstawie 4 ocen

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie , Węgry

Bazylika św. Stefana to największy kościół w Budapeszcie, o bardzo burzliwej historii. Świątynia została zbudowana w stylu neorenesansowym, a jej elementami charakterystycznymi są: kopuła i para wież o wysokości 96 m. Wnętrze robi wrażenie ze względu na wielość złota i marmurów, mozaiki i freski na sklepieniu, a także obrazy cenionych malarzy w ołtarzach bocznych.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Plac Bohaterów w Budapeszcie , Węgry

Plac Bohaterów to jeden z największych placów w stolicy Węgier. Wzniesiono na nim w drugiej połowie XIX w. pomnik dla uczczenia 1000-lecia istnienia państwa węgierskiego.

Średni wynik 7,2 na podstawie 3 ocen

Hungaroring , Węgry

Tor wyścigowy Hungaroring położony jest na obrzeżach miejscowości Mogyoród, 19 km od centrum Budapesztu. Został oddany do użytku w 1986 r., ale od tego czasu przeszedł kilka remontów i modernizacji. Co roku, na początku sierpnia odbywają się tu wyścigi Formuły 1 o Grand Prix Węgier.

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Visegrádi fellegvár , Węgry

Ruiny cytadeli z XIII w. znajdują się na szczycie wzgórza nad Dunajem. Dawniej przechowywano w niej klejnoty oraz insygnia koronne. W XVIII w. została zburzona, ale częściowo ją zrekonstruowano. Dziś na terenie twierdzy zorganizowano wystawę średniowiecznych narzędzi tortur, woskową rekonstrukcję uczty królewskiej oraz ekspozycję dawnego rzemiosła. Z jej tarasów roztaczają się wspaniałe widoki.

Średni wynik 6,8 na podstawie 2 ocen

Állatkert , Węgry

Ogród zoologiczny w Budapeszcie otworzono w 1866 roku. Choć stosunkowo niewielki, jest jednym z atrakcyjniejszych w Europie. W zadbanym parku, często w secesyjnych, zabytkowych pawilonach mieszka tu ok. 2 tys. osobników. Wybudowano palmiarnię, gdzie można podziwiać egzotyczne gatunki zwierząt i roślin w otoczeniu fruwających nad głową rajskich ptaków i motyli. Warto zobaczyć też akwarium.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Országház , Węgry

Jeden z symboli miasta, zaprojektowany przez Imre Steindla. Wrażenie robi monumentalność budowli oraz jej przepych. Bryła gmachu została zbudowana w stylu neogotycko-neobarokowym, zwieńczona jest ogromną kopułą i ozdobiona 88 posągami postaci historycznych. W Sali Kopułowej można zobaczyć insygnia królewskie.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Baszta Rybacka , Węgry

Zespół wieżyczek różnej wielkości, połączonych schodami i łukami, będący jednym z głównych symboli Budapesztu, wpisany na Listę UNESCO. Wokół znajduje się wiele pomników, np. majestatyczna figura św. Stefana, odlana z brązu. W średniowieczu odbywały się tu targi rybne, dziś Baszta pełni rolę tarasu widokowego, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Park Pałacowy, Keszthely , Węgry

Przepiękny barokowy płac, jeden z największych na Węgrzech. Położony jest na terenie zadbanego, angielskiego ogrodu w miejscowości Keszthely. Obecnie mieszczą się tu muzea oraz słynna Biblioteka Helikon. Latem odbywają się w pałacu koncerty muzyki poważnej oraz inne imprezy kulturalne.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Muzeum Etnograficzne , Węgry

W Muzeum Etnograficznym zgromadzono bogate i ciekawe zbiory dotyczące kultury ludowej Węgier. Można zobaczyć tu m. in. dawne narzędzia rzemieślnicze, wyposażenie chat, tradycyjne stroje i biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku. W Muzeum zorganizowano też zbiory tematyczne, gdzie można obejrzeć eksponaty związane nie tylko z państwem węgierskim, lecz także kolekcje z całego świata.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Jaskinia Szemlő-hegyi , Węgry

Jaskinia termalna u stóp Wzgórza Macieja. Turystom udostępniono około 300 m korytarzy, gdzie mogą zobaczyć m. in. kryształy gipsowe oraz rzadko spotykane w Europie nacieki w formie bąbelków. Na najniższym poziomie jaskini znajduje się uzdrowisko dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, ponieważ jest tu niezwykle czyste powietrze.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Wzgórze Gellérta , Węgry

Wzgórze wapienne w centrum Budapesztu o wysokości 130 m n.p.m. Dawniej wierzono, że było to miejsce zlotów węgierskich czarownic. Dziś stanowi ono część Parku Narodowego Duna-Ipoly, ze względu na panujący tu specyficzny mikroklimat. We wnętrzu góry znajduje się największa wieża ciśnień w stolicy Węgier.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen