Rumunia - informacje turystyczne o kraju

Rumunia - atrakcje turystyczne

Obecnie w przewodniku turystycznym Rumunia mamy zarejestrowanych 34 miejscowości oraz 272 atrakcji.

Przewodniki są tworzone przez Was - podróżników, którzy chcą się podzielić swoimi przeżyciami i doświadczeniami.

Pomóż w jego tworzeniu. Dodawajcie atrakcje, opisy, zdjęcia, oceniajcie treści dodane przez innych, abyście i Wy też mogli skorzystać z tak przygotowanych informacji o miejscach, w których jeszcze nie byliście.

Miejscowości

Sinaia , Rumunia

Dzięki lokalizacji w dolinie rzeki Prahova u stóp gór Bucegi, Sinaia jest dziś znanym ośrodkiem narciarskim. Jej popularność wśród mieszkańców Wołoszczyzny rozpoczęła się na pocz. XX w., po tym jak sam król zlecił budowę tu jednej ze swych rezydencji. Pomysł ten podchwyciła szlachta, która pobudowała swe wille. Wart odwiedzenia jest też wspaniały klasztor, którego nazwę zaczerpnięto od góry Synaj.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Oradea , Rumunia

To jedno z najlepiej rozwiniętych miast Rumunii. W 1836 r. pożar strawił jego część, którą odbudowano w stylu będącym kombinacją secesji i historyzmu. Spacer po mieście ujawnia architektoniczny mix: zaledwie kilka przecznic od zabytkowego centrum napotykamy budownictwo mieszkalno-przemysłowe z okresu socjalizmu. Ta stolica historycznej krainy Kriszany dziś przyciąga bliskością 2 dużych uzdrowisk.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Satu Mare , Rumunia

To jedno z największych dwujęzycznych miast w Transylwanii, niemal w połowie zamieszkałe przez ludność węgierską. Ponoć można tutaj mieszkać całe życie, nie znając języka rumuńskiego. W tym ważnym ośrodku gospodarczym i kulturalnym nie ma zbyt wielu zabytków – większość z nich stanowią obiekty sakralne. Za to dwa świeckie budynki: Wieża Strażaków i Pałac administracyjny przewyższają je znacznie.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Târgu Mureş , Rumunia

Miasto o prawie 600-letniej historii liczące ok. 150 tys. mieszkańców. Co ciekawe – niemal połowa z nich to Węgrzy. Od XVI w. jest istotnym ośrodkiem edukacji i kultury. Swój interesujący wygląd zawdzięcza burmistrzowi z początków XX w., który wdrożył (awangardową jak na tamte czasy) politykę w zakresie zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Stąd też kilka zabytków w stylu secesji i Art Nouveau.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Hunedoara , Rumunia

Wizytówką położonej nad Cerną Hunedoary jest gotycki zamek należący do Jana Hunyadyego, od nazwiska którego miasto mogło wziąć swą nazwę. XIV-wieczna warownia jest słusznie uznawana za jedną z najpiękniejszych w Transylwanii. W II poł. XX w. zbudowano tu duży kombinat górniczo-hutniczy, ale zabytkowych miejsc jest dość, aby turyści mieli co zwiedzać i gdzie wypoczywać (wokół piękne góry, jezioro).

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Curtea de Argeş , Rumunia

W przeszłości (sięgającej XIV w.) to niewielkie miasteczko położone na prawym brzegu rzeki Argeş było siedzibą królewskiego dworu. Z tamtego okresu pochodzą dwa zabytkowe kościoły, które warto zobaczyć. Usytuowanie tej miejscowości sprawia, że bywa ono określane bramą do Karpat. Te ostatnie można eksplorować, poruszając się tak spektakularnymi drogami jak Szosa Transfogaraska lub trasa Rucar-Bran.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Atrakcje

The Genoese Lighthouse , Rumunia

Wznosząca się niemal na wysokość 8 m latarnia portowa została zbudowana w 1860 przez ludzi z przedsiębiorstwa o nazwie Dunaj & Morze Czarne. W ten sposób pragnięto uczcić genueńskich kupców, którzy już w XIII w. stworzyli tu prężną społeczność handlowo-przewozową.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Romanian Navy Museum , Rumunia

Muzeum przedstawiające regionalnej historię marynarki wojskowej i floty handlowej – od łodzi wyskrobanych z pni drzew po nowoczesne statki. Urzeka ogrom detali, z jakimi odtworzono zwłaszcza średniowieczne okręty. Część eskpozycji nie zmieściła się pod dach, toteż na dziedzińcu wystawiono m.in. statki, silniki, działa i torpedy. Dla fanów militariów i marynistyki pozycja obowiązkowa.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

St. Mina Orthodox Church , Rumunia

To piękna cerkiew w oryginalnym stylu rumuńskim, Zbudowana przez cieśli z regionu Maramuresz. Ten unikatowy obiekt sakralny jest największym drewnianym kościołem w Rumunii, liczy 85 m długości i 40 m szerokości. Łatwo go dostrzec z oddali dzięki ponad 60-metrowej wieży; dodatkowym atutem jest urocze położenie (park nad jeziorem).

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Ovid's Square , Rumunia

Dawna nazwa Konstancy brzmiała Tomis. W 8 roku n.e. trafił tu rzymski poeta Owidiusz Publiusz Naso, autor m.in. „Sztuki kochania” – utworu , który w XVI w. znalazł się w indeksie ksiąg zakazanych. Na jednym z ładniejszych placów Konstancy stoi pomnik poświęcony poecie. Monument zaprojektowany został przez rzeźbiarza Ettore Ferrariego w 1887 roku.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Cazinoul din Constanța , Rumunia

Do niedawna to ukończone w okresie międzywojennym kasyno było architektoniczną perełką w stylu secesyjnym. Obecnie to mocno zaniedbany obiekt, do którego można się swobodnie wślizgnąć i oczyma wyobraźni ujrzeć, to widzieli jego bywalcy przed laty. Wokół kasyna rozciąga się deptak, na którym często można spotkać zakochanym – zwłaszcza o zachodzie słońca. Będąc w Konstancji, trzeba tu zajrzeć.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Herăstrău Park , Rumunia

Olbrzymi park wokół jeziora, po którym można przemieszczać się niewielkimi łódkami lub rowerami wodnymi. Powstał w latach 30. XX w. w rezultacie osuszenia bagien i z miejsca stał się jednym z ulubionych miejsc publicznych w stolicy. Wśród alejek z różami spacerują zakochani, a wokół dużego ekranu w centrum gromadzą się turyści. Wszystkie zakątki są świetnie utrzymane; masa zieleń poprawia humor.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Manuc's Inn , Rumunia

Ta wyjątkowa restauracja zaczerpnęła swą nazwę od nazwiska XVIII-wiecznego armeńskiego kupca. Mieści się wokół dziedzińca z drewnianymi schodami i balkonowymi galeriami, a jej wystrój jest autentycznie stary. Poza dobrą orientalną kuchnią (zwłaszcza ponoć libańskie dania są pyszne) oferuje odrobinę spokoju od zgiełku współczesności. Czas poświęcony na posiłek umila grana na żywo tradycyjna muzyka.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

G. Enescu Museum / Cantacuzino Palace , Rumunia

Pałac Cantacuzino (ze swą secesyjną fasadą i staroświeckimi wnętrzami) to bez wątpienia jeden z ładniejszych budynków w mieście, ale nie wszystkie pokoje dostępne są dla turystów. W kilku na dole mieści się muzeum dedykowane wielkiemu rumuńskiemu kompozytorowi, po którym zostały m.in. fotografie, rękopisy, nagrody, popiersia, instrumenty i kostiumy. W pamięć zwiedzających zapadnie maska grobowa.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

The National Museum of Art of Romania , Rumunia

Inauguracja galerii prezentującej dorobek współczesnej sztuki rumuńskiej nastąpiła w 1834 r. ale dopiero po 30 latach zyskała ona status muzeum narodowego. W ciągu kolejnych dekad placówka zwiększała liczbę eksponatów – dziś liczą one 8,6 tys. obrazów i 2 tys. rzeźb. Fantastyczne prace różnych twórców cechują się nader żywymi kolorami i wyjątkowo czytelnym przedstawieniem poszczególnych kultur.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Cotroceni Palace , Rumunia

Aby dostać się tu, trzeba zapisać się z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem i mieć ze sobą paszport, gdyż miejsce to jest siedzibą rumuńskiego prezydenta i ot tak z ulicy nikogo nie wpuszczają do pałacowego muzeum. XIX-wieczny gmach to dzieło francuskich architektów z pięknie urządzonymi wnętrzami. Wokół mnóstwo zieleni i nader relaksująca atmosfera, która pozwala wypocząć i odstresować się.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Ion Jalea Museum of Sculpture , Rumunia

Miłośnikom sztuki, w już w szczególności rzeźbiarstwa poleca się wizytę w muzeum Iona Jalei. Zmarły w 1983 r. artysta był członkiem rumuńskiej Akademii Sztuk Pięknych. W trakcie I wojny światowej stracił rękę i do końca życia rzeźbił tylko jedną dłonią. Wśród eksponatów są też wspaniałe rysunki, reliefy i popiersia.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Meczet Karola I , Rumunia

Meczet Karola I to zachwycająca budowla w stylu mauretańskim. To miejsce kultu jest nie tylko świadectwem religijnej tolerancji w Rumunii, ale także stanowi architektoniczny klejnot. Liczący 50 m wysokości minaret jest często odwiedzanym punktem widokowym, a na jego szczyt prowadzą wąskie kręcone schody. Warto się po nich wspiąć, by w słoneczny dzień ujrzeć wspaniały widok na morze i na port.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen