Litwa - informacje turystyczne o kraju

Litwa - atrakcje turystyczne

Obecnie w przewodniku turystycznym Litwa mamy zarejestrowanych 11 miejscowości oraz 139 atrakcji.

Przewodniki są tworzone przez Was - podróżników, którzy chcą się podzielić swoimi przeżyciami i doświadczeniami.

Pomóż w jego tworzeniu. Dodawajcie atrakcje, opisy, zdjęcia, oceniajcie treści dodane przez innych, abyście i Wy też mogli skorzystać z tak przygotowanych informacji o miejscach, w których jeszcze nie byliście.

Miejscowości

Vilnius , Litwa

Wilno jest jednym z ważniejszych miast na Litwie, będące jednocześnie stolicą kraju. Urokliwe miasto z przepiękną Starówką z licznymi wąskimi oraz krętymi uliczkami, którymi można spacerować godzinami podziwiając liczne zabytki, ciekawe miejsca, a w chwilach zmęczenia odpocząć w kawiarenkach bądź restauracjach podających litewskie specjały.

Średni wynik 10,0 na podstawie 5 ocen

Trakai , Litwa

Idealne miejsce dla osób chcących uciec od zgiełku miejskiego i wypocząć. Miasteczko otaczają malownicze doliny, wąwozy, lasy oraz jeziora, które tworzą wspaniały pejzaż. Ponadto możemy obejrzeć tutaj piękny zamek, ruiny drugiego zamku, chaty karaimskie, zespół pałacowy, piękne kościoły oraz cerkiew. Kolejną atrakcja jest możliwość zjedzenia tradycyjnego dania karaimów: kibiny- pierogi karaimskie.

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Kaunas , Litwa

Kowno jest uroczym, niezbyt wielkim miastem (ponad 420 tys. mieszkańców) położonym na wzgórzach nad Niemnem. To drugie po Wilnie, najważniejsze miasto Litwy.

Średni wynik 6,8 na podstawie 2 ocen

Šiauliai , Litwa

Miasto nazywane przez mieszkańców Miastem Słońca. Jest czwarte na Litwie pod względem liczby mieszkańców. Warto tutaj przyjechać, gdyż jest to urokliwe miasto z bardzo ciekawymi zabytkami oraz historią.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Kėdainiai , Litwa

Niewielkie miasteczko idealne dla osób szukających spokoju. Ciekawostką jest to, że w Kiejdanach mieszkają Polacy. Na początku lat 90. XX w mieście tym powstały koła Związku Polaków. W 1996 r. powstał oddział Związku Polaków na Litwie „Lauda”. Organizacje polaków zajmują się np. przygotowaniem festynu kultury polskiej „Znad Issy”, wieczorów poetyckich, a także obchodów polskich świąt narodowych.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Palanga , Litwa

Miasto jest największym i najbardziej znanym litewski kurortem i uzdrowiskiem. Słynie z niezwykle pięknego białego piasku na plażach i wydmach. Można tutaj wypocząć, nawdychać się jodu, a także zobaczyć ciekawe zabytki.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Atrakcje

Rasų kapinės , Litwa

Cmentarz na Rossie (Rasų kapinės) jest najstarszym cmentarzem w Wilnie. Warto wchodząc na cmentarz przystanąć przy miejscu pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego (po lewej stronie od wejścia).

Średni wynik 8,8 na podstawie 4 ocen

Muzeum Adama Mickiewicza , Litwa

W Wilnie żył i tworzył Adam Mickiewicz. Przy Bernardinu gatve stoi dom, w którym niegdyś mieszkał. Dzisiaj to czynne muzeum z wystawami pierwszych utworów artysty oraz rzeczami osobistymi poety.

Średni wynik 8,6 na podstawie 4 ocen

St. Anne's Church , Litwa

Jeden z nielicznych gotyckich kościołów na Litwie. Każdy kto zobaczy tę świątynie będzie zachwycony jej wyglądem. Jest to miejsce godne polecenia. Obok kościoła znajduje się pomnik Adama Mickiewicza , który ukazuje poetę wspartego na niewielkiej kolumnie.

Średni wynik 8,0 na podstawie 4 ocen

Gate of Dawn , Litwa

Jest to jedna z bram miejskich Wilna wzniesiona w XVI wieku. Kilka stuleci temu była jedną z dziesięciu bram miasta z basztą obronną. Jest jedyną taką bramą, która przetrwała do dziś. Obecnie Ostra Brama dla większości jest miejscem świętym, gdyż po jej wewnętrznej stronie znajduje się kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Średni wynik 8,0 na podstawie 4 ocen

Zamek w Trokach , Litwa

Zamek w Trokach to piękna budowla położona na wyspie. Jest to jedna z bardziej charakterystycznych atrakcji na Litwie. Zamek został zbudowany w XIV wieku.

Średni wynik 8,0 na podstawie 3 ocen

Kościół św. Piotra i Pawła , Litwa

Najpiękniejszy barokowy kościół Wilna, który warto odwiedzić. Słynie z bardzo bogatego wnętrza, porywającego swym przepychem, ponieważ znajdują się w nim piękne dekoracje stiukowe i 2000 rzeźb o tematyce biblijnej, mitologicznej i historycznej. Ponadto wewnątrz kościoła imponujący jest również, niezwykły kryształowy żyrandol w kształcie łodzi.

Średni wynik 7,6 na podstawie 3 ocen

Užupis , Litwa

Zabytkowa dzielnica dla miłośników ciekawych miejsc. Uchodzi za jedną z najbardziej zachwycających części miasta. W tej dzielnicy znaleźć można liczne galerie sztuki, wystawy na budynkach i małe restauracje. Na głównym placu znajduje się Anioł Zarzecza- 3,5 metrowa rzeźba. Będąc na Zarzeczu warto odwiedzić dom Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który w latach 1934-36 mieszkał w tej dzielnicy.  

Średni wynik 7,6 na podstawie 3 ocen

Kościół św. Kazimierza w Wilnie , Litwa

Piękny barokowy kościół znajdujący się w centrum Starego Miasta i z ciekawą historią. Przyciąga uwagę swymi rozmiarami, gdyż wyróżnia się na tle zabytków znajdujących się obok. Warto tutaj wejść zwiedzając Starówkę i poznać jego historię.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Pomnik księcia Gedymina , Litwa

Na placu katedralnym w Wilnie, oprócz charakterystycznej świątyni znaleźć można pomnik Giedymina - księcia litewskiego, wskazującego na miejsce, gdzie ma powstać miasto Wilno. Pomnik odsłonięto w 1996 r.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Gedimino pilies bokštas , Litwa

Obiekt wznoszący się nad Wilnem to pozostałość po Zamku Górnym w Wilnie. Powstało tam ciekawe, kilkupoziomowe muzeum, które na pewno warto odwiedzić.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika , Litwa

Jest to katolicka Bazylika, miejsce pochówku wielkich książąt litewskich, jednocześnie królów Polski. Zbudowana w stylu klasycystycznym o imponujących rozmiarach, w której dominującym kolorem jest biel. Wewnątrz jest bardzo surowa posiada dwa rzędy prostych kolumn w stylu barokowym z obrazami apostołów. Znajduje się w niej 11 kaplic. Obecnie odprawiane są tam msze tylko w języku litewskim.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Gedimino pr. , Litwa

Zaraz vis a vis katedry wileńskiej, rozpoczyna się najważniejsza ulica Wilna - aleja Giedymina. W okresie sowieckim nosiła nazwę Stalina , potem Lenina, a przed wojną Mickiewicza. W 1863 r. została wytyczona jako dwukilometrowa oś miasta Wilna.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen