Wzgórze Gellérta Węgry

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Wprowadzenie

Wzgórze wapienne w centrum Budapesztu o wysokości 130 m n.p.m. Dawniej wierzono, że było to miejsce zlotów węgierskich czarownic. Dziś stanowi ono część Parku Narodowego Duna-Ipoly, ze względu na panujący tu specyficzny mikroklimat. We wnętrzu góry znajduje się największa wieża ciśnień w stolicy Węgier. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2012-12-27 08:42:08

Wszystkie znane nazwy

Gellért-hegy Wzgórze Gellérta Góra Gellérta

Opis

W Budapeszcie znajdziemy również miejsca dla wielbicieli górskich spacerów. Góra Gellerta wznosi się prawie 140m powyżej wód Dunaju (235 m npm). Z góry rozciąga się piękny widok na Budapeszt, zarówno Budę jak i Pest. Panuje tu specyficzny subklimat. Od strony południowej stoki są dobrze nasłonecznione, strona północna znajduje się w ciągłym cieniu. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-05 22:23:43

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 47.486855 x 19.044465

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Przesądy/Legendy

Nazwa góry pochodzi o imienia świętego Gerarda (czyli Gellerta po węgiersku), żyjącego w XI wieku. Zgodnie z legendą został zamknięty w beczce obitej gwoźdźmi i zrzucony z tej właśnie góry wprost do Dunaju. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-05 22:25:00

Co warto zobaczyć w okolicy Wzgórze Gellérta

Miejscowości turystyczne w pobliżu Wzgórze Gellérta

Budapest , Węgry

Jedna z najpiękniejszych stolic europejskich, ważny ośrodek kulturalny, naukowy i turystyczny. Znajduje się tu mnóstwo wspaniałych zabytków, muzeów i teatrów oraz atrakcji przyrodniczych, takich jak jaskinie, wzgórza i piękne parki miejskie. Budapeszt jest również znanym miastem uzdrowiskowym, w którym funkcjonują łaźnie i kąpieliska termalne.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Wzgórze Gellérta

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie , Węgry

Bazylika św. Stefana to największy kościół w Budapeszcie, o bardzo burzliwej historii. Świątynia została zbudowana w stylu neorenesansowym, a jej elementami charakterystycznymi są: kopuła i para wież o wysokości 96 m. Wnętrze robi wrażenie ze względu na wielość złota i marmurów, mozaiki i freski na sklepieniu, a także obrazy cenionych malarzy w ołtarzach bocznych.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Plac Bohaterów w Budapeszcie , Węgry

Plac Bohaterów to jeden z największych placów w stolicy Węgier. Wzniesiono na nim w drugiej połowie XIX w. pomnik dla uczczenia 1000-lecia istnienia państwa węgierskiego.

Średni wynik 7,2 na podstawie 3 ocen

Baszta Rybacka , Węgry

Zespół wieżyczek różnej wielkości, połączonych schodami i łukami, będący jednym z głównych symboli Budapesztu, wpisany na Listę UNESCO. Wokół znajduje się wiele pomników, np. majestatyczna figura św. Stefana, odlana z brązu. W średniowieczu odbywały się tu targi rybne, dziś Baszta pełni rolę tarasu widokowego, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Országház , Węgry

Jeden z symboli miasta, zaprojektowany przez Imre Steindla. Wrażenie robi monumentalność budowli oraz jej przepych. Bryła gmachu została zbudowana w stylu neogotycko-neobarokowym, zwieńczona jest ogromną kopułą i ozdobiona 88 posągami postaci historycznych. W Sali Kopułowej można zobaczyć insygnia królewskie.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Muzeum Etnograficzne , Węgry

W Muzeum Etnograficznym zgromadzono bogate i ciekawe zbiory dotyczące kultury ludowej Węgier. Można zobaczyć tu m. in. dawne narzędzia rzemieślnicze, wyposażenie chat, tradycyjne stroje i biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku. W Muzeum zorganizowano też zbiory tematyczne, gdzie można obejrzeć eksponaty związane nie tylko z państwem węgierskim, lecz także kolekcje z całego świata.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Najświętszej Maryi Panny w Budapeszcie , Węgry

Kościół Macieja pochodzi z połowy XIII wieku i mieści się w centralnej części Wzgórza Zamkowego. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Budapesztu, głównie ze względu na strzelistą wieżę dzwonniczą, charakterystyczną, koronkową formę oraz kolorową dachówkę. Duże wrażenie robi też wnętrze świątyni, gdzie znajduje się m.in. Muzeum Sztuki Sakralnej.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Szabadság-szobor , Węgry

Pomnik Wolności to monumentalny posąg kobiety trzymającej nad głową liść palmowy. Stoi on na południowym skraju Wzgórza Gellérta i jest widoczny prawie z każdego punktu Budapesztu. W czasach socjalizmu miał symbolizować rzekome wyzwolenie Węgrów, ale tak naprawdę dopiero po upadku komunizmu zyskał dzisiejszy kształt i został prawdziwym pomnikiem wolności.

Średni wynik 6,2 na podstawie 2 ocen

Cytadela , Węgry

Cytadela zlokalizowana na szczycie Góry Gellérta po raz ostatni służyła do celów militarnych w czasie II wojny światowej. Obecnie na jej terenie działa schronisko turystyczne, muzeum figur woskowych i kawiarnia. Można zobaczyć również kolekcję militariów i archiwalne fotografie miasta. 20 sierpnia odbywają się tu pokazy sztucznych ogni na cześć św. Stefana – założyciela i patrona Węgier.

Średni wynik 6,2 na podstawie 2 ocen

Wielka Hala Targowa , Węgry

Odrestaurowana hala targowa pochodząca z XIX w. Mieszczą się tu dwie kondygnacje. Na dolnej stoją stragany, gdzie można kupić produkty spożywcze, np. piękne warzywa i owoce, nabiał, wędliny, wianki suszonej papryki i czosnku. Na górze znajdują się sklepy z niedrogą odzieżą i galanterią oraz budki z piwem i przekąskami.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Danube Promenade, Budapest , Węgry

Duna-korzó to promenada naddunajska w stolicy Węgier, po stronie Pesztu: pomiędzy Mostem Łańcuchowym a Mostem Elżbiety. Gwarny deptak wypełniają urokliwe kawiarenki, uliczni artyści i sprzedawcy, a do przystani przybijają liczne statki wycieczkowe. Nabrzeża Dunaju w Budapeszcie zostały wpisane na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO ze względu na swe niezwykłe walory kulturowe oraz historyczne.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Buda Castle, Budapest , Węgry

Jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Budapeszcie, znajdujący się w południowej części Wzgórza Zamkowego. Robi wrażenie ze względu na swoją monumentalność i barokowość. Otoczony jest licznymi rzeźbami, posągami i fontannami. Dziś mieszczą się tu: Muzeum Historii Budapesztu, Biblioteka Narodowa im. Széchényiego oraz Galeria Narodowa.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

March 15 Square, Budapest , Węgry

Plac 15 Marca w węgierskiej stolicy leży na końcu promenady naddunajskiej, w piątej dzielnicy Pesztu, obok Mostu Elżbiety. Cały teren uznawany jest za muzeum na otwartym powietrzu: znajdują się tam m.in. pozostałości starożytnej twierdzy Contra-Aquincum, studnia-pomnik zwycięstwa plemion madziarskich nad Rzymianami oraz zabytkowy śródmiejski kościół parafialny.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z