Wieża Zegarowa, Londyn Wielka Brytania

Średni wynik 8,8 na podstawie 6 ocen

Wprowadzenie

Nazwa Big Ben odnosiła się pierwotnie do dzwonu na wieży. Zwyczajowo zaczęto jej też używać dla określenia zegara oraz samej wieży. W roku 2012, w ramach obchodów 60 rocznicy panowania królowej Elżbiety II, Big Ben otrzymał oficjalną nazwę Wieży Elżbiety (Elizabeth Tower). Autor: bogues , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-07-28 17:01:31

Wszystkie znane nazwy

Big Ben Elizabeth Tower w Londynie The Clock Tower, Londyn Wieża Zegarowa, Londyn

Opis

Najsłynniejsza w świecie wieża zegarowa która góruje nad panoramą miasta. Big Ben jest nieodłączną wizytówką Londynu i obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty. Autor: olgaa_eleonora , Zgadzam się z opisem: 2 , Dodano: 2013-01-25 20:19:39

Oficjalna strona internetowa

http://www.parliament.uk/bigben

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 51.500611 x -0.124611

Pochodzenie

Wieża Big Ben jest tak naprawdę częścią Pałacu Westminsterskiego. Została zbudowana w stylu neogotyckim w czasie odbudowy pałacu po pożarze z 1834. Ma ona 96,3m wysokości, aby dostać się do dzwonnicy należy pokonać 334 schodki. Do latarni zaś trzeba pokonać 399 schodków. Autor: bogues , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-07-28 17:05:17

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Wieża Zegarowa, Londyn

Miejscowości turystyczne w pobliżu Wieża Zegarowa, Londyn

London , Wielka Brytania

Stolica Wielkiej Brytanii, jedno z największych miast Europy, zamieszkuje w nim ponad 8 mln osób, największe na świecie centrum finansowe, siedzibę ma największa giełda europejska. Słynie z najstarszego metra, londyńskiego smogu, wysokiej przestępczości, bogatej historii, wielu parków, piętrowych autobusów i rodziny królewskiej.

Średni wynik 9,0 na podstawie 5 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Wieża Zegarowa, Londyn

Koło Milenijne w Londynie , Wielka Brytania

London Eye zostało wybudowane z okazji rozpoczęcia nowego tysiąclecia. Jest to diabelski młyn służący do obserwacji panoramy Londynu.

Średni wynik 9,2 na podstawie 5 ocen

Buckingham Palace , Wielka Brytania

Buckingham Palace to pałac, będący oficjalną siedzibą monarchów brytyjskich oraz jedną z głównych atrakcji turystycznych Londynu. Mieści się w samym sercu metropolii, tuż obok Green Parku, St. James Park i Hyde Parku.

Średni wynik 9,1 na podstawie 7 ocen

St Paul's Cathedral , Wielka Brytania

Katedra św. Pawła jest jednym z symboli Londynu i niezwykle obleganą atrakcją turystyczną. Aby wejść do środka zazwyczaj trzeba stać w długich kolejkach. Wnętrze katedry jest niezwykle ciekawe. Można też wejść na galerie widokowe, z które można podziwiać panoramę Londynu. Najwyższa galeria znajduje się 85 metrów wyżej niż podłoga.

Średni wynik 8,2 na podstawie 4 ocen

Muzeum Brytyjskie , Wielka Brytania

British Museum to londyńskie muzeum poświęcone historii i kulturze całego świata. Znajdziemy tu eksponaty ze wszystkich kontynentów m.in. z dalekich Chin, Alaski czy Grecji, ilustrujące i dokumentujące historię ludzkiej kultury od jej początków do chwili obecnej. Ogromne wrażenie robi wielki oszklony dziedziniec. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Średni wynik 8,0 na podstawie 4 ocen

Houses of Parliament, Londyn , Wielka Brytania

Pałac Westminsterski to siedziba i miejsce posiedzeń angielskiego parlamentu. Najbardziej znana i uwielbiana przez turystów część pałacu to wieża zegarowa "Big Ben".

Średni wynik 8,0 na podstawie 4 ocen

Kolegiata św. Piotra w Westminsterze , Wielka Brytania

Opactwo westminsterskie powstało w 1065 i jest jednym z najstarszych budynków w Londynie. Od momentu powstania koronowani są tutaj brytyjscy monarchowie.

Średni wynik 7,2 na podstawie 3 ocen

Horse Guards Parade , Wielka Brytania

Koszary Królewskiej Straży Konnej znajdują się przy Alei Whitehall w Londynie. Przed budynkiem w godzinach 10.00-16.00 na koniach siedzą dwaj gwardziści z Królewskiej Kawalerii Przybocznej. Wielu turystów robi sobie z nimi zdjęcie. Za plecami gwardzistów znajduje się brama prowadząca na dziedziniec otoczony gmachami administracji rządowej.

Średni wynik 7,0 na podstawie 3 ocen

Soho , Wielka Brytania

Soho mieści się w części dzielnicy West End w Londynie i jest uważane za jeden z centralnych punktów życia nocnego oraz rozrywki w Londynie. Jest to modna dzielnica także eleganckich restauracji, biur, klubów oraz knajpek.

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Park Św. Jakuba , Wielka Brytania

St. James's Park - przepiękny angielski Park Królewski, najstarszy w Londynie, w którego centralnej części znajduje się zbiornik wodny wokół którego mieszka sporo ptactwa, m.in. pelikany.

Średni wynik 6,8 na podstawie 3 ocen

Covent Garden Market , Wielka Brytania

Covent Garden Market to targ znany też pod nazwą Central Market. Znajdują się tutaj sklepy, punkty rzemiślnicze, stragany oraz knajpki. Podobnie jak w innych centralnych punktach turystycznych w Londynie bywa tu tłoczno, ale za to można trafić na ciekawy występ ulicznych artystów.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Piccadilly Circus , Wielka Brytania

Piccadilly Circus jest skrzyżowaniem i niewielkim placem w pobliżu głównych dzielnic handlowych i rozrywkowych w West End. Jest używane przez miejscowych często jako orientacyjne miejsce spotkań. Jedna z głównych atrakcji turystycznych Londynu.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Cleopatra's Needle , Wielka Brytania

Cleopatra's Needle to obelisk przywieziony z Egiptu pochodzący z czasów starożytnych. Razem z obeliskiem stojącym w nowojorskim Central Parku tworzyły bliźniaczą parę. Obelisk znajduje się nad Tamizą i jest 'pilnowany' przez dwa oryginalne sfinksy ustawione po obu jego stronach.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Ciekawostki

Zegar na wieży ma średnicę 7 metrów, wskazówka godzinowa ma długość 2,7m (waży 300kg), natomiast minutowa 4,2 metra (waga 100kg). W czasie istnienia wieży zegarowej Big Ben kilka razy dochodziło do opóźnień w odmierzaniu czasu. W roku 1949 41 minutowe opóźnienie spowodowało stado ptaków, które rozgościło się na wskazówce minutowej. W 1962 roku duża ilość sniegu opóźniła nadejście sylwestra o 10 minut. Dwukrotna awaria zegara miała też miejsce w roku 1997, natomiast w 2007 roku zatrzymał się na 90 minut. Autor: bogues , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-07-28 17:06:01

Dzwon na wieży waży 13,5 tony. Ma średnicę 2,9m oraz wysokość 2,3m. Pochodzi z roku 1858, a mieszkańcy Londynu mogli go usłyszeć po raz pierwszy rok później. Nie był pierwszym, który przygotowano z myślą o zamontowaniu na wieży. Dwa lata wcześniej, w 1856 roku, powstał dzwon, który oblał testy. W roku 1976 miała miejsce awaria mechanizmu uderzającego w dzwon. Z tego powodu Big Ben zamilkł prawie na rok. Autor: bogues , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-07-28 17:07:28

Ceny

Niestety, zwiedzanie wnętrza wieży jest niedostępne dla obcokrajowców. Na Big Ben wspiąć się mogą jedynie rezydenci Wielkiej Brytanii. Turyści z Polski mogą podziwiać ją tylko z zewnątrz. Autor: bogues , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-07-28 17:04:47

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z