Średni wynik 9,7 na podstawie 6 ocen
Jedno z najświetniejszych miejsc chrześcijaństwa, świadczące o bogatej historii i niezwykłym przedsięwzięciu duchowym. W granicach miniaturowego państwa znajduje się unikalne nagromadzenie arcydzieł architektury i sztuki. Centralnym punktem jest bazylika wzniesiona na miejscu męczeństwa św. Piotra. Jest największą budowlą sakralną świata.
Watykan to najmniejsze państwo świata. Obywatelstwo w Watykanie dostaje się jedynie na określony czas. To siedziba papieży.
Watykan chociaż jest uznawane za państwo, uzależniony jest od Włoch - wiele kwestii państwo włoskie przejęło na swoje barki, pozwalając Watykanowi pełnić tę funkcję, do której został powołany - duchową.
Szerokość x długość geograficzna: 41.90189 x 12.45561
"Wieczne miasto", do którego prowadzą wszystkie drogi... Nie sposób zobaczyć wszystkich zabytków Rzymu nawet w kilka dni. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ stolica Włoch jest zawsze tłoczna. Rzym jest nie tylko pełen historii, jest też bardzo nowoczesnym (i bardzo drogim) miastem. Życiu nocnemu nie przeszkadza bliskość Watykanu.
Średni wynik 9,5 na podstawie 11 ocen
Pieta watykańska jest arcydziełem sztuki renesansu dłuta Michelangela Buonarrotiego (Michała Anioła). Rzeźba przedstawia przedstawia Marię z Nazaretu trzymającą w ramionach swojego syna: zdjętego z krzyża, umierającego Jezusa.
Średni wynik 10,0 na podstawie 6 ocen
Giardini Vaticani to zespół ogrodowo-parkowy w Watykanie, pokrywający ponad połowę powierzchni tego miasta-państwa. Rośnie tam wiele gatunków roślin, pochodzących z różnych kontynentów. Teren przecinają aleje z fontannami, prowadzące m.in. do domu letniego, tarasów widokowych, licznych kapliczek i grot. Kompleks zwiedza się tylko w wyznaczonych godzinach z przewodnikiem.
Średni wynik 10,0 na podstawie 5 ocen
Bazylika Świętego Piotra została zbudowana w X wieku i choćby z tego względu nie przypomina innych świątyń. Koniecznie należy odwiedzić podziemia, które są najbardziej interesującą częścią zabytku. Obok znajduje się mały park. Wejście do wnętrza jest bezpłatne. Można robić zdjęcia.
Średni wynik 9,9 na podstawie 12 ocen
Gromadzą najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. Zbiory były powiększane w czasie pontyfikatów kolejnych papieży. Muzea Watykańskie zostały otwarte dla publiczności w 1787 roku.
Średni wynik 9,9 na podstawie 17 ocen
Rzymskie forum kiedyś tętniło życiem, a dziś stanowi jeden z największych projektów archeologicznych na świecie. To wymarzone miejsce na inspirującą wycieczkę. Zdecydowanie warto kupić bilet do muzeum i zwiedzać ruiny z przewodnikiem: w postaci książki lub oprowadzającego nas historyka. Fori Imperiali to historia na wyciągnięcie ręki -- warto zobaczyć! Można dojechać metrem i przejść się kawałek.
Średni wynik 9,8 na podstawie 9 ocen
Plac św. Piotra jest głównym placem Watykanu. Znajduje się na nim Bazylika św. Piotra, kolumnada Berniniego, obelisk i fontanny.
Średni wynik 9,6 na podstawie 5 ocen
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektonicznych. Właściwie symbol renesansu. Jej projekt wiąże się z wielkimi nazwiskami: Bramante, Michał Anioł.
Średni wynik 9,4 na podstawie 5 ocen
Piękny plac składający się z wielu ciekawych elementów architektonicznych. Został zaprojektowany przez Donato Bramantego.
Średni wynik 9,0 na podstawie 4 ocen
Panteon to budowla poświęcona pierwotnie bóstwom planetarnym i ówczesnemu cesarzowi, jednak od VII wieku jest użytkowany jako kościół katolicki. Warto go zwiedzić, choćby nawet w deszczu!
Średni wynik 9,0 na podstawie 6 ocen
Zamek świętego Anioła zbudowano jako grobowiec dla cesarza Hadriana, jego rodziny i następców. Wzniesiono go na brzegu Tybru, niedaleko od Watykanu. Do zamku prowadzi most św. Anioła.
Średni wynik 8,8 na podstawie 8 ocen
Ozdobą Muzeów Watykańskich w Rzymie jest również rewolucyjna klatka schodowa, wzorowana na konstrukcji z 1512 r. autorstwa samego Donato Bramantego -- wielkiego architekta i malarza włoskiego epoki (późnego) renesansu.
Średni wynik 8,4 na podstawie 4 ocen
Plac Świętego Piotra w Watykanie otacza olbrzymia, czterorzędowa kolumnada, zwieńczona attyką, na której ustawiono posągi 140 rzymskokatolickich świętych. Powstała w drugiej połowie XVII wieku, dzięki geniuszowi Giovanniego Lorenza Berniniego -- włoskiego rzeźbiarza i architekta, jednego z najwybitniejszych artystów epoki baroku.
Średni wynik 8,0 na podstawie 4 ocen