Tihany Węgry

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Wprowadzenie

Malownicza wioska położona na wschodnim brzegu półwyspu Tihany. W sezonie jest ona wręcz oblegana przez turystów, ale nic dziwnego, ponieważ jest nie tylko pięknie położona, ale urzeka niską zabudową, pięknymi zabytkami i ciekawymi muzeami. Z tutejszego Wzgórza Echa można też podziwiać przepiękne widoki na jezioro i pobliskie miejscowości. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-01-15 10:01:29

Wszystkie znane nazwy

Tihany

Opis

Tihany (wymawiamy tihoń) jest bardzo popularne wśród turystów. Planując tutaj nocleg należy wziąć pod uwagę, że ceny mogą być nieco wyższe niż w okolicznych miejscowościach. Może być też problem z dostępnością wolnych pokoi. Mimo, iż jest to niewielka miejscowość, bez problemu znajdziemy restaurację czy sklepik z pamiątkami. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-07-30 18:29:54

Oficjalna strona internetowa

http://www.tihany.hu/

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 46.912244 x 17.891705

Położenie

Miejscowość Tihany znajduje się na półwyspie o nazwie Tihany, we wschodniej jej części. Wciśnięta jest pomiędzy Balatonem a Jeziorem Wewnętrznym (Belső-tó). Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-07-30 18:28:19

Do Tihany nie docierają pociągi. Można natomiast dojechać autobusem lub promem. Oczywiście możliwy jest też przyjazd własnym pojazdem. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-07-30 18:29:27

Co warto zobaczyć w miejscowości Tihany

Inne miejscowości turystyczne w pobliżu Tihany

Balatonfured , Węgry

Miasteczko położone nad jeziorem Balaton, w którym znajdują się cztery zadbane plaże, przystań jachtowa i molo. To popularna miejscowość turystyczna, ale stosunkowo spokojna nawet w sezonie. Zwana jest żeglarską stolicą Balatonu, ponieważ odbywają się tu liczne zawody żeglarskie. Ponadto znajduje się tu dużo zabytków i najstarsze uzdrowisko nad Balatonem.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Tihany

Bences Apatsag , Węgry

Opactwo zostało założone w XI w. i uważa się je za jeden z najważniejszych zabytków, związanych z wczesną kulturą kraju, mimo że z tamtego okresu zachowała się jedynie romańska krypta (altemplom). Ponadto znajduje się tu wspaniały, barokowy kościół oraz klasztor, w którym urządzono muzeum.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Napsugár Beach, Tihany , Węgry

Plaża Napsugár Beach (inaczej: Hajóállomási strand) znajduje się w Tihany -- miejscowości wypoczynkowej na Węgrzech, położonej na półwyspie o tej samej nazwie na północnym brzegu Balatonu (Jeziora Błotnego). Jest częściowo piaszczysta, a fragmentami trawiasta, posiada również odcinki wyasfaltowane w formie deptaka. Można na niej wypoczywać od końca maja do pierwszych dni września; wstęp płatny.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Centrum turystyczne Levendula Haz w Tihany , Węgry

Centrum turystyczne „Levendula Haz” w Tihany słynie z organizacji festiwalu lawendy -- wiecznie zielonego krzewu o wonnym zapachu i drobnych, purpurowych lub niebieskawych kwiatach, zebranych w kwiatostany na długiej szypule. Węgierskie pola lawendy urzekają zwiedzających, a produkty kosmetyczne i spożywcze na bazie tej rośliny cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Babamúzeum, Tihany , Węgry

Muzeum lalek w Tihany znajduje się przy wąskiej uliczce Visszhang utca, w pobliżu zabytkowego opactwa benedyktynów z XI wieku. Gromadzi niezwykły zbiór porcelanowych lalek i innych zabawek dla dzieci z drugiej połowy XIX wieku i początku XX wieku. Lalki w historycznych strojach ludowych prezentują przy okazji dawne zwyczaje ubierania się na północnym brzegu Balatonu.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Magyar Királyok Panoptikuma & Kalózmúzeum, Tihany , Węgry

Jedną z atrakcji turystycznych Tihany -- miejscowości wypoczynkowej na Węgrzech, położonej na półwyspie na północnym brzegu Balatonu – jest muzeum figur woskowych przy ul. Lajosa Kossutha. Prezentowane tam są naturalnej wielkości podobizny miejscowych królów i innych postaci historycznych, np. korsarza i podróżnika sir Francisa Drake’a czy okrutnego angielskiego pirata, zwanego Czarnobrodym.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Bencés Apátsági Múzeum, Tihanyi , Węgry

„Bencés Apátsági Múzeum” jest częścią opactwa benedyktyńskiego z XI wieku, stanowiącego centrum terenu historycznego, za jaki uznano cały półwysep Tihany na północnym wybrzeżu Balatonu na Węgrzech. Stanowi atrakcję turystyczną ze względu na swoje walory historyczne i artystyczne. Miejscowa galeria sztuki prezentuje prace współczesnych artystów węgierskich: malarzy, ceramików, rzeźbiarzy, itp.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Gejzírmező, Tihany , Węgry

Zbudowany głównie z bazaltów i tufów półwysep Tihany nad Balatonem obfituje w ślady dawnej aktywności wulkanicznej. Znajdują się tam pozostałości ok. 110 gejzerów w postaci stożków o wysokości od kilku do kilkunastu metrów, zbudowanych z krzemionki i węglanu wapnia. Największy z nich zwany jest "Złotym Domem" („Aranyhaz”) na skutek intensywnie żółtej barwy pokrywających go porostów.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Szabadteri Neprajzi Muzeum , Węgry

W skansenie można zobaczyć, jak wyglądało tradycyjne budownictwo miasteczka Tihany, które było tu obecne aż do lat 50. XX w. Znajdują się tu m. in.: zagroda garncarska, chłopska, dom rybacki. Dużą atrakcją są dawne chałupy, których budulcem był szary tuf bazaltowy.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Ciprián-forrás, Tihany , Węgry

Jedynym bijącym źródłem opadającej wody na półwyspie Óvár nad Balatonem jest Ciprián-forrás w pobliżu Tihany -- wsi wypoczynkowej na Węgrzech, położonej na północnym brzegu Jeziora Błotnego, na półwyspie o takiej samej nazwie jak miejscowość. Zdrój wypływa z otworu w obrośniętej bluszczem skale, wpadając do omszonej obudowy o kształcie płytkiej studni (dawniej nazywanej „Rosyjską”).

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Átrium strand, Tihany , Węgry

Trawiasta plaża Átrium znajduje się w Tihany -- miejscowości wypoczynkowej na Węgrzech, położonej na półwyspie o tej samej nazwie na północnym brzegu Balatonu (Jeziora Błotnego). Można na niej wypoczywać od maja do połowy września; wstęp jest płatny. Tuż przy plaży znajdują się też hotel, restauracja oraz bar, a na jej terenie można korzystać również z bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Półwysep Tihany , Węgry

Półwysep nad Balatonem. Niezwykle ciekawe miejsce, obfitujące w liczne przyrodnicze atrakcje turystyczne. Kraina przyciągała ludzi już od epoki kamienia. Bardzo ważne miejsce w historii Węgier. Król Andrzej I w XI wieku zbudował tutaj kościół. Natomiast ostatni król węgierski, Karol IV, spędził na Tihany ostatnią noc przed wygnaniem z kraju w 1921 roku.

Średni wynik 5,8 na podstawie 1 ocen

Pomnik Echo, Tihany , Węgry

Pomnik echa postawiony jest na wzgórzu w miejscu, w którym dawniej występowało niebywałe zjawisko echa. Po około 2-3 sekundach wypowiedziany tekst echo powtarzało bardzo wyraźnie. O zjawisku tym rozpisywali się poeci, w tym János Garay. Echo występowało od XVIII wieku. Niestety, obecnie już go nie uświadczymy z powodu zmian w krajobrazie (zmiany w roślinności).

Średni wynik 5,2 na podstawie 1 ocen

Noclegi

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Komunikacja

Wyszukaj oferty wynajmu aut z

Opieka medyczna

Ubezpieczenie turystyczne możesz znaleźć w wyszukiwarce

Jak spędzać wolny czas

Poza oglądaniem ciekawych atrakcji turystycznych, warto też wybrać się na pieszą wycieczkę aby podziwiać piękne widoki. Popularna trasa, który można nazwać promenadą, wiedzie przez Pisky sétány. Dalej możemy przejść na oznaczone szlaki piesze. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-07-30 18:41:36