Tabor Czechy

Średni wynik 8,0 na podstawie 3 ocen

Wprowadzenie

Miasto jest położone w południowej części Czech, nad rzeką Lužnice. Zostało założone w XIII wieku przez Przemysława Ottokara II. W Taborze warto zobaczyć starówkę z pięknymi renesansowymi, gotyckimi i barokowymi zabudowaniami. Godny odwiedzenia jest też ogród botaniczny. Tabor jest największym miastem Czech Południowych. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 2 , Dodano: 2012-12-22 10:45:54

Wszystkie znane nazwy

Tabor

Oficjalna strona internetowa

http://www.taborcz.eu

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 49.414679 x 14.657748

Historia

Miasto założone zostało w XIII w. przez Przemysława Ottokara II jako Hradiste. Nową nazwę nadali husyci, którzy przybyli tu po ucieczce z Pragi w 1420. Autor: agu88sia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-09 14:18:48

Co warto zobaczyć w miejscowości Tabor

Ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Tabor

Ogród Zoologiczny , Czechy

Zoo w Taborze jest największym takim ogrodem w tej części kraju. Mieszkają tu przede wszystkim gatunki zwierząt pochodzące z Ameryki, ale jest też kilka okazów afrykańskich. Zoo jest zorganizowane bardzo nowocześnie. Duży nacisk położony jest na komfort mieszkających tu zwierząt. Małe dzieci zapłacą za wejście 60 CZK. Za opłatą można wprowadzać na teren psy.

Średni wynik 8,0 na podstawie 3 ocen

Jezioro Jordan , Czechy

Jest to najstarsze w centralnej Europie jezioro zalewowe. Zajmuje powierzchnię 50 hektarów i miejscami ma 14 m głębokości. Stworzono je w 1492 roku poprzez postawienie tamy na rzece Tismenicky. Dzięki temu zabiegowi mieszkańcy Taboru zyskali dostęp do pitnej wody. Obecnie jezioro służy jako miejsce odpoczynku. Latem niektórzy dają się skusić na kąpiel.

Średni wynik 8,0 na podstawie 3 ocen

Baszta Kotnov i Bechyńska Brama , Czechy

Kompleks tych dwóch zabytków jest bardzo rozpoznawalnym punktem na mapie Taboru. Wieża wznosi się ponad domy Starówki. Była zbudowana prawdopodobnie około XIV wieku. Obecnie baszta wraz z bramą są jedynymi zachowanymi fragmentami zamku, który tu kiedyś stał. Warto wdrapać się na samą górę, żeby podziwiać miasto z tej perspektywy.

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Plac Žižka , Czechy

Plac znajduje się na Starym Mieście. Warto tu przyjść w ramach spaceru po Taborze. Wokół placu stoją zabytkowe kamienice, reprezentujące różne style architektoniczne. Pośród nich znajduje się gotycki ratusz i kościół dziekanów. Ozdobą placu jest stojąca na środku renesansowa fontanna, a także pomnik Jana Žižka.

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Ogród Botaniczny , Czechy

Ogród Botaniczny w Taborze jest drugim najstarszym ogrodem w Czechach. Założono go w 1866 roku. Należy do liceum rolniczego. Na terenie ogrodu rośnie ponad 4 tysiące gatunków roślin. Cześć z nich mieści się w szklarni. Są tu gatunki egzotyczne i europejskie, a także zioła i zboża. Wejście na teren ogrodu jest bezpłatne. Natomiast, aby zwiedzić szklarnię trzeba kupić bilet.

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Ratusz , Czechy

Budynek ratusza zaczął powstawać w 1440 roku. Budowę skończono prawie cały wiek później. Budynek jest czasem nazywany pałacem, ponieważ posiada wysokie sklepienia, zdobienia i efektowne kolumny. W budynku mieści się Muzeum Husyckie. Zaraz za wejściem można zejść do podziemnych tuneli.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Kompleks Podziemnych Tuneli , Czechy

Historia tuneli wiąże się z życiem mieszkańców miasta. W XV wieku zaczęli oni kopać piwnice pod swoimi domami. Odbywało się to na terenie obecnego Starego Miasta. Z czasem piwnice rozrastały się i utworzyły sieć tuneli. Mieszkańcom służyły do przechowywania jedzenia i piwa, a w czasach wojny, jako schronienie.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum Klocków Lego , Czechy

Muzeum klocków Lego wbrew pozorom może zainteresować nie tylko młodsze pokolenia. Ekspozycja składa się z setek oryginalnych modeli ułożonych z kilku milionów klocków. Muzealna kolekcja wciąż jest powiększana. Na miejscu zorganizowano kącik zabaw dla najmłodszych dzieci. Jest też możliwość kupienia zestawów klocków Lego.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum Czekolady i Marcepanu , Czechy

Muzeum dla wielbicieli słodkości. W ramach ekspozycji poznamy historię czekolady, zobaczymy jak się ją produkuje i pakuje. Druga część muzeum jest poświęcona marcepanowi. Tutaj z kolei można podziwiać zrobione z marcepanu rzeźby, na przykład postaci z bajek czy poszczególne miejsca Taboru. W muzealnym sklepie poza pamiątkowymi kartkami można kupić wyroby z czekolady i marcepanu.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Renesansowa Fontanna z Placu Žižka , Czechy

Fontanna stoi na środku placu i od połowy XVI wieku jest jego ozdobą. Wyrzeźbił ją kamieniarz Martin z Susice. Ze środka fontanny wyrasta mała kolumna na której stoi postać rycerza Koudela. Ma on być symbolem przywilejów panujących na rynku. Fontanna była kiedyś elementem instalacji wodnej, zaopatrującej mieszkańców w wodę pitną.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Taborska Wystawa Skarbów , Czechy

Wystawa jest zorganizowana przez kilka instytucji: muzeum husyckie, urząd miasta, muzeum České Budějovice i przez firmę Karela Dvořáka. Warto zobaczyć tę ekspozycję. Wystawiono tutaj między innymi kolekcję czterech tysięcy srebrnych monet z czasów Jagiellońskich. Latem wystawa jest otwarta od 09:00 do 17:00 z przerwą godzinną od 12:00.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum Fotografii Šechtl & Voseček , Czechy

W muzeum zebrano fotografie z okresu XIX i XX wieku. Udokumentowano na nich życie toczące się w Taborze. Fotografie pokazują zmiany, jakie zachodziły przez lata w mieście oraz ciekawych ludzi, mieszkańców, przechodniów. Ekspozycja jest czasem zmieniana. Aby ją zobaczyć, trzeba się wcześniej umówić telefonicznie.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Noclegi

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Komunikacja

Wyszukaj oferty wynajmu aut z

Opieka medyczna

Ubezpieczenie turystyczne możesz znaleźć w wyszukiwarce