Stockholms stadshus Szwecja

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Wprowadzenie

Stadshuset, czyli ratusz, to wizytówka miasta. Od roku 1934 w tamtejszej sali błękitnej wydawane są przez szwedzką rodzinę królewską uroczyste przyjęcia na cześć laureatów Nagrody Nobla. Autor: gosia0044 , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-05 17:35:41

Wszystkie znane nazwy

Stadshuset Ratusz miejski w Sztokholmie Stockholm City Hall Stockholms stadshus

Opis

Budynek ma 106 metrów wysokości i został zaprojektowany w stylu neoromantycznym z lokalnymi wpływami nordyckimi. Inspiracją do powstania tego dzieła architektury secesyjnej był także gotycki Pałac Dożów z włoskiej Wenecji. Ratusz wzniesiono tradycyjnymi technikami budowlanymi z ośmiu milionów sztuk specjalnej, ciemnoczerwonej cegły, zwanej "munktegel" -- od wieków używanej w Skandynawii głównie do wznoszenia kościołów i klasztorów. Słynną, miejscową wieżę zdobią Trzy Korony (narodowy symbol Szwecji) oraz pozłacany cenotaf (symboliczny grobowiec) założyciela miasta -- Birger jarla. Na jej szczyt prowadzi 365 stopni lub winda. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-04-15 22:38:56

Oficjalna strona internetowa

http://international.stockholm.se/Cit...

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 59.3275 x 18.055

Pochodzenie

W 1907 r. rada miasta Sztokholmu zdecydowała o budowie nowej, reprezentacyjnej siedziby. Postanowiono ją wznieść w miejscu, gdzie blisko trzydzieści lat wcześniej spłonął wielki młyn, zwany Eldkvarn. Rozpisano wieloetapowy konkurs, w którym ostatecznie zwyciężył Ragnar Östberg, czołowy przedstawiciel szwedzkiego stylu narodowo-romantycznego w architekturze. Konstrukcja trwała dwanaście lat, w trakcie których Östberg zdecydował się jeszcze dobudować efektowną wieżę z latarnią na szczycie. Uroczysta inauguracja ratusza odbyła się 23 czerwca 1923 roku -- w czterechsetną rocznicę przybycia króla Gustawa I Wazy do stolicy po zerwaniu unii kalmarskiej (co było początkiem budowy silnego państwa narodowego w Szwecji). W trakcie otwarcia gmachu mowy wygłosili dwaj, miejscowi laureaci Nagrody Nobla: lewicowy polityk, reformator społeczny i pacyfista Hjalmar Branting oraz neoromantyczny pisarz i poeta Verner von Heidenstam. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-04-15 22:21:52

Znaczenie

Ratusz sztokholmski to jedna z największych turystycznych atrakcji szwedzkiej stolicy. Jest oczywiście siedzibą miejscowej rady miejskiej, ale zawiera także biura i sale konferencyjne oraz eleganckie pomieszczenia do organizacji różnych uroczystości, a także luksusową restaurację "Stadshuskällaren". Raz do roku odbywa się tam też tradycyjny bankiet na cześć laureatów Nagród Nobla. Głównym motywem kompozycji przestrzennej budynku -- podobnie jak w przypadku całego krajobrazu miejskiego Sztokholmu -- jest zestawienie architektury i wody. Jednocześnie całość cechuje wyrafinowany eklektyzm, łączący masywną i surową bryłę z cegły w stylu północnoeuropejskim z figlarnymi motywami sztuki weneckiej i orientalnej, takimi jak: wieżyczki udekorowane złotymi gwiazdkami, ozdobne balkony, drewniane maszty i posągi. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-04-15 21:03:11

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Stockholms stadshus

Miejscowości turystyczne w pobliżu Stockholms stadshus

Stockholm , Szwecja

Oglądając zdjęcia Sztokholmu, przed pierwszym wyjazdem, nie popadłam w wielki entuzjazm. Stolica jak stolica. Dopiero jak dojechałam na miejsce i zobaczyłam te nowe, odrestaurowane budynki wiedziałam, że Sztokholm zostanie jedną z ulubionych stolic, w jakiej miałam okazji być.

Średni wynik 10,0 na podstawie 6 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Stockholms stadshus

Muzeum Vasa , Szwecja

Muzeum Vasa, położone na wyspie Djurgården w Sztokholmie, stanowi ogromną atrakcję dla miłośników historii i marynistyki. Główną atrakcję stanowi niemal całkowicie odrestaurowany XVII wieczny galeon, który zachwyca turystów z całego świata. To jeden z niewielu zachowanych okrętów z tamtej epoki.

Średni wynik 8,0 na podstawie 3 ocen

Pomnik Evert Taubes , Szwecja

Evert Taubes był szwedzkim pisarzem, artystą, kompozytorem i piosenkarzem. Pomnik warto zobaczyć.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Plac Sergela w Sztokholmie , Szwecja

Plac Sergela (szwedzki: Sergels Torg) położony jest w samym centrum Sztokholmu. Nazwany na cześć XVIII- wiecznego rzeźbiarza- Johana Tobiasa Sergela, którego pracownia położona była w północnej części placu.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Kościół w Sztokholmie , Szwecja

W Szwecji największym kościołem jest kościół ewangelicko-luterański. Jest to również największe skupisko wiernych na całym świecie.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Monteliusvägen, Sztokholm , Szwecja

Monteliusvägen to ponad 400-metrowy deptak, położony wzdłuż brzegu jeziora Melar, z którego rozciąga się wspaniały widok na Stare Miasto, wyspę Riddarholmen i sztokholmski ratusz.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Riddarholms , Szwecja

Kościół Riddarholms to XIII wieczny kościół dawnego klasztoru franciszkańskiego mieszczący groby większości królów szwedzkich. We wnętrzu można obejrzeć liczne ozdobne sarkofagi i starte płyty nagrobne.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Royal Swedish Opera, Stockholm , Szwecja

Opera Królewska w Sztokholmie to szwedzki, narodowy teatr operowy i baletowy, mieszczący się w neorenesansowym budynku z końca XIX wieku.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Zamek Królewski w Sztokholmie , Szwecja

Zamek Królewski w Sztokholmie to oficjalna rezydencja i główny pałac królewski władców Szwecji. Znajduje się na sztokholmskiej starówce, na wyspie Stadsholmen.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Stockholm Cathedral , Szwecja

Kościół św. Mikołaja w Sztokholmie to protestancka katedra z XIII wieku, która jest ważnym ośrodkiem szwedzkiej monarchii, ponieważ tam organizowane są wszelkie uroczystości dworskie o charakterze religijnym. Jest to jedna z atrakcji stołecznej starówki (Gamla stan).

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Hallwylska palatset, Stockholm , Szwecja

Hallwylska museet w Sztokholmie to placówka muzealna poświęcona życiu rodziny Hallwylów i prezentująca bogatą kolekcję dzieł sztuki oraz przedmiotów użytkowych (np. kapeluszy). Znajduje się w eleganckim pałacu rodowym z końca XIX wieku.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Royal Armoury, Stockholm , Szwecja

Livrustkammaren to najstarsze muzeum w Szwecji, założone na Zamku Królewskim w Sztokholmie. Prezentuje bogate zbiory militariów oraz pamiątek związanych z historią miejscowej monarchii.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Stortorget , Szwecja

Stortorget - duży rynek będący sercem Starówki. Stortorget otoczony jest malowniczymi XVIII wiecznymi kamieniczkami oświetlonymi lampami z kutego żelaza. W 1520 r. król Danii i Norwegii Chrystian II Okrutny postanowił rozprawić się z nieprzychylną mu opozycją.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Ceny

Zwiedzanie ratusza jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem w ściśle wyznaczonych porach. Zwykle takie wycieczki są organizowane trzy razy dziennie -- w okresie od czerwca do końca września -- o 10-tej rano, 12-stej w południe i 14-stej po południu) oraz o 10-tej i 12-stej przez pozostałą część roku. Bilet normalny kosztuje 70 koron szwedzkich w okresie letnim i 100 SEK zimą, ulgowy (emeryci, studenci) -- odpowiednio 60 i 80 SEK, a młodzieżowy (12-19 lat) -- 20 i 40 koron. Dzieci w wieku do lat jedenastu włącznie wchodzą za darmo. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-04-15 20:54:46

Osobną atrakcją jest malownicza wieża ratuszowa. Wstęp na szczyt udostępniany jest od maja do końca września, z reguły między 10-tą rano a 17-stą po południu. Bilet zawsze kosztuje 40 koron szwedzkich. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-04-15 20:57:18

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z