Średni wynik 8,8 na podstawie 5 ocen
Zegar Orloj to znany na całym świecie astronomiczny zegar mieszczący się na praskim Rynku. Warto przyjść tutaj o pełnej godzinie aby zobaczyć ciekawe przedstawienie na tarczach zegara.
Ten zabytkowy średniowieczny zegar astronomiczny znajduje się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego (Staroměstská radnice) w Pradze. Skonstruowany w 1410, składa się z trzech głównych części. Pierwsza, astronomiczna pokazuje położenie ciał niebieskich na niebie, druga jest kalendarzem z medalionami reprezentującymi miesiące oraz ostatnia to jest z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Vanitas i Chciwości. Dzisiaj jest jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie oraz należy do jednej z bardziej popularnych atrakcji turystycznych Pragi.
Ratuszowy zegar Orloj (na Starym Rynku w Pradze)umieszczony jest na południowej ścianie budynku. Jest to średniowieczny zegar astronomiczny powstały w 1410 roku. Jest jednym z najbardziej znanych tego typu zegarów na świecie.
Składa się on z trzech głównych części: astronomicznej (pokazuje położenie ciał niebieskich), kalendarzowej (medaliony reprezentujące miesiące) i animacyjnej (ruchome figurki dwunastu apostołów). Codziennie o pełnej godzinie zegar "ożywa": poruszają się figurki symbolizujące próżność (z lustrem w ręku), rozwiązłość (poganin Turek) i skąpstwo (Żyd ze srebrnikami w ręku). Wszystkim grozi kostucha. Figurki ukazujące się na zegarze symbolizują przemijanie. Widowisko można oglądać codziennie co godzinę od 8 do 20.
Zawieszony został na wieży gotyckiej Ratusza Staromiejskiego (Staroměstská radnice). „Orloj“ stanowi szczytowe dzieło czeskiej nauki i techniki gotyckiej oraz okazały zabytek artystyczny. O każdej pełnej godzinie między 9.00 - 21.00 pojawiają się w dwóch okienkach rzeźby 12 apostołów.
Szerokość x długość geograficzna: 50.087045 x 14.420692
Zegar astronomiczny “Orloj” z XV wieku znajdujący się na placu Starego Miasta w Pradze na ścianie Ratusza Staromiejskiego.
Jak głosi legenda, zegar tak zachwycił władców miasta, że kazali jego wykonawcę oślepić, aby nigdy nie stworzył podobnego zegara.
Największe miasto Czech położone nad rzeką Wełtawą, w centrum kraju. Stolica Czech to jedno z najciekawszych miast Europy. W 1992 roku jego zabytki w centrum zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu zobaczyć m.in.: kolekcję malarstwa europejskiego, stadion Strahov, „Tańczący dom” nad Wełtawą oraz ratusz Staromiejski z popularnym zegarem astronomicznym Oroj.
Średni wynik 9,3 na podstawie 13 ocen
Złota Uliczka jest jedną z największych atrakcji w Pradze. Niestety w czasie sezonu trudno jest zrobić tu jakiekolwiek zdjęcie ze względu na ogrom turystów.
Średni wynik 9,0 na podstawie 5 ocen
Most Karola jest najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym zabytkiem w Pradze. Dlatego też trzeba liczyć się z ogromnymi tłumami, zwłaszcza za dnia. Najlepiej most zwiedzać w godzinach wieczornych, aby móc podziwiać piękną panoramę miasta.
Średni wynik 8,6 na podstawie 7 ocen
Stare Miasto w Pradze, to jedno z najważniejszych miejsc w stolicy Czech. Historia samego Starego Miasta sięga ponad tysiąc lat wstecz, ale zorganizowane Stare Miasto istnieje mniej więcej od przełomu wieków XII/XIII.
Średni wynik 7,6 na podstawie 3 ocen
Jest jednym z głównych placów miasta i centrum biznesowego i kulturalnego społeczności w Nowym Mieście w Pradze. Wiele historycznych zdarzeń, które wystąpiły tam, i to jest tradycyjne ustawienie demonstracji , uroczystości i innych zgromadzeń publicznych. Plac nosi imię św Wacława , patrona Czech. Jest to część zabytkowego centrum Pragi.
Średni wynik 7,6 na podstawie 4 ocen
Dawna siedziba władz miejskich Pragi znajdująca się przy Rynku Staromiejskim wybudowany w 1338 r. w stylu gotyckim. Na turystów czekają cenne zabytkowe wnętrza oraz znany na całym świecie zegar astronomiczny autorstwa niejakiego Hanusza.
Średni wynik 7,4 na podstawie 4 ocen
Ten praski budynek przyciąga uwagę turystów awangardową architekturą, gdyż jego sylwetka przypomina tańczącą parę.
Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen
Klasycystyczny teatr stanowy, założony w 1781 roku, położony przy Owocowym Targu na Starym Mieście. Jest jednym z teatrów w Pardze, który wchodzi z skład pięciu scen teatru narodowego. Wpisany na listę narodowych zabytków kultury. Teatr ten swoją światową sławę zawdzięcza Mozartowi, który wystawiał tam po raz pierwszy swoje opery jak Łaskowość Tytusa.
Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen
Secesyjny budynek mieszczący się na pl. Republiki w pobliżu Bramy Prochowej. W latach 1383-1484 miesce to było siedzibą władców, dziś odbywają się tu koncerty Orkiestry Symfonicznej, wystawy oraz inne, różnorodne wydarzenia społeczno-kulturalne. Na parterze i w suterenie znajduje się kilka kawiarni i restauracji.
Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen
Nazwa pochodzi z XVII w., kiedy stanowiła magazyn prochu, ale brama była częścią zabudowy Pragi już w 1475 roku. Została wzniesiona przez mistrza Wacława na prośbę Władysława II Jagiellończyka. Ta późnogotycka brama miejska ma 65 m wysokości, na szczycie umieszczony jest taras widokowy dla turystów.
Średni wynik 7,0 na podstawie 3 ocen
Muzeum Żydowskie obejmuje 6 zabytkowych obiektów. Ekspozycje można obejrzeć w następujących Synagogach: Maisela, Hiszpańskiej, Pinkasa, Klausen, a także na Starym Cmentarzu Żydowskim oraz w Sali Obrzędów. Wszystkie obiekty są w doskonałej kondycji. Można posiąść wiedzę na temat Żydów zamieszkujących Pragę od X wieku.
Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen
Pomnik św. Wacława znajduje się na południowo-wschodnim końcu placu. Dosiadający bojowego konia książę jest otoczony przez naturalnej wielkości postacie świętych.
Średni wynik 6,8 na podstawie 3 ocen
„Orloj“ pokazuje cztery rodzaje czasu: 1.Czas środkowoeuropejski (staroniemiecki) – oznaczony cyframi rzymskimi, pokazuje go wskazówka słoneczna. 2.Czas staroczeski – według tego czasu nowy dzień zaczyna się o zachodzie słońca. Jest oznaczony złotymi cyframi gotyckimi na odrębnym pierścieniu. 3.Czas babiloński (nierówny) – według czasu tego typu dzień trwa od wschodu do zachodu słońca, dlatego latem godziny są dłuższe niż zimą. Praski „orloj“ jako jedyny na całym świecie potrafi mierzyć w ten sposób. 4.Czas kosmiczny – przedstawiony jest przez cyfry rzymskie. W dolnej części fasady znajduje się tarcza kalendarzowa, która pokazuje dzień i jego miejsce w tygodniu, miesiącu oraz roku.
Zegar astronomiczny Orloj to jedna z głównych atrakcji Starego Miasta w Pradze, rzesze turystów zatrzymuje się co godzinę, aby zobaczyć swoisty teatr, jak śmierć spogląda na zegarek i ciągnie za sznur od dzwonu.
Praski zegar astronomiczny nazywany jest popularnie Orloj (Pražský orloj, Staroměstský orloj) i jest częstym miejscem gdzie umawiają się mieszkańcy Pragi.