Stambuł Turcja

Średni wynik 5,6 na podstawie 1 ocen

Wszystkie znane nazwy

Stambuł

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 41.00842 x 28.96506

Co warto zobaczyć w miejscowości Stambuł

Ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Stambuł

Ayasofya , Turcja

Kościół nazywany jest też Wielkim Kościołem. Faktycznie budowla jest monumentalna. Pochodzi z epoki bizantyjskiej i jest uważana za najpiękniejszy zabytek tej epoki. W Cesarstwie była to świątynia najwyższej rangi. Wnętrze zapiera dech. Jest bogato zdobione malowidłami, freskami i rzeźbieniami.

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Błękitny Meczet , Turcja

Świątynia jest wspaniałym przykładem klasycznego okresu sztuki islamskiej. Budowa meczetu przypadała na XVII wiek. Meczet znajduje się przy Pałacu Topkapi. Ma sześć minaretów, jedną wielką, główną kopułę oraz kilka mniejszych, które ją okalają. Wnętrze jest ozdobione płytkami fajansowymi z manufaktur w Izniku.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Süleymaniye Camii , Turcja

Meczet znajduje się na jednym z siedmiu wzgórz Stambułu. Jest to drugi co do wielkości meczet w Stambule. Świątynię zbudował w latach 1550-1557 znany w tamtych czasach budowniczy Sinan. W Meczecie Sulejmana mieści się 5 tysięcy osób. Świątynia jest bogato zdobiona. Kopuła mauzoleum jest wysadzana górskimi kryształami.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Akwedukt Walensa , Turcja

Ten akwedukt dostarczał wodę do miasta za czasów istnienia Konstantynopola. Budowę zarządził cesarz rzymski Walensa. Budowla powstała w 375 roku. Woda pochodziła z Lasów Belgradzkich. Akwedukt rozprowadzał ją do fontann w mieście. Do dzisiaj zachowało się w sumie 800 metrów akweduktu.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Kapalı Çarşı , Turcja

Kryty Bazar jest jednym z największych tego typu obiektów w Turcji. Ma powierzchnię 31 hektarów. Składa się na niego 61 ulic. Pośród nich działa około 3,5 tysiąca sklepów. Poza tym są tu 22 bramy, dwa meczety, restauracje, kawiarnie, fontanny. Można tutaj kupić typowe wyroby tureckie, np. dywany.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum Mozaiki , Turcja

Muzeum Mozaiki zlokalizowane jest w Wielkim Pałacu w Stambule. Można tu podziwiać mozaiki, które odkryto w 1933 roku pod Bazarem Arasta. Mozaiki pochodzą z VI wieku. Zdobiły kiedyś Wielki Pałac Konstantynopola. Z 2 tysięcy metrów kwadratowych zachowało się jedynie 180 metrów.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Türk ve İslam Eserleri Müzesi -Museum of Turkish and Islamic Art , Turcja

Muzeum znajduje się w Stambule, przy placu Sułtanahmed. Zajmuje zabytkowy Pałac Ibrahima Paszy. Ibrahim otrzymał ten pałac od sułtana Sulejmana w 1520 roku. Po śmierci wezyra budowla wiele razy zmieniała swoje przeznaczenie. Ekspozycja muzealna obejmuje dzieła sztuki z kamienia, ceramikę, rękopisy z okresu od VIII do XIX wieku, i wiele innych.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Wielki Pałac w Konstantynopolu , Turcja

Wielki Pałac był pałacem cesarskim. Służył cesarzowi jako główna siedziba od 330 roku do 1081 roku. Pałac obejmuje cały kompleks wielu różnych budynków, w tym kilka mniejszych pałaców. Do kompleksu pałacowego prowadziło kilka bram. Za czasów Cesarstwa Bizantyjskiego pałac opustoszał.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Topkapı Sarayı , Turcja

Pałac znajduje się w centrum Stambułu. Jest to piękny zabytek XV – wiecznej architektury. Przez ponad 380 lat była to rezydencja sułtanów. Pałac jest bardzo dobrze zachowany. Warto zwrócić uwagę na Bramę Imperialną, trzy dziedzińce oraz trzymane w sali królewskiej relikwie muzułmańskie.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

İstanbul Archaeology Museum , Turcja

Kompleks muzeum archeologicznego obejmuje trzy działy: Pawilon Fajansowy, Muzeum Starożytnego Wschodu i Muzeum Dzieł Starożytnych. Całość znajduje się niedaleko Parku Gülhane. Budynek Pawilonu Fajansowego pochodzi z XV wieku i jest najstarszą częścią pałacu Topkapi.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Meczet Dolmabahçe , Turcja

Meczet znajduje się nad samym wybrzeżem. Zbudowano go w XIX wieku. Świątynia powstała dla Sułtanki Bezmialem, która była matką sułtana Abdülmecida I. Meczet jest zwieńczony jedną kopułą. Posiada dwa minarety i łukowate okna.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Adam Mickiewicz Müzesi , Turcja

Muzeum mieści się w domu, w którym żył i zmarł Adam Mickiewicz. Wystawę otworzono w 100 – letnią rocznicę śmierci poety, w 1955 roku. W podziemiach przygotowano symboliczny grób. Obecnie w pokojach willi można oglądać ekspozycję przygotowaną przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Noclegi

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Komunikacja

Wyszukaj oferty wynajmu aut z

Opieka medyczna

Ubezpieczenie turystyczne możesz znaleźć w wyszukiwarce