Pomnik Małego Powstańca w Warszawie Polska

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Wprowadzenie

Znany w całej Polsce Pomnik Małego Powstańca to niemal symbol Warszawy, a już z całą pewnością symbol jej tragicznych dziejów z czasów II Wojny Światowej. Pomnik upamiętnia wszystkich najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2012-12-15 03:24:14

Wszystkie znane nazwy

Pomnik Małego Powstańca w Warszawie

Opis

Pomnik Małego Powstańca wzniesiono ku czci dzieci-żołnierzy, które walczyły i zginęły w powstaniu warszawskim. Znajduje się na ulicy Podwale, obok murów obronnych Starego Miasta w Warszawie. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-09-19 23:26:57

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 52.249228 x 21.009368

Pochodzenie

W dniu 1 października 1983 roku najbardziej przejmujący ze wszystkich pomników powstania warszawskiego został odsłonięty przy murach Barbakanu. Zaprojektowana przez Jerzego Jarnuszkiewicza i sfinansowana ze zbiórek podejmowanych przez harcerzy, ta instalacja z brązu przedstawia postać chłopca-żołnierza trzymającego pistolet Sten i przytłoczonego hełmem dla dorosłego mężczyzny. Posąg upamiętnia dzieci, które służyły jako posłańcy i w oddziałach frontowych. Zaś przedstawiona figura inspirowana jest historią 13-letniego Antka, który sam zginął w pobliżu w dniu 8 sierpnia 1944 roku. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-09-19 23:04:16

Znaczenie

Pomnik Małego Powstańca jest dedykowany wszystkim dzieciom-żołnierzom, które zginęły w czasie II wojny światowej, a zwłaszcza w powstaniu warszawskim. Służyły one głównie jako nieustraszeni posłańcy, przedzierający się przez ruiny i gruzy Warszawy, by przekazać ważne informacje swym dorosłym towarzyszom broni. Pomnik znajduje się w przedniej części Barbakanu na Starym Mieście. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-09-19 23:12:23

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Pomnik Małego Powstańca w Warszawie

Miejscowości turystyczne w pobliżu Pomnik Małego Powstańca w Warszawie

Warsaw , Polska

Warszawa jako stolica Polski budzi skrajne opinie: przez jednych uwielbiana i będąca inspiracją, dla innych brzydka, nieoferująca nic z historycznego punktu widzenia, miasto bez charakteru.

Średni wynik 9,1 na podstawie 7 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Pomnik Małego Powstańca w Warszawie

Grób Nieznanego Żołnierza , Polska

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie jest symbolem, mającym uczcić śmierć żołnierzy w walce o niepodległość Polski. Przy grobie stoi warta.

Średni wynik 8,2 na podstawie 5 ocen

Zamek Królewski w Warszawie , Polska

Zamek Królewski znajduje się na Placu Zamkowym i jest wybudowany w stylu barokowo-klasycystycznym. Stanowi wierną reprodukcję pierwotnego zamku.

Średni wynik 7,6 na podstawie 5 ocen

Molo nad Wisłą , Polska

Piękny widok, szczególnie w słoneczne dni, idealny na wycieczkę rowerową lub spacer z rodziną. Warto polecić.

Średni wynik 7,6 na podstawie 3 ocen

Muzeum Narodowe w Warszawie , Polska

Prawdziwy skarbiec polskiej kultury! Muzeum Narodowe w Warszawie posiada najbogatszy i najcenniejszy zbiór dzieł sztuki w całej Polsce. Świeżo wyremontowany i zaadaptowany budynek czyni to muzeum jednym z ciekawszych punktów wycieczki do stolicy. Łatwy dojazd komunikacją miejską.

Średni wynik 7,6 na podstawie 3 ocen

PKiN w Warszawie , Polska

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to symbol i punkt charakterystyczny miasta, stojący w centrum Warszawy. To dziedzictwo okresu Polski Ludowej: budowla była darem narodu radzieckiego dla naszego kraju.

Średni wynik 7,3 na podstawie 7 ocen

Taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki , Polska

Trzeba być przynajmniej raz w życiu! Taras widokowy w warszawskim Pałacu Kultury znajduje się na trzydziestym piętrze tego obiektu. Panorama rozciągająca się z tego punktu zapiera dech w piersiach. Warto zaglądać na stronę internetową Pałacu i być na bieżąco z atrakcjami takimi jak przedświąteczna możliwość nocnych odwiedzin tarasu. Wstęp płatny!

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej , Polska

Muzeum powstało w połowie lat '90 na wskutek inicjatywy Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Organizuje wystawy dotyczące farmacji i zawodu farmaceuty. Zbiory obiektu opierają się na autentycznym wyposażeniu starej apteki mieszczącej się w Wołominie.

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Multimedialny Park Fontann w Warszawie , Polska

Niesamowite występy fontann w towarzystwie efektów multimedialnych, dźwiękowych, świetlnych. Poprzez wodę tryskającą z dysz lasery wyświetlają projekcje filmowe.

Średni wynik 7,0 na podstawie 3 ocen

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie , Polska

Muzeum znajduje się w XVIII- wiecznej kamienicy mieszczańskiej, w której urodziła się Maria Skłodowska- Curie. Znajdziemy tu nawet najbardziej osobiste rzeczy noblistki, pamiątki czy dokumenty. Warto zwiedzić to miejsce, bo jest jedynym na świecie biograficznym muzeum Skłodowskiej- Curie.

Średni wynik 6,8 na podstawie 2 ocen

Pałac Krasińskich , Polska

Ten piękny pałac zbudowano w XVII w. i służył jako Sąd Najwyższy. Obecnie mieści się tutaj jedna z siedzib Biblioteki Narodowej. Znajdują się tutaj rękopisy Biblioteki Załuskich i Rapperswilskiej oraz inne ocalałe stare druki. Za pałacem jest piękny barokowy park miejski- Ogród Krasińskich.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Ogród Saski w Warszawie , Polska

Ogród Saski jest to dostępny dla zwiedzających kompleks zieleni miejskiej o powierzchni 15,5 ha w centrum Warszawy: w Śródmieściu, naprzeciwko Placu Piłsudskiego. Jak podają przewodniki, jest to najstarszy publiczny park w stolicy. Założony pod koniec XVII wieku, został otwarty w 1727 roku jako jeden z pierwszych ogrodów tego rodzaju na świecie.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Ciekawostki

Pomnik został odsłonięty w 1983 r. przez Jerzego Świderskiego -- dawnego harcerza, a później profesora kardiologii -- który w czasie powstania był łącznikiem o pseudonimie "Lubicz" w batalionie Armii Krajowej "Gustaw". Za figurą jest ściana z wygrawerowanymi słowami popularnej piosenki z tamtych dni: "Warszawskie dzieci pójdziemy w bój, za każdy kamień twój, stolico damy krew". Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-09-19 23:22:12

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z