Półwysep Tihany Węgry

Średni wynik 5,8 na podstawie 1 ocen

Wprowadzenie

Półwysep nad Balatonem. Niezwykle ciekawe miejsce, obfitujące w liczne przyrodnicze atrakcje turystyczne. Kraina przyciągała ludzi już od epoki kamienia. Bardzo ważne miejsce w historii Węgier. Król Andrzej I w XI wieku zbudował tutaj kościół. Natomiast ostatni król węgierski, Karol IV, spędził na Tihany ostatnią noc przed wygnaniem z kraju w 1921 roku. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-07-30 20:33:09

Wszystkie znane nazwy

Półwysep Tihany

Opis

Półwysep ukształtowany przez wygasłe już wulkany, znajdziemy też nad nim stożki gejzerowe. Najwyższy szczyt Csúcs-hegy ma 232m npm. półwysep z 3 stron otoczony jest wodami Balatonu, zaś wewnątrz znajdują się 2 jeziorka pochodzenia wulkanicznego. Z półwyspu roztacza się piękny widok na Balaton. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-07-30 20:35:47

Cały półwysep zamieszkuje około 1300 osób rozlokowanych w kilku osadach, z czego największa nazywa się Tihany. W trakcie sezonu liczba ludności co najmniej podwaja się. Prawie cały półwysep to rezerwat przyrody, po którym możemy spacerować wzdłuż ścieżek przyrodniczych. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-07-30 20:36:13

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 46.910967 x 17.873149

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Półwysep Tihany

Miejscowości turystyczne w pobliżu Półwysep Tihany

Tihany , Węgry

Malownicza wioska położona na wschodnim brzegu półwyspu Tihany. W sezonie jest ona wręcz oblegana przez turystów, ale nic dziwnego, ponieważ jest nie tylko pięknie położona, ale urzeka niską zabudową, pięknymi zabytkami i ciekawymi muzeami. Z tutejszego Wzgórza Echa można też podziwiać przepiękne widoki na jezioro i pobliskie miejscowości.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Balatonfured , Węgry

Miasteczko położone nad jeziorem Balaton, w którym znajdują się cztery zadbane plaże, przystań jachtowa i molo. To popularna miejscowość turystyczna, ale stosunkowo spokojna nawet w sezonie. Zwana jest żeglarską stolicą Balatonu, ponieważ odbywają się tu liczne zawody żeglarskie. Ponadto znajduje się tu dużo zabytków i najstarsze uzdrowisko nad Balatonem.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Półwysep Tihany

Bences Apatsag , Węgry

Opactwo zostało założone w XI w. i uważa się je za jeden z najważniejszych zabytków, związanych z wczesną kulturą kraju, mimo że z tamtego okresu zachowała się jedynie romańska krypta (altemplom). Ponadto znajduje się tu wspaniały, barokowy kościół oraz klasztor, w którym urządzono muzeum.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Szabadteri Neprajzi Muzeum , Węgry

W skansenie można zobaczyć, jak wyglądało tradycyjne budownictwo miasteczka Tihany, które było tu obecne aż do lat 50. XX w. Znajdują się tu m. in.: zagroda garncarska, chłopska, dom rybacki. Dużą atrakcją są dawne chałupy, których budulcem był szary tuf bazaltowy.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Centrum turystyczne Levendula Haz w Tihany , Węgry

Centrum turystyczne „Levendula Haz” w Tihany słynie z organizacji festiwalu lawendy -- wiecznie zielonego krzewu o wonnym zapachu i drobnych, purpurowych lub niebieskawych kwiatach, zebranych w kwiatostany na długiej szypule. Węgierskie pola lawendy urzekają zwiedzających, a produkty kosmetyczne i spożywcze na bazie tej rośliny cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Babamúzeum, Tihany , Węgry

Muzeum lalek w Tihany znajduje się przy wąskiej uliczce Visszhang utca, w pobliżu zabytkowego opactwa benedyktynów z XI wieku. Gromadzi niezwykły zbiór porcelanowych lalek i innych zabawek dla dzieci z drugiej połowy XIX wieku i początku XX wieku. Lalki w historycznych strojach ludowych prezentują przy okazji dawne zwyczaje ubierania się na północnym brzegu Balatonu.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Magyar Királyok Panoptikuma & Kalózmúzeum, Tihany , Węgry

Jedną z atrakcji turystycznych Tihany -- miejscowości wypoczynkowej na Węgrzech, położonej na półwyspie na północnym brzegu Balatonu – jest muzeum figur woskowych przy ul. Lajosa Kossutha. Prezentowane tam są naturalnej wielkości podobizny miejscowych królów i innych postaci historycznych, np. korsarza i podróżnika sir Francisa Drake’a czy okrutnego angielskiego pirata, zwanego Czarnobrodym.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Bencés Apátsági Múzeum, Tihanyi , Węgry

„Bencés Apátsági Múzeum” jest częścią opactwa benedyktyńskiego z XI wieku, stanowiącego centrum terenu historycznego, za jaki uznano cały półwysep Tihany na północnym wybrzeżu Balatonu na Węgrzech. Stanowi atrakcję turystyczną ze względu na swoje walory historyczne i artystyczne. Miejscowa galeria sztuki prezentuje prace współczesnych artystów węgierskich: malarzy, ceramików, rzeźbiarzy, itp.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Gejzírmező, Tihany , Węgry

Zbudowany głównie z bazaltów i tufów półwysep Tihany nad Balatonem obfituje w ślady dawnej aktywności wulkanicznej. Znajdują się tam pozostałości ok. 110 gejzerów w postaci stożków o wysokości od kilku do kilkunastu metrów, zbudowanych z krzemionki i węglanu wapnia. Największy z nich zwany jest "Złotym Domem" („Aranyhaz”) na skutek intensywnie żółtej barwy pokrywających go porostów.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Ciprián-forrás, Tihany , Węgry

Jedynym bijącym źródłem opadającej wody na półwyspie Óvár nad Balatonem jest Ciprián-forrás w pobliżu Tihany -- wsi wypoczynkowej na Węgrzech, położonej na północnym brzegu Jeziora Błotnego, na półwyspie o takiej samej nazwie jak miejscowość. Zdrój wypływa z otworu w obrośniętej bluszczem skale, wpadając do omszonej obudowy o kształcie płytkiej studni (dawniej nazywanej „Rosyjską”).

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Átrium strand, Tihany , Węgry

Trawiasta plaża Átrium znajduje się w Tihany -- miejscowości wypoczynkowej na Węgrzech, położonej na półwyspie o tej samej nazwie na północnym brzegu Balatonu (Jeziora Błotnego). Można na niej wypoczywać od maja do połowy września; wstęp jest płatny. Tuż przy plaży znajdują się też hotel, restauracja oraz bar, a na jej terenie można korzystać również z bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Napsugár Beach, Tihany , Węgry

Plaża Napsugár Beach (inaczej: Hajóállomási strand) znajduje się w Tihany -- miejscowości wypoczynkowej na Węgrzech, położonej na półwyspie o tej samej nazwie na północnym brzegu Balatonu (Jeziora Błotnego). Jest częściowo piaszczysta, a fragmentami trawiasta, posiada również odcinki wyasfaltowane w formie deptaka. Można na niej wypoczywać od końca maja do pierwszych dni września; wstęp płatny.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Kalwaria, Tihany , Węgry

Budowa kalwarii w Tihany rozpoczęła się w 1926 roku. Stacje drogi krzyżowej wykonane są z białych kapliczek z płaskorzeźbą z brązu. Fundatorami były dawne węgierskie hrabstwa i miasta królewskie. Kalwaria została zniszczona w 1960 roku. Prawie 40 lat później poddano ją renowacji. Dziś stanowi ciekawą atrakcję turystyczną.

Średni wynik 5,2 na podstawie 1 ocen

Pomnik Echo, Tihany , Węgry

Pomnik echa postawiony jest na wzgórzu w miejscu, w którym dawniej występowało niebywałe zjawisko echa. Po około 2-3 sekundach wypowiedziany tekst echo powtarzało bardzo wyraźnie. O zjawisku tym rozpisywali się poeci, w tym János Garay. Echo występowało od XVIII wieku. Niestety, obecnie już go nie uświadczymy z powodu zmian w krajobrazie (zmiany w roślinności).

Średni wynik 5,2 na podstawie 1 ocen

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z