Plac Świętego Piotra Włochy

Średni wynik 9,6 na podstawie 5 ocen

Wprowadzenie

Plac św. Piotra jest głównym placem Watykanu. Znajduje się na nim Bazylika św. Piotra, kolumnada Berniniego, obelisk i fontanny. Autor: MagdaM , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-17 19:15:11

Wszystkie znane nazwy

Plac Św. Piotra Piazza San Pietro, Roma St. Peter's Square, Rome Plac Świętego Piotra

Opis

Plac Świętego Piotra to plac położony przed Bazyliką Świętego Piotra. Pomieści nawet miliony wiernych. Najwięcej osób, bo aż 1,5 miliona, zgromadziło się tam w dniu beatyfikacji papieża Jana Pawła II. Autor: agu88sia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-16 19:08:49

Plac św. Piotra znajduje się przed Bazyliką w Watykanie. Zaprojektowany przez Berniniego. W rzeczywistości wydaje się mniejszy niż na obrazach znanych z książek czy telewizji. Autor: makia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-20 16:28:32

Oficjalna strona internetowa

http://www.rome.info/squares/st-peter...

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 41.902242 x 12.456762

Pochodzenie

Symbolicznym początkiem dzisiejszego placu było ustawienie tam w 1568 r. egipskiego obelisku sprzed czterech tysięcy lat. Natomiast faktyczna urbanizacja okolicy nastąpiła dopiero w latach 1656-1667, gdy wielki, barokowy artysta Giovanni Lorenzo Bernini przeprojektował na polecenie papieża Aleksandra VII dziedziniec przed bazyliką św. Piotra, tworząc wielką przestrzeń miejską tak, aby jak największa ilość wiernych mogła uczestniczyć w spotkaniach z głową kościoła katolickiego. Od tamtej pory plac jest miejscem wielu uroczystości religijnych, w tym audiencji generalnych (w każdą środę), obchodów roku kościelnego, beatyfikacji i kanonizacji, pogrzebów papieży czy ogłaszania wyboru kolejnych przywódców Stolicy Apostolskiej. W dniu 13 maja 1981 r. miało tam także miejsce tragiczne wydarzenie, gdy turecki terrorysta Mehmet Ali Ağca dokonał nieudanego zamachu na papieża Jana Pawła II, ciężko go raniąc. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-02-26 22:53:40

Znaczenie

Teren jest nie tylko ważnym miejscem dla wyznawców religii rzymskokatolickiej, ale również atrakcją turystyczną z ciekawymi zabytkami. Przede wszystkim znajdziemy tam monumentalną, czterorzędową kolumnadę Berniniego w porządku toskańskim -- z posągami 140 świętych, w tym jednego Polaka: dominikanina Jacka Odrowąża. Do tego okolicę zdobią trzy XVII-wieczne fontanny: granitowa, wokół staroegipskiego obelisku (pochodzącego z cyrku Nerona), również autorstwa Berniniego z 1675 roku, wcześniejsza z 1613 r. wykonana przez Carlo Madernę (twórcę fasady bazyliki św. Piotra) i jej dokładna kopia, rozmieszczona symetrycznie. Z lewej strony znajduje się słynna Spiżowa Brama, jeden z symboli Watykanu, zaś w głębi placu pną się Schody Królewskie – tzw. Scala Regia – kolejne dzieło mistrza Giovanniego Lorenza Berniniego. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-02-26 23:14:23

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Plac Świętego Piotra

Miejscowości turystyczne w pobliżu Plac Świętego Piotra

Watykan , Włochy

Jedno z najświetniejszych miejsc chrześcijaństwa, świadczące o bogatej historii i niezwykłym przedsięwzięciu duchowym. W granicach miniaturowego państwa znajduje się unikalne nagromadzenie arcydzieł architektury i sztuki. Centralnym punktem jest bazylika wzniesiona na miejscu męczeństwa św. Piotra. Jest największą budowlą sakralną świata.

Średni wynik 9,7 na podstawie 6 ocen

Rome , Włochy

"Wieczne miasto", do którego prowadzą wszystkie drogi... Nie sposób zobaczyć wszystkich zabytków Rzymu nawet w kilka dni. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ stolica Włoch jest zawsze tłoczna. Rzym jest nie tylko pełen historii, jest też bardzo nowoczesnym (i bardzo drogim) miastem. Życiu nocnemu nie przeszkadza bliskość Watykanu.

Średni wynik 9,5 na podstawie 11 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Plac Świętego Piotra

Pieta Michała Anioła , Włochy

Pieta watykańska jest arcydziełem sztuki renesansu dłuta Michelangela Buonarrotiego (Michała Anioła). Rzeźba przedstawia przedstawia Marię z Nazaretu trzymającą w ramionach swojego syna: zdjętego z krzyża, umierającego Jezusa.

Średni wynik 10,0 na podstawie 6 ocen

Giardini Vaticani , Włochy

Giardini Vaticani to zespół ogrodowo-parkowy w Watykanie, pokrywający ponad połowę powierzchni tego miasta-państwa. Rośnie tam wiele gatunków roślin, pochodzących z różnych kontynentów. Teren przecinają aleje z fontannami, prowadzące m.in. do domu letniego, tarasów widokowych, licznych kapliczek i grot. Kompleks zwiedza się tylko w wyznaczonych godzinach z przewodnikiem.

Średni wynik 10,0 na podstawie 5 ocen

Bazylika Świętego Piotra , Włochy

Bazylika Świętego Piotra została zbudowana w X wieku i choćby z tego względu nie przypomina innych świątyń. Koniecznie należy odwiedzić podziemia, które są najbardziej interesującą częścią zabytku. Obok znajduje się mały park. Wejście do wnętrza jest bezpłatne. Można robić zdjęcia.

Średni wynik 9,9 na podstawie 12 ocen

Musei Vaticani , Włochy

Gromadzą najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. Zbiory były powiększane w czasie pontyfikatów kolejnych papieży. Muzea Watykańskie zostały otwarte dla publiczności w 1787 roku.

Średni wynik 9,9 na podstawie 17 ocen

Fori Imperiali , Włochy

Rzymskie forum kiedyś tętniło życiem, a dziś stanowi jeden z największych projektów archeologicznych na świecie. To wymarzone miejsce na inspirującą wycieczkę. Zdecydowanie warto kupić bilet do muzeum i zwiedzać ruiny z przewodnikiem: w postaci książki lub oprowadzającego nas historyka. Fori Imperiali to historia na wyciągnięcie ręki -- warto zobaczyć! Można dojechać metrem i przejść się kawałek.

Średni wynik 9,8 na podstawie 9 ocen

Kopuła Bazyliki Św. Piotra , Włochy

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektonicznych. Właściwie symbol renesansu. Jej projekt wiąże się z wielkimi nazwiskami: Bramante, Michał Anioł.

Średni wynik 9,4 na podstawie 5 ocen

Trevi Fountain , Włochy

Fontanna Di Trevi to jedna z najsłynniejszych atrakcji Rzymu. Oblegana codziennie przez tysiące turystów. Miejsce pełne urody i uroku. Znana z wielu filmów o Włoszech, takich jak: "Rzymskie wakacje" czy "Słodkie życie". Doskonałe miejsce na miłosne spotkanie, zwłaszcza wieczorem.

Średni wynik 9,4 na podstawie 10 ocen

Piazza Venezia, Roma , Włochy

Plac znajduje się niedaleko Koloseum; można przejść stamtąd na piechotę. Główną atrakcją okolicy jest Pałac Wenecki. W tamtejszym muzeum możemy sprawdzić swoją wiedzę na temat historii Włoch. Sam budynek dla niektórych jest piękny, według innych jest koszmarem. Windą można wjechać na taras, aby podziwiać widoki (naprawdę warto!), ale ta przyjemność kosztuje 7 euro.

Średni wynik 9,1 na podstawie 7 ocen

Cortile della Pigna , Włochy

Piękny plac składający się z wielu ciekawych elementów architektonicznych. Został zaprojektowany przez Donato Bramantego.

Średni wynik 9,0 na podstawie 4 ocen

Kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników w Rzymie , Włochy

Panteon to budowla poświęcona pierwotnie bóstwom planetarnym i ówczesnemu cesarzowi, jednak od VII wieku jest użytkowany jako kościół katolicki. Warto go zwiedzić, choćby nawet w deszczu!

Średni wynik 9,0 na podstawie 6 ocen

Museo Nazionale di Castel Sant'Angelo, Roma , Włochy

Zamek świętego Anioła zbudowano jako grobowiec dla cesarza Hadriana, jego rodziny i następców. Wzniesiono go na brzegu Tybru, niedaleko od Watykanu. Do zamku prowadzi most św. Anioła.

Średni wynik 8,8 na podstawie 8 ocen

Bramante Staircase, Rome , Włochy

Ozdobą Muzeów Watykańskich w Rzymie jest również rewolucyjna klatka schodowa, wzorowana na konstrukcji z 1512 r. autorstwa samego Donato Bramantego -- wielkiego architekta i malarza włoskiego epoki (późnego) renesansu.

Średni wynik 8,4 na podstawie 4 ocen

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z