Plac Bohaterów w Budapeszcie Węgry

Średni wynik 7,2 na podstawie 3 ocen

Wprowadzenie

Plac Bohaterów to jeden z największych placów w stolicy Węgier. Wzniesiono na nim w drugiej połowie XIX w. pomnik dla uczczenia 1000-lecia istnienia państwa węgierskiego. Autor: konto usunięte , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-06 18:04:55

Wszystkie znane nazwy

Mileniumi Emlékmű Pomnik Milenijny Plac Bohaterów w Budapeszcie Pomnik Tysiąclecia

Opis

Pomnik Milenijny zajmuje centralną część Placu Bohaterów. Jest to grupa posągów i budowli, które nawiązują do tysiącletniej historii państwa węgierskiego. W środku znajduje się kolumna Archanioła Gabriela o wysokości 36 metrów. U jego stóp umieszczono siedem konnych posągów mitycznych wodzów madziarskich. Pomnik otaczają dwie kolumnady z postaciami wybitnych węgierskich władców i przywódców. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-01-26 20:07:00

Idąc Aleją Andrássyego w kierunku od Dunaju do parku miejskiego Városliget, w którym mieści się między innymi zoo, z daleka widzimy Kolumnę Milenijną, która stoi na Placu Bohaterów kończącym Aleję Andrássyego. Plac od strony parku otacza kolumnada. Przed Kolumną Tysiąclecia znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-01-18 21:05:03

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 47.515118 x 19.078132

Znaczenie

Na szczycie kolumny Archanioł Gabriel trzyma podwójny krzyż patriarchalny, kojarzony raczej ze wschodnim Kościołem, oraz Świętą Koronę Węgierską, zwana też Koroną Świętego Stefana, noszoną przez kolejnych królów węgierskich. Dokładnie taka korona i taki krzyż wiążą się z pierwszym królem, świętym Stefanem I Węgierskim. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-01-18 21:05:28

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Plac Bohaterów w Budapeszcie

Miejscowości turystyczne w pobliżu Plac Bohaterów w Budapeszcie

Budapest , Węgry

Jedna z najpiękniejszych stolic europejskich, ważny ośrodek kulturalny, naukowy i turystyczny. Znajduje się tu mnóstwo wspaniałych zabytków, muzeów i teatrów oraz atrakcji przyrodniczych, takich jak jaskinie, wzgórza i piękne parki miejskie. Budapeszt jest również znanym miastem uzdrowiskowym, w którym funkcjonują łaźnie i kąpieliska termalne.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Plac Bohaterów w Budapeszcie

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie , Węgry

Bazylika św. Stefana to największy kościół w Budapeszcie, o bardzo burzliwej historii. Świątynia została zbudowana w stylu neorenesansowym, a jej elementami charakterystycznymi są: kopuła i para wież o wysokości 96 m. Wnętrze robi wrażenie ze względu na wielość złota i marmurów, mozaiki i freski na sklepieniu, a także obrazy cenionych malarzy w ołtarzach bocznych.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Állatkert , Węgry

Ogród zoologiczny w Budapeszcie otworzono w 1866 roku. Choć stosunkowo niewielki, jest jednym z atrakcyjniejszych w Europie. W zadbanym parku, często w secesyjnych, zabytkowych pawilonach mieszka tu ok. 2 tys. osobników. Wybudowano palmiarnię, gdzie można podziwiać egzotyczne gatunki zwierząt i roślin w otoczeniu fruwających nad głową rajskich ptaków i motyli. Warto zobaczyć też akwarium.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Országház , Węgry

Jeden z symboli miasta, zaprojektowany przez Imre Steindla. Wrażenie robi monumentalność budowli oraz jej przepych. Bryła gmachu została zbudowana w stylu neogotycko-neobarokowym, zwieńczona jest ogromną kopułą i ozdobiona 88 posągami postaci historycznych. W Sali Kopułowej można zobaczyć insygnia królewskie.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Muzeum Etnograficzne , Węgry

W Muzeum Etnograficznym zgromadzono bogate i ciekawe zbiory dotyczące kultury ludowej Węgier. Można zobaczyć tu m. in. dawne narzędzia rzemieślnicze, wyposażenie chat, tradycyjne stroje i biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku. W Muzeum zorganizowano też zbiory tematyczne, gdzie można obejrzeć eksponaty związane nie tylko z państwem węgierskim, lecz także kolekcje z całego świata.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Wzgórze Gellérta , Węgry

Wzgórze wapienne w centrum Budapesztu o wysokości 130 m n.p.m. Dawniej wierzono, że było to miejsce zlotów węgierskich czarownic. Dziś stanowi ono część Parku Narodowego Duna-Ipoly, ze względu na panujący tu specyficzny mikroklimat. We wnętrzu góry znajduje się największa wieża ciśnień w stolicy Węgier.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Cytadela , Węgry

Cytadela zlokalizowana na szczycie Góry Gellérta po raz ostatni służyła do celów militarnych w czasie II wojny światowej. Obecnie na jej terenie działa schronisko turystyczne, muzeum figur woskowych i kawiarnia. Można zobaczyć również kolekcję militariów i archiwalne fotografie miasta. 20 sierpnia odbywają się tu pokazy sztucznych ogni na cześć św. Stefana – założyciela i patrona Węgier.

Średni wynik 6,2 na podstawie 2 ocen

Szabadság-szobor , Węgry

Pomnik Wolności to monumentalny posąg kobiety trzymającej nad głową liść palmowy. Stoi on na południowym skraju Wzgórza Gellérta i jest widoczny prawie z każdego punktu Budapesztu. W czasach socjalizmu miał symbolizować rzekome wyzwolenie Węgrów, ale tak naprawdę dopiero po upadku komunizmu zyskał dzisiejszy kształt i został prawdziwym pomnikiem wolności.

Średni wynik 6,2 na podstawie 2 ocen

Muzeum Sztuk Pięknych , Węgry

Budynek zdobi portyk koryncki i tympanon z postaciami bogów greckich. W muzeum zgromadzono najbogatszą na Węgrzech kolekcję malarstwa europejskiego. Można tu podziwiać dzieła Leonarda da Vinci, Rembrandta, Rubensa, Renoira, Picassa i innych. Zorganizowano też wystawę poświęconą sztuce starożytnych Greków, Rzymian i Etrusków.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

, Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda , Węgry

Największy kompleks basenów i term w Europie, otwarty w 1913 roku. Znajdują się tu: baseny pływackie, pływalnia na świeżym powietrzu, termy lecznicze,łaźnie dla kobiet, mężczyzn i rodzin. Duże wrażenie robią także budynki,ozdobione m.in.rzeźbami i mozaikami.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Węgierskie Muzeum Narodowe , Węgry

Węgierskie Muzeum Narodowe powstało z inicjatywy hrabiego Ferenca Széchényi. Mieści się w monumentalnym, klasycystycznym gmachu. Znajduje się tu bardzo bogata w różnego rodzaju zbiory wystawa stała, podzielona na kilka działów tematycznych, prezentująca historię państwa węgierskiego od czasów prehistorycznych po współczesność.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Plac Vörösmartyego , Węgry

Plac otaczają głównie kamienice w stylu art déco, jednak warto zwrócić uwagę na budynek architektury współczesnej, wykonany ze szkła oraz wstąpić do słynnej cukierni Gerbaud. Na placu często jest tłoczno, spotkać można ulicznych artystów, organizowane są kiermasze, na których można kupić tradycyjne jadło lub wyroby sztuki ludowej. Przed Bożym Narodzeniem odbywa się tu jarmark Wienachtsmarkt.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

MILLFAV , Węgry

M1 w Budapeszcie to jedna z najstarszych linii metra w Europie (druga po Londynie). Została wybudowana w 1896 roku z okazji 1000-lecia istnienia państwa węgierskiego. W 2002 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aktualnie linia ma 11 stacji i łączy Vörösmarty tér z Mexikói út. Węgrzy nazywają ją najczęściej małą kolejką (kisföldalatti) lub małym metrem (kismetró).

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z