Pieta Michała Anioła Włochy

Średni wynik 10,0 na podstawie 6 ocen

Wprowadzenie

Pieta watykańska jest arcydziełem sztuki renesansu dłuta Michelangela Buonarrotiego (Michała Anioła). Rzeźba przedstawia przedstawia Marię z Nazaretu trzymającą w ramionach swojego syna: zdjętego z krzyża, umierającego Jezusa. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-02-25 21:56:16

Wszystkie znane nazwy

Pietà di Michelangelo Pietà (Michelangelo), Rome Pietà watykańska w Rzymie Pieta Michała Anioła

Opis

Pieta to jedna z najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła Buonarottiego. Mimo tego, że nie jest to pierwsze przedstawienie motywu, to właśnie ta figura Matki Boskiej trzymającej martwego Chrystusa utrwaliła się w masowej wyobraźni. Odwiedzając Bazylikę św. Piotra nie można zapomnieć o zobaczeniu posągu. Autor: anarou , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-17 17:02:26

Słynna Pieta w Cappella della Pieta to jedno z wczesnych dzieł Michała Anioła. Artysta wykonał tą rzeźbę w latach 1499-1500 na zamówienie francuskiego kardynała Jeana de Bilberesa, legata papieża Aleksandra VI na dworze Karola VIII. Autor: agu88sia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-18 20:04:09

Obecnie dzieło znajduje się za szkłem, wynika to z obawy o powtórzenie się ataku na Pietę. Pieta znajduje się w Watykanie. Jest udostępniona zwiedzającym. Autor: makia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-19 14:12:22

Oficjalna strona internetowa

http://saintpetersbasilica.org/Altars...

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 41.90246 x 12.4544

Pochodzenie

Słynna Pieta znajduje się w Cappella della Pieta. Jest jednym z pierwszych dzieł Michała Anioła. Autor: agu88sia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-18 20:16:15

Posąg został zamówiony przez kardynała Jeana de Billheresa, który był francuskim przedstawicielem w Rzymie na przełomie XV i XVI wieku. Michał Anioł pracował nad rzeźbą z karraryjskiego marmuru w latach 1498-1500 i powstała ona jako fragment grobowca zleceniodawcy w kaplicy św. Petronelli. Jednak w XVIII w. została przeniesiona do pierwszej krypty po prawej stronie od wejścia do bazyliki św. Piotra w Watykanie, gdzie znajduje się do dziś. W dniu 21 maja 1972 r. niezrównoważony psychicznie australijski geolog węgierskiego pochodzenia -- Laszlo Toth -- poważnie uszkodził Pietę, uderzając w nią kilkanaście razy młotkiem z okrzykiem: „Ja jestem Jezusem Chrystusem!”. Figurę udało się na szczęście precyzyjnie zrekonstruować, gdyż na całym świecie istnieje wiele jej dokładnych replik. Najwierniejszą zaś, która była podstawą działań naprawczych, odnaleziono w Poznaniu, w kościele Matki Boskiej Bolesnej. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-02-25 22:17:42

Znaczenie

Motyw piety -- w sztukach plastycznych przedstawienie Maryi trzymającej na kolanach martwego Jezusa -- był charakterystyczny dla kultury nordyckiej, germańskiej, francuskiej i polskiej. We Włoszech wprowadził go właśnie Michał Anioł swą słynną rzeźbą oraz późniejszymi pracami na ten temat. Jednocześnie interpretacja artysty jest wyjątkowa, gdyż równoważy renesansowe ideały klasycznego piękna z naturalizmem postaci. Wyraża się to m.in. w przedstawieniu Marii jako młodej i pięknej kobiety, a nie osoby starszej, w wieku ok. 50 lat. Jednocześnie twarz Chrystusa nie ujawnia śladów męki, bowiem autor nie chciał, by posąg ukazywał śmierć, a raczej "religijną wizję opuszczenia i pogodną twarz Syna" -- tym samym wyrażając komunię między człowiekiem i Bogiem wyrażoną poprzez poświęcenie Jezusa. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-02-25 22:34:24

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Pieta Michała Anioła

Miejscowości turystyczne w pobliżu Pieta Michała Anioła

Watykan , Włochy

Jedno z najświetniejszych miejsc chrześcijaństwa, świadczące o bogatej historii i niezwykłym przedsięwzięciu duchowym. W granicach miniaturowego państwa znajduje się unikalne nagromadzenie arcydzieł architektury i sztuki. Centralnym punktem jest bazylika wzniesiona na miejscu męczeństwa św. Piotra. Jest największą budowlą sakralną świata.

Średni wynik 9,7 na podstawie 6 ocen

Rome , Włochy

"Wieczne miasto", do którego prowadzą wszystkie drogi... Nie sposób zobaczyć wszystkich zabytków Rzymu nawet w kilka dni. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ stolica Włoch jest zawsze tłoczna. Rzym jest nie tylko pełen historii, jest też bardzo nowoczesnym (i bardzo drogim) miastem. Życiu nocnemu nie przeszkadza bliskość Watykanu.

Średni wynik 9,5 na podstawie 11 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Pieta Michała Anioła

Giardini Vaticani , Włochy

Giardini Vaticani to zespół ogrodowo-parkowy w Watykanie, pokrywający ponad połowę powierzchni tego miasta-państwa. Rośnie tam wiele gatunków roślin, pochodzących z różnych kontynentów. Teren przecinają aleje z fontannami, prowadzące m.in. do domu letniego, tarasów widokowych, licznych kapliczek i grot. Kompleks zwiedza się tylko w wyznaczonych godzinach z przewodnikiem.

Średni wynik 10,0 na podstawie 5 ocen

Bazylika Świętego Piotra , Włochy

Bazylika Świętego Piotra została zbudowana w X wieku i choćby z tego względu nie przypomina innych świątyń. Koniecznie należy odwiedzić podziemia, które są najbardziej interesującą częścią zabytku. Obok znajduje się mały park. Wejście do wnętrza jest bezpłatne. Można robić zdjęcia.

Średni wynik 9,9 na podstawie 12 ocen

Musei Vaticani , Włochy

Gromadzą najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. Zbiory były powiększane w czasie pontyfikatów kolejnych papieży. Muzea Watykańskie zostały otwarte dla publiczności w 1787 roku.

Średni wynik 9,9 na podstawie 17 ocen

Fori Imperiali , Włochy

Rzymskie forum kiedyś tętniło życiem, a dziś stanowi jeden z największych projektów archeologicznych na świecie. To wymarzone miejsce na inspirującą wycieczkę. Zdecydowanie warto kupić bilet do muzeum i zwiedzać ruiny z przewodnikiem: w postaci książki lub oprowadzającego nas historyka. Fori Imperiali to historia na wyciągnięcie ręki -- warto zobaczyć! Można dojechać metrem i przejść się kawałek.

Średni wynik 9,8 na podstawie 9 ocen

Plac Świętego Piotra , Włochy

Plac św. Piotra jest głównym placem Watykanu. Znajduje się na nim Bazylika św. Piotra, kolumnada Berniniego, obelisk i fontanny.

Średni wynik 9,6 na podstawie 5 ocen

Kopuła Bazyliki Św. Piotra , Włochy

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektonicznych. Właściwie symbol renesansu. Jej projekt wiąże się z wielkimi nazwiskami: Bramante, Michał Anioł.

Średni wynik 9,4 na podstawie 5 ocen

Trevi Fountain , Włochy

Fontanna Di Trevi to jedna z najsłynniejszych atrakcji Rzymu. Oblegana codziennie przez tysiące turystów. Miejsce pełne urody i uroku. Znana z wielu filmów o Włoszech, takich jak: "Rzymskie wakacje" czy "Słodkie życie". Doskonałe miejsce na miłosne spotkanie, zwłaszcza wieczorem.

Średni wynik 9,4 na podstawie 10 ocen

Cortile della Pigna , Włochy

Piękny plac składający się z wielu ciekawych elementów architektonicznych. Został zaprojektowany przez Donato Bramantego.

Średni wynik 9,0 na podstawie 4 ocen

Kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników w Rzymie , Włochy

Panteon to budowla poświęcona pierwotnie bóstwom planetarnym i ówczesnemu cesarzowi, jednak od VII wieku jest użytkowany jako kościół katolicki. Warto go zwiedzić, choćby nawet w deszczu!

Średni wynik 9,0 na podstawie 6 ocen

Museo Nazionale di Castel Sant'Angelo, Roma , Włochy

Zamek świętego Anioła zbudowano jako grobowiec dla cesarza Hadriana, jego rodziny i następców. Wzniesiono go na brzegu Tybru, niedaleko od Watykanu. Do zamku prowadzi most św. Anioła.

Średni wynik 8,8 na podstawie 8 ocen

Bramante Staircase, Rome , Włochy

Ozdobą Muzeów Watykańskich w Rzymie jest również rewolucyjna klatka schodowa, wzorowana na konstrukcji z 1512 r. autorstwa samego Donato Bramantego -- wielkiego architekta i malarza włoskiego epoki (późnego) renesansu.

Średni wynik 8,4 na podstawie 4 ocen

Colonnade of Saint Peter’s Square, Rome , Włochy

Plac Świętego Piotra w Watykanie otacza olbrzymia, czterorzędowa kolumnada, zwieńczona attyką, na której ustawiono posągi 140 rzymskokatolickich świętych. Powstała w drugiej połowie XVII wieku, dzięki geniuszowi Giovanniego Lorenza Berniniego -- włoskiego rzeźbiarza i architekta, jednego z najwybitniejszych artystów epoki baroku.

Średni wynik 8,0 na podstawie 4 ocen

Ciekawostki

Kiedy rzeźba została wystawiona na widok publiczny, jej autorstwo przypisywano innemu rzeźbiarzowi. W złości Michał Anioł wyrył na szarfie przepasującej Madonnę napis: "MICHEL ANGELUS BONAROTUS FLORENT FACIBAT" ("Uczynił to Florentczyk, Michał Anioł Buonarroti"). Rzeźbiarz żałował później swojej decyzji i nie podpisywał już innych swoich rzeźb. Autor: MagdaM , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-17 23:34:56

Ceny

Muzeum watykańskie w bazylice św. Piotra, gdzie znajduje się Pieta, czynne jest przez cały rok (z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych): od poniedziałku do soboty między 9-tą rano a 18-stą oraz w ostatnią niedzielę miesiąca do 12:30. Ten jeden raz w miesiącu wstęp jest darmowy, zaś na co dzień bilet zwykły kosztuje 16 euro, ulgowy 8 EUR, a studencki 4 euro. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-02-25 21:50:36

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z