Pałac Dioklecjana w Splicie Chorwacja

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Wprowadzenie

Rezydencja Dioklecjana powstała na przełomie III i IV wieku. Budowla zaplanowana była jako warowny obóz rzymski. Budynek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO niestety nie przypomina już tej z współczesnych rekonstrukcji. Niemniej warto ją odwiedzić i zapoznać się z budownictwem rzymskim, przebudowanym w świątynię mauzoleum oraz perystylem, który obecnie spełnia funkcję teatru. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-01-19 16:21:28

Wszystkie znane nazwy

Pałac Dioklecjana w Splicie

Opis

Pałac Dioklecjana w Splicie jest niezwykle interesującym zabytkiem. Był to olbrzymi kompleks, a obecnie w jego mury wkomponowane jest całe stare miasto, zwiedzając więc Pałac Dioklecjana zobaczymy masę innych zabytków z późniejszych lat, które teraz są w jego obrębie. Autor: makia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-04-05 10:00:55

Pałac cesarza Dioklecjana, który od roku 1979 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO to obowiązkowe miejsce do zwiedzania gdy przebywamy w Splicie. Dosyć dobrze zachowane zabytki z III i IV wieku przyciągają swoim urokiem rzesze turystów. Autor: rutrak , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-09-13 17:51:15

Oficjalna strona internetowa

http://www.diocletianspalace.org/

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 43.508042 x 16.44005

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Pałac Dioklecjana w Splicie

Miejscowości turystyczne w pobliżu Pałac Dioklecjana w Splicie

Split , Chorwacja

Split to prawie 200-tysięczne miasto Dalmacji. Port położony u wybrzeży Adriatyku, około 160 km od Zadaru oraz niecałe 80 km od granicy z Bośnią i Hercegowiną. Split to oaza turystyczna dla osób spragnionych aktywnego wypoczynku. Miasto idealne do zwiedzania, a także do uprawiania sportów wodnych.

Średni wynik 9,0 na podstawie 5 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Pałac Dioklecjana w Splicie

Katedra św. Domniusa , Chorwacja

Katedra jest częścią Pałacu Dioklecjana i powstała na miejscu mauzoleum władcy. Budynek zachował formę ośmiokąta otoczonego 24 kolumnami wspierającymi dach świątyni. Okrągłe wnętrze mieści w sobie największe zabytki świątyni. XVIII- wieczny chór ozdobiony romańskimi siedzeniami z XIII wieku. Obecnie Katedra św. Dominika poświęcona jest Najświętszej Maryi Pannie.

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Pomnik Grzegorza z Ninu , Chorwacja

Pomnik stoi tuż przy Pałacu Dioklecjana i jest dobrym punktem orientacyjnym. Monument przedstawia Grzegorza z Nin (Grgur Ninski). Był to średniowieczny duchowny, który stał się propagatorem języka słowiańskiego jako języka użytkowanego w kościele. Autorem pomnika był Ivan Metrovic. Palec u stopu duchownego przechodnie głaszczą na szczęście.

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Promenada w Splicie , Chorwacja

Promenada w Splicie z jednej strony ciągnie się nad portowymi wodami miasta, z drugiej zamknięta jest pięknie zadbanymi wysokimi palmami i górującym nad okolicą Pałacem Dioklecjana.

Średni wynik 7,0 na podstawie 3 ocen

Świątynia Jowisza , Chorwacja

Świątynia Jowisza powstała w tym samym okresie co Pałac Dioklecjana. Jej ukończenie datuje się na III/IV wiek. Ten obiekt należy do jednych z najlepiej zachowanych rzymskich świątyń. Świątynię można rozpoznać po bezgłowym sfinksie ulokowanym przy wejściu do obiektu. W XIII wieku świątynię użytkowano jako baptysterium.

Średni wynik 6,2 na podstawie 2 ocen

Palace Grisogono-Cipci , Chorwacja

Pałac Grisogono-Cipci znajduje się w pobliżu Pałacu Dioklecjana. Pałac jest doskonałym przykładem mieszania się stylów architektonicznych od antyku i wpływów rzymskich przez renesans, gotyk po barok. Pałac nosi imię rodziny Grisogono, najstarszego rodu mieszkającego w Dalmacji. Drugi człon nazwy został dodany po wykupieniu Pałacu przez rodzinę Cipci, która go odnowiła.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Westybul , Chorwacja

Westybul to czworoboczny przedsionek pokryty kopułą. Prowadzi on do komnat cesarza Dioklecjana. Ciekawe miejsce ze względu na akustykę, spotykają się tu zespoły które śpiewają klapę, tradycyjną odmianę pieśni dalmackiej.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Perystyl , Chorwacja

Perystyl to dziedziniec, który jest centralną częścią Pałacu Dioklecjana i znajduje się za westybulem. Otoczony jest dwoma rzędami kolumn. Dobra akustyka zachęca do przedstawień muzycznych i teatralnych.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum Miasta Split , Chorwacja

Muzeum Miasta Split zgromadziło wiele kolekcji malarskich, zbiorów przedmiotów i fotografii o historii i działalności mieszkańców miasta. Organizowane są również wystawy czasowe poświęcone wybitnym mieszkańcom miasta bądź artystom.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum Archeologiczne , Chorwacja

Muzeum istnieje od 1820 roku i jest najstarszym tego typu obiektem w Chorwacji. Kolekcja muzeum opiera się na przedmiotach pochodzących ze starożytności toteż możemy tu zobaczyć grecką ceramikę czy rzymskie wyroby ze szkła oraz wiele rzeźb nagrobkowych. Nieopodal muzeum znajduje się Park Emanuela Vidovicia.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

etnografski muzej , Chorwacja

Muzeum etnograficzne mieści w sobie kolekcję strojów ludowych, przedmioty miejscowego rzemiosła i rękodzieła. Warto również zobaczyć instrumenty muzyczne. Muzeum mieści się nieopodal Galerii Sztuki oraz pomnika Grgura Ninski. Warto poświęcić popołudnie na pobycie ze sztuką i historią.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Salona , Chorwacja

Salona znajduje się ok. 5 km od miasta Split. Niegdyś było to starożytne miasto w regionie nazywanym Dalmatae. Po ekspansji Rzymian na te tereny Salona stała się stolicą regionu Dalmacji. Dzisiaj to już tylko pozostałości po m.in. rzymskich termach, ale zdecydowanie warto powrócić do przeszłości i obejrzeć stolicę z przed kilkunastu wieków.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Hrvatsko narodno kazalište u Splitu , Chorwacja

Teatr to zawsze okazja to pobycia ze sztuką i twórczością danego kraju. Taką okazję daje nam również Teatr Narodowy w Splicie. Oprócz dramatów wystawianych na deskach teatru możemy tu przybyć na drugi po dubrownickim Letni Festiwal organizowany na przełomie lipca i sierpnia oraz na Dni Marulićia organizowane w sierpniu i będące festiwalem na cześć pisarzy.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z