Najświętszej Maryi Panny w Budapeszcie Węgry

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Wprowadzenie

Kościół Macieja pochodzi z połowy XIII wieku i mieści się w centralnej części Wzgórza Zamkowego. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Budapesztu, głównie ze względu na strzelistą wieżę dzwonniczą, charakterystyczną, koronkową formę oraz kolorową dachówkę. Duże wrażenie robi też wnętrze świątyni, gdzie znajduje się m.in. Muzeum Sztuki Sakralnej. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 2 , Dodano: 2012-12-28 08:54:17

Wszystkie znane nazwy

Budavári Nagyboldogasszony-templom Kościół Macieja Mátyás-templom Budavári Koronázó Főtemplom Najświętszej Maryi Panny w Budapeszcie

Opis

We wnętrzu znajduje się sarkofag króla Béli III, którego szczątki przeniesiono tutaj w 1862 roku z Székesfehérvár. Można też obejrzeć fotele i inne ślady ostatniej koronacji, która odbyła się w kościele w 1916 roku. Królem został wówczas Karol IV Habsburg. W świątyni funkcjonuje muzeum sztuki sakralnej, w którym znajduje się kopia korony św. Stefana a także relikwiarze i elementy liturgiczne pochodzące ze średniowiecza. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-01-25 18:17:12

Oficjalna strona internetowa

http://www.matyas-templom.hu

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 47.501823 x 19.034013

Pochodzenie

Budowa kościoła rozpoczęła się w XIII wieku i początkowo była to świątynia służąca niemieckim osadnikom. Kościół wielokrotnie zmieniał się na przestrzeni dziejów. Podczas okupacji tureckiej pełnił rolę meczetu. Dodatkowo został zniszczony podczas wyzwalania Budy oraz w trakcie pożaru w XVIII wieku. Na styl gotycki został ponownie zrekonstruowany pod koniec XIX wieku. Wtedy też powstała większość witraży i malowideł widocznych we wnętrzu kościoła. Jednak północna wieża oraz południowy, wejściowy portal z 1370 roku, są oryginałami i pochodzą z początków istnienia kościoła. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-01-25 17:56:41

Kościół poważnie ucierpiał w czasie II wojny światowej, zarówno za sprawą wojsk niemieckich oraz radzieckich. Rozważano jego rozbiórkę. Na szczęście władze państwowe zdecydowały o jego odbudowie. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-01-25 17:56:57

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Najświętszej Maryi Panny w Budapeszcie

Miejscowości turystyczne w pobliżu Najświętszej Maryi Panny w Budapeszcie

Budapest , Węgry

Jedna z najpiękniejszych stolic europejskich, ważny ośrodek kulturalny, naukowy i turystyczny. Znajduje się tu mnóstwo wspaniałych zabytków, muzeów i teatrów oraz atrakcji przyrodniczych, takich jak jaskinie, wzgórza i piękne parki miejskie. Budapeszt jest również znanym miastem uzdrowiskowym, w którym funkcjonują łaźnie i kąpieliska termalne.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Najświętszej Maryi Panny w Budapeszcie

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie , Węgry

Bazylika św. Stefana to największy kościół w Budapeszcie, o bardzo burzliwej historii. Świątynia została zbudowana w stylu neorenesansowym, a jej elementami charakterystycznymi są: kopuła i para wież o wysokości 96 m. Wnętrze robi wrażenie ze względu na wielość złota i marmurów, mozaiki i freski na sklepieniu, a także obrazy cenionych malarzy w ołtarzach bocznych.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Baszta Rybacka , Węgry

Zespół wieżyczek różnej wielkości, połączonych schodami i łukami, będący jednym z głównych symboli Budapesztu, wpisany na Listę UNESCO. Wokół znajduje się wiele pomników, np. majestatyczna figura św. Stefana, odlana z brązu. W średniowieczu odbywały się tu targi rybne, dziś Baszta pełni rolę tarasu widokowego, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Országház , Węgry

Jeden z symboli miasta, zaprojektowany przez Imre Steindla. Wrażenie robi monumentalność budowli oraz jej przepych. Bryła gmachu została zbudowana w stylu neogotycko-neobarokowym, zwieńczona jest ogromną kopułą i ozdobiona 88 posągami postaci historycznych. W Sali Kopułowej można zobaczyć insygnia królewskie.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Muzeum Etnograficzne , Węgry

W Muzeum Etnograficznym zgromadzono bogate i ciekawe zbiory dotyczące kultury ludowej Węgier. Można zobaczyć tu m. in. dawne narzędzia rzemieślnicze, wyposażenie chat, tradycyjne stroje i biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku. W Muzeum zorganizowano też zbiory tematyczne, gdzie można obejrzeć eksponaty związane nie tylko z państwem węgierskim, lecz także kolekcje z całego świata.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Brama Wiedeńska , Węgry

Brama Wiedeńska zamyka północną część Wzgórza Zamkowego. To jedna z nielicznych zachowanych bram miejskich Budy, była przebudowana w okresie międzywojennym. Dawniej odgradzała Starówkę od pozostałej części miasta. Prowadziła na targowisko miejskie i do dzielnicy żydowskiej.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Podziemny szpital , Węgry

System podziemnych jaskiń pod Wzgórzem Zamkowym, gdzie w czasie II wojny światowej zorganizowano schron przeciwlotniczy i szpital polowy. Bunkry były wykorzystywane też w latach późniejszych. W 2008 roku zostały udostępnione dla zwiedzających. Można zobaczyć tu m.in. sale operacyjne, urządzenia medyczne oraz postacie woskowe w strojach z epoki.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Wzgórze Zamkowe , Węgry

Wzgórze wapienne nad Dunajem, wznoszące się na wysokość kilkudziesięciu metrów. W centralnej części znajduje się kościół Macieja i Baszta Rybacka, a w południowym krańcu usytuowany jest Zamek. Ze szczytów można podziwiać wspaniałe widoki na miasto, ale warto też zobaczyć Várhegy z dołu, szczególnie w czasie wieczornej iluminacji.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum Historii Budapesztu , Węgry

Muzeum znajdujące się w południowym skrzydle Zamku Budzińskiego. Można podziwiać tu wystawę prezentującą dzieje stolicy Węgier od czasów prehistorycznych po współczesne. Organizowane są też ciekawe ekspozycje czasowe.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Danube Promenade, Budapest , Węgry

Duna-korzó to promenada naddunajska w stolicy Węgier, po stronie Pesztu: pomiędzy Mostem Łańcuchowym a Mostem Elżbiety. Gwarny deptak wypełniają urokliwe kawiarenki, uliczni artyści i sprzedawcy, a do przystani przybijają liczne statki wycieczkowe. Nabrzeża Dunaju w Budapeszcie zostały wpisane na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO ze względu na swe niezwykłe walory kulturowe oraz historyczne.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Buda-Castle Funicular , Węgry

Zabytkowa kolejka, która łączy plac Clark Adám tér z górnym poziomem ogrodów królewskich. Jej dwa wagoniki są dokładnym odwzorowaniem oryginalnej kolejki i noszą imiona Margit i Gellért. Jest ona bardzo popularna wśród turystów nie tylko ze względu na swój zabytkowy charakter, ale również dzięki temu, że z kolejki roztacza się wspaniały widok na miasto.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Termy Király , Węgry

Najstarsze termy w Budapeszcie, oddane do użytku w 1565 roku, odnowione w 1950 roku. Znajdują się tu 4 baseny z wodą o różnej temperaturze, oddzielne dla mężczyzn i kobiet. Najbardziej interesująca jest terma w kształcie ośmiokąta, nad którą wznosi się kopuła z otworami, przez które wpada światło dzienne.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Király fürdő, Budapest , Węgry

Király gyógyfürdő ("Królewskie kąpielisko") to zabytkowe termy przy ul. Fő utca, w zachodniej części Budapesztu, na prawym brzegu Dunaju. To jedyne takie kąpielisko węgierskiej stolicy, które wybudowano ok. roku 1565 -- po zajęciu Budy przez Turków -- i działa do dnia dzisiejszego. Jest to także uzdrowisko, gdzie leczy się m.in. choroby i zapalenia stawów, nerwobóle i deformacje kręgosłupa.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Ciekawostki

Powszechnie stosowana nazwa jest nazwą zwyczajową, która pochodzi od imienia króla Macieja Korwina, który był fundatorem rozbudowy świątyni. To on uczynił ją główną świątynią koronacyjną kraju. Oficjalnie kościół jest pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-01-25 17:55:21

W kościele odbywają się również koncerty organowe -- świątynia znana jest ze swej znakomitej akustyki. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-01-25 18:17:39

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z