Kąpielisko lecznicze Hévíz Węgry

Średni wynik 5,6 na podstawie 1 ocen

Wprowadzenie

Kąpielisko lecznicze Hévíz jest wyjątkowym miejscem w Europie. Znajduje się tutaj torfowe jeziorko termalne Gyógytó, zwane też Hévíz. Jeziorko wydziela silny, siarkowy zapach. Ma właściwości lecznicze. Wokół niego zbudowano cały leczniczy kurort. Jeziorko ma zaledwie 4,4ha, a jego temperatura nawet zimą wynosi około 24stC. Latem temperatura w Gyógytó dochodzi do 36stC. Głębokość jeziorka to 38,5m. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-05-26 15:50:41

Wszystkie znane nazwy

Kąpielisko lecznicze Hévíz

Opis

Jezioro Hévíz jest największym ciepłym jeziorem torfowym w Europie. Wykorzystując jego lecznicze właściwości wybudowano wokół niego kurort, który specjalizuje się głównie w schorzeniach reumatycznych. Jest to niewątpliwie największa atrakcja turystyczna miasteczka Hévíz. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-05-26 15:57:57

Przy kąpieli w jeziorku Gyógytó zalecane jest używanie pompowanych kół ratowniczych. Jezioro jest głębokie, a koła można wypożyczyć na miejscu. Przy kąpielisku wybudowano też płytszy basen, z którego mogą korzystać dzieci. Na terenie kąpielisko znajdziemy też prosty placyk zabaw dla dzieci. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-05-26 16:04:30

Z racji, że dno jeziorka opada dość gwałtownie i woda szybko staje się głęboka lepiej będzie, jeśli dzieci nie będą zażywać w nim kąpieli. Dla dzieci przeznaczony jest sztuczny, otwarty basen. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-05-26 16:06:25

Oficjalna strona internetowa

http://www.spaheviz.hu/en

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 46.787721 x 17.19178

Pochodzenie

Lecznicze właściwości wód Gyógytó znane były już prawdopodobnie Rzymianom. Świadczą o tym znalezione tutaj rzymskie monety oraz fragmenty ołtarza. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-05-26 16:02:10

Uzdrowisko wokół jeziorka Hévíz zaczęło się rozwijać w XVIII wieku. Pod koniec XIX wieku sprowadzono nad jeziorko różne odmiany lotosów, z czego różowy lotos pochodzący z Indii przyjął się i rozwija się tutaj naturalnie. Jest to jedyne takie miejsce w Europie, w którym te kwiaty lotosu rosną pod gołym niebem. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-05-26 16:02:41

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Kąpielisko lecznicze Hévíz

Miejscowości turystyczne w pobliżu Kąpielisko lecznicze Hévíz

Keszthely , Węgry

Najstarsze miasto nad Balatonem, ważny ośrodek kulturalny i turystyczny. Znajduje się tu wiele miejsc wartych odwiedzenia, np. zachwycający pałac rodziny Festeticsów, w którym mieści się słynna biblioteka Helikon, a także Kościół Franciszkanów z XIV w. czy też Muzeum Balatonu. Keszthely to jednak przede wszystkim miejscowość wypoczynkowa, z zadbanymi plażami i mnóstwem restauracji.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Heviz , Węgry

Malownicza miejscowość uzdrowiskowa, położona wśród zielonych wzgórz kilka kilometrów od Balatonu. Znajduje się tu ogromne jezioro termalne, w którym nawet zimą temperatura wody ma co najmniej 25 stopni. Ponadto mieszczą się budynki sakralne, np. osobliwy Kościół Ducha Świętego, muzea i pomniki. Wiele tu również restauracji, knajpek i piwniczek, w których można spróbować lokalnej kuchni i wina.

Średni wynik 6,2 na podstawie 2 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Kąpielisko lecznicze Hévíz

Park Pałacowy, Keszthely , Węgry

Przepiękny barokowy płac, jeden z największych na Węgrzech. Położony jest na terenie zadbanego, angielskiego ogrodu w miejscowości Keszthely. Obecnie mieszczą się tu muzea oraz słynna Biblioteka Helikon. Latem odbywają się w pałacu koncerty muzyki poważnej oraz inne imprezy kulturalne.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Muzeum Balatonu , Węgry

W muzeum w miejscowości Keszthely znajdują się ciekawe kolekcje dotyczące Balatonu. Można zobaczyć tu wystawy związane z powstaniem jeziora, przedstawiające jego faunę i florę (np. akwarium z rybkami), ale także historię tutejszego żeglarstwa czy rybołówstwa. Kilka razy w roku muzeum organizuje wystawy czasowe.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Népviseletes Babamúzeum-Panoptikum , Węgry

W muzeum, znajdującym się w miejscowości Keszthely, zorganizowano trzy wystawy. Pierwsza z nich to kolekcja ok. 500 lalek z porcelany w strojach ludowych. Druga to gabinet figur woskowych, w którym można zobaczyć 40 znanych osób. Trzecia to imponująca makieta Parlamentu w Budapeszcie wykonana z 4,5 mln muszelek ślimaków, żyjących w Morzu Panońskich kilkadziesiąt milionów lat temu.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum historycznych modeli i tras kolejowych, Keszthely , Węgry

Makieta kolejki, wielkości 500 metrów kwadratowych, jest największą w Europie miniaturą sieci kolejowej. Zamieszczone na niej dworce są repliką prawdziwych obiektów. Po torach makiety cały czas kursują pociągi, zatrzymując się na stacjach i na semaforach, przepuszczając inne składy jadące kolizyjnym torem. Tory na makiecie mają ponad 2km długości.

Średni wynik 5,8 na podstawie 1 ocen

Gotycki Kościół Parafialny Najświętszej Maryi Panny, Keszthely , Węgry

Gotycki kościół jest najstarszym budynkiem w Keszthely. Pochodzi prawdopodobnie z roku 1390. Kościół przylega do klasztoru franciszkanów, który w XVII wieku pełnił rolę zamku obronnego. Natomiast od strony placu Fő tér w 1878 roku do gotyckiego kościoła dobudowano wysoką na 60m wieżę neogotycką z kamienną, XIV-wieczną rozetą. Wieża zdecydowanie różni się stylem od reszty kościoła.

Średni wynik 5,4 na podstawie 1 ocen

Muzeum Marcepanu, Keszthely , Węgry

Muzeum zawiera wiele wspaniałych przedmiotów wykonanych z marcepanu. Najbardziej charakterystycznym i związanym z Keszthely jest bogato zdobiony, marcepanowy model pałacu Festetics, którego wykonanie trwało ponad 2 miesiące. Większość ekspozycji jest dziełem własnym muzeum.

Średni wynik 5,4 na podstawie 1 ocen

Ratusz Miejski, Keszthely , Węgry

Budynek Urzędu Miasta Keszthely znajduje się na głównym placu miasta -- Fő tér. Ratusz wybudowano w 1796 roku w stylu węgierskiego rokoko. Prezentuje się niezwykle imponująco.

Średni wynik 5,4 na podstawie 1 ocen

Kościół Świętego Ducha w Hévíz , Węgry

Katolicki kościół Świętego Ducha w Hévíz został konsekrowany w 1999 roku. Jest to nowoczesny kościół, z doskonałą akustyką. Kolorowe okna wykonane zostały w stylu gotyckim. Prawdziwym obiektem historycznym jest 200 letni krzyż umieszczony na ścianie. Kościół posiada 7 wież, które symbolizują dary Ducha Świętego (mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności oraz bojaźni Bożej).

Średni wynik 5,2 na podstawie 1 ocen

Plac Fő tér, Keszthely , Węgry

Fő tér to główny plac w Keszthely. Miejsce spokojnych spacerów w otoczeniu stylowych, zabytkowych, pochodzących z różnych epok kolorowych budynków. Nie ma tu wielkich tłumów, strefa zamknięta jest dla ruchu, zatem spacer sprawia tym większą przyjemność.

Średni wynik 5,2 na podstawie 1 ocen

Park Helikon, Keszthely , Węgry

Największy park w Keszthely, podarowany miastu przez hrabiego Tasziló Festetics w 1883 roku. Główną aleję zdobi pomnik z kopułą, zbudowany z okazji 100 rocznicy pierwszego Helikonu. Dokładniej pomnik zbudowano w 1921 roku, z pewnym poślizgiem spowodowanym wojną, choć pierwszy Helikon (konkurs literatury) odbył się w 1817 roku.

Średni wynik 5,2 na podstawie 1 ocen

Wystawa myślistwa, Keszthely , Węgry

Myślistwo było jedną z pasji bogatej rodziny Festeticsów, stąd wystawa myślistwa w muzeum znajdującym się po sąsiedzku z parkiem pałacowym w Keszthely nawiązuje do tych tradycji. W muzeum znajduje się powyżej 500 trofeów ustrzelonych przez uznanych węgierskich myśliwych.

Średni wynik 5,0 na podstawie 0 ocen

Średni wynik 5,0 na podstawie 0 ocen

Ciekawostki

Źródełko, z którego zasilane jest Hévíz ma temperaturę blisko 40 stopni C i jest tak wydajne, że cała woda jeziora zostaje przepompowana w czasie 3-4 dni, stąd jego temperatura jest zawsze wysoka. Powierzchnia Hévíz, dzięki swojej temperaturze, jest miejscem kwitnięcia liliowego kwiatu lotosu sprowadzonego z Indii, który rośni tutaj pod chmurką. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-05-26 16:03:45

Ceny

Ceny biletów są bardzo zróżnicowane, w zależności od tego, z jakich atrakcji i jak długo chcemy korzystać. Najtańsze bilety obejmują trzygodzinny pobyt nad jeziorem i kosztują około 40zł. Dzieci do 6 roku mają zapewniony wstęp za darmo. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-05-26 16:05:51

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z