Fori Imperiali Włochy

Średni wynik 9,8 na podstawie 9 ocen

Wprowadzenie

Rzymskie forum kiedyś tętniło życiem, a dziś stanowi jeden z największych projektów archeologicznych na świecie. To wymarzone miejsce na inspirującą wycieczkę. Zdecydowanie warto kupić bilet do muzeum i zwiedzać ruiny z przewodnikiem: w postaci książki lub oprowadzającego nas historyka. Fori Imperiali to historia na wyciągnięcie ręki -- warto zobaczyć! Można dojechać metrem i przejść się kawałek. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2012-12-10 02:30:31

Wszystkie znane nazwy

Forum Magnum w Rzymie Forum Romanum Roman Forum, Rome Foro Romano, Roma Forum w Rzymie Fori Imperiali

Opis

Znajdują się tam ruiny dziewięciu świątyń, trzy bazyliki, dwa Łuki (Tytusa i Septimusa) i wiele innych budynków, między innymi Dom Westalek. Duuuużo zwiedzania :) Autor: hitchhiker , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-20 20:25:49

Oficjalna strona internetowa

http://www.forumromanum.org/

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 41.892533 x 12.485714

Pochodzenie

Zakłada się, że w VII w. p.n.e. na terenie tym znajdowała się osada (według innych źródeł cmentarzysko). Dopiero po osuszeniu i wyrównaniu obszaru stał on się miejscem zgromadzeń mieszkańców. Pierwszym łukiem triumfalnym, jaki powstał na Forum, był łuk Fabiusza -- jednak nie zachował się do czasów obecnych. Trzęsienie ziemi w IX wieku znacząco zniszczyło Forum. Autor: trishia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-01-12 18:34:53

Znaczenie

Na Forum Romanum do czasów współczesnych przetrwało szereg budynków, pomników i innych struktur wybudowanych na tym słynnym rzymskim placu podczas 1400 lat jego aktywnego użytkowania (w okresie od VIII wieku p.n.e. do ok. roku 600 naszej ery). Zasadniczo dzielą się one na dwie kategorie: pamiątki starożytności -- które można zobaczyć dziś w ruinie lub są aktualnie rekonstruowane -- oraz późniejsze kościoły chrześcijańskie. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. liczne świątynie (w tym: Kastora i Polluksa, Saturna, Westy, Wenus i Romy, Antonina i Faustyny, Cezara, Wespazjana czy Romulusa), trzy starodawne bazyliki: Emiliusza, Julia oraz Maksencjusza i Konstantyna, łuki triumfalne, np. Septymiusza Sewera i Tytusa, pozostałości budynków rządowych i oficjalnych rezydencji (np. Regia, Curia Iulia i Tabularium), stawy i baseny (Lacus Curtius, Lacus Juturnae), drogi, ulice i schody (choćby: Clivus Capitolinus, Via Sacra bądź Vicus Jugarius) oraz mniejsze obiekty (jak: mównica Rostra czy kolumna Fokasa). Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-02-18 23:47:36

Spośród świątyń czasów panowania chrześcijaństwa wymienić warto: Santa Maria Antiqua (zawierająca sarkofag z ok. 240 r.n.e. ozdobiony obrazami: filozofa, orantki, Jonasza, chrztu w Jordanie, Neptuna i rybaków), Santi Cosma e Damiano, Santi Luca e Martina, Santi Sergio e Bacco, San Lorenzo in Miranda, Sant'Adriano al Foro, Santa Francesca Romana, S. Maria Liberatrice i San Giuseppe dei Falegnami. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-02-18 23:47:41

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Fori Imperiali

Miejscowości turystyczne w pobliżu Fori Imperiali

Watykan , Włochy

Jedno z najświetniejszych miejsc chrześcijaństwa, świadczące o bogatej historii i niezwykłym przedsięwzięciu duchowym. W granicach miniaturowego państwa znajduje się unikalne nagromadzenie arcydzieł architektury i sztuki. Centralnym punktem jest bazylika wzniesiona na miejscu męczeństwa św. Piotra. Jest największą budowlą sakralną świata.

Średni wynik 9,7 na podstawie 6 ocen

Rome , Włochy

"Wieczne miasto", do którego prowadzą wszystkie drogi... Nie sposób zobaczyć wszystkich zabytków Rzymu nawet w kilka dni. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ stolica Włoch jest zawsze tłoczna. Rzym jest nie tylko pełen historii, jest też bardzo nowoczesnym (i bardzo drogim) miastem. Życiu nocnemu nie przeszkadza bliskość Watykanu.

Średni wynik 9,5 na podstawie 11 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Fori Imperiali

Pieta Michała Anioła , Włochy

Pieta watykańska jest arcydziełem sztuki renesansu dłuta Michelangela Buonarrotiego (Michała Anioła). Rzeźba przedstawia przedstawia Marię z Nazaretu trzymającą w ramionach swojego syna: zdjętego z krzyża, umierającego Jezusa.

Średni wynik 10,0 na podstawie 6 ocen

Bazylika Świętego Piotra , Włochy

Bazylika Świętego Piotra została zbudowana w X wieku i choćby z tego względu nie przypomina innych świątyń. Koniecznie należy odwiedzić podziemia, które są najbardziej interesującą częścią zabytku. Obok znajduje się mały park. Wejście do wnętrza jest bezpłatne. Można robić zdjęcia.

Średni wynik 9,9 na podstawie 12 ocen

Musei Vaticani , Włochy

Gromadzą najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. Zbiory były powiększane w czasie pontyfikatów kolejnych papieży. Muzea Watykańskie zostały otwarte dla publiczności w 1787 roku.

Średni wynik 9,9 na podstawie 17 ocen

Plac Świętego Piotra , Włochy

Plac św. Piotra jest głównym placem Watykanu. Znajduje się na nim Bazylika św. Piotra, kolumnada Berniniego, obelisk i fontanny.

Średni wynik 9,6 na podstawie 5 ocen

Trevi Fountain , Włochy

Fontanna Di Trevi to jedna z najsłynniejszych atrakcji Rzymu. Oblegana codziennie przez tysiące turystów. Miejsce pełne urody i uroku. Znana z wielu filmów o Włoszech, takich jak: "Rzymskie wakacje" czy "Słodkie życie". Doskonałe miejsce na miłosne spotkanie, zwłaszcza wieczorem.

Średni wynik 9,4 na podstawie 10 ocen

Anfiteatro Flavio, Roma , Włochy

Koloseum to główny zabytek Rzymu -- nie trzeba go nikomu przedstawiać. Możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem, ale nie jest to ani konieczne, ani szczególnie polecane. Dostępny jest łączony bilet na zwiedzanie wzgórza Palatyn i Forum Romanum. W sezonie kolejki do zakupu biletów są ogromne, więc lepiej kupić je na stronie internetowej lub przy pozostałych dwóch zabytkach.

Średni wynik 9,4 na podstawie 10 ocen

Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Rzym , Włochy

Zdecydowanie warto odwiedzić ten -- będący nie tylko atrakcją turystyczną -- kościół, który pełni funkcję katedry dla Rzymu. Koniecznie należy zwrócić uwagę na posągi apostołów. Budowę katedry rozpoczęto w IV wieku naszej ery! Atrakcja porównywalna do Bazyliki Świętego Piotra. Warto odwiedzić wcześnie, aby uniknąć tłumów.

Średni wynik 9,3 na podstawie 6 ocen

Basilica of Saint Mary Major, Rome , Włochy

W bazylice pochowany jest słynny architekt Bernini, na którego nazwisko natrafimy w Wiecznym Mieście nie raz. Do tej świątyni, zbudowanej w V wieku, licznie ściągają pielgrzymi. Kościół znajduje się niedaleko parku Parco del Colle Opio i w pobliżu Koloseum. Bazylika jest piękna i zdobiona złotem, ale takich w Rzymie nie brakuje.

Średni wynik 9,3 na podstawie 7 ocen

Piazza Venezia, Roma , Włochy

Plac znajduje się niedaleko Koloseum; można przejść stamtąd na piechotę. Główną atrakcją okolicy jest Pałac Wenecki. W tamtejszym muzeum możemy sprawdzić swoją wiedzę na temat historii Włoch. Sam budynek dla niektórych jest piękny, według innych jest koszmarem. Windą można wjechać na taras, aby podziwiać widoki (naprawdę warto!), ale ta przyjemność kosztuje 7 euro.

Średni wynik 9,1 na podstawie 7 ocen

Kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników w Rzymie , Włochy

Panteon to budowla poświęcona pierwotnie bóstwom planetarnym i ówczesnemu cesarzowi, jednak od VII wieku jest użytkowany jako kościół katolicki. Warto go zwiedzić, choćby nawet w deszczu!

Średni wynik 9,0 na podstawie 6 ocen

Spanish Steps, Rome , Włochy

Schody Hiszpańskie znajdują się na Placu Hiszpańskim w Rzymie i powstały na uczczenie Jubileuszu w 1725 roku. Liczą 135 stopni, a na ich szczycie leży kościół Św. Trójcy.

Średni wynik 8,8 na podstawie 5 ocen

Colonna Traiana, Roma , Włochy

Kolumna została wzniesiona w 113 roku na pamiątkę zwycięstwa nad Dakami. Na szczycie kolumny stoi figura św. Piotra, a całość budowli zdobi relief.

Średni wynik 8,6 na podstawie 4 ocen

Ceny

Do Forum Romanum, Koloseum i na Palatyn obowiązuje jeden bilet wstępu. Bilet normalny kosztuje 12 euro, ulgowy (dla obywateli Unii Europejskiej między 18 a 24 rokiem życia) 7,5 euro. Autor: MagdaM , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-07 22:08:11

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z

Pozostałe informacje

Najlepiej zwiedzać z przewodnikiem, inaczej -- jeśli nie jesteśmy znawcami historii -- może okazać się, że to dla nas tylko zbiorowisko starych murów i kamieni, którym nie umiemy przypisać znaczenia. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie znajdziemy tam cienia, więc lepiej zaopatrzyć się w czapkę z daszkiem i wodę. Dojście spacerem od Koloseum. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2012-12-11 00:06:17