Cytadela Węgry

Średni wynik 6,2 na podstawie 2 ocen

Wprowadzenie

Cytadela zlokalizowana na szczycie Góry Gellérta po raz ostatni służyła do celów militarnych w czasie II wojny światowej. Obecnie na jej terenie działa schronisko turystyczne, muzeum figur woskowych i kawiarnia. Można zobaczyć również kolekcję militariów i archiwalne fotografie miasta. 20 sierpnia odbywają się tu pokazy sztucznych ogni na cześć św. Stefana – założyciela i patrona Węgier. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-01-02 13:11:30

Wszystkie znane nazwy

Citadella Cytadela

Opis

Cytadela jest miejscem często odwiedzanym przez turystów, mimo iż jej szare mury nie są szczególnie urokliwe. Stanowi jednak ważny element w świadomości narodu węgierskiego, a w 1987 roku została nawet wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Dużą zaletą Cytadeli jest jej położenie. Rozciąga się stąd piękny widok na Budapeszt. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-14 12:23:03

Oficjalna strona internetowa

http://www.citadella.hu

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 47.487034 x 19.047158

Pochodzenie

Cytadelę wybudowali Austriacy, zajmujący tereny Węgier jeszcze przed utworzeniem Austro-Węgier. Wzniesiono ją w latach 1850-1854, zaraz po rozgromieniu powstania ludności węgierskiej, czyli Węgierskiej Wiosny Ludów. Tak naprawdę jednak Cytadela nie odegrała większej roli militarnej. Służyła głównie jako straszak. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-14 12:29:06

Wojska austriackie stacjonowały w Cytadeli jeszcze do roku 1897, mimo iż w 1867 roku utworzono Monarchię Austro-Węgierską. Dopiero w 1899 roku cytadela stała się własnością władz miasta i została przekształcona na obiekt cywilny. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-14 12:29:35

W czasie II wojny światowej cytadela posłużyła wojskom niemieckim jako fortyfikacja obronna przed zbliżającymi się wojskami sowieckimi. Zaś w 1956 roku, podczas rewolucji węgierskiej, to wojska radzieckie prowadziły stąd czołgowy ostrzał Budapesztu. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-14 12:30:24

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Cytadela

Miejscowości turystyczne w pobliżu Cytadela

Budapest , Węgry

Jedna z najpiękniejszych stolic europejskich, ważny ośrodek kulturalny, naukowy i turystyczny. Znajduje się tu mnóstwo wspaniałych zabytków, muzeów i teatrów oraz atrakcji przyrodniczych, takich jak jaskinie, wzgórza i piękne parki miejskie. Budapeszt jest również znanym miastem uzdrowiskowym, w którym funkcjonują łaźnie i kąpieliska termalne.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Cytadela

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie , Węgry

Bazylika św. Stefana to największy kościół w Budapeszcie, o bardzo burzliwej historii. Świątynia została zbudowana w stylu neorenesansowym, a jej elementami charakterystycznymi są: kopuła i para wież o wysokości 96 m. Wnętrze robi wrażenie ze względu na wielość złota i marmurów, mozaiki i freski na sklepieniu, a także obrazy cenionych malarzy w ołtarzach bocznych.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Plac Bohaterów w Budapeszcie , Węgry

Plac Bohaterów to jeden z największych placów w stolicy Węgier. Wzniesiono na nim w drugiej połowie XIX w. pomnik dla uczczenia 1000-lecia istnienia państwa węgierskiego.

Średni wynik 7,2 na podstawie 3 ocen

Baszta Rybacka , Węgry

Zespół wieżyczek różnej wielkości, połączonych schodami i łukami, będący jednym z głównych symboli Budapesztu, wpisany na Listę UNESCO. Wokół znajduje się wiele pomników, np. majestatyczna figura św. Stefana, odlana z brązu. W średniowieczu odbywały się tu targi rybne, dziś Baszta pełni rolę tarasu widokowego, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Országház , Węgry

Jeden z symboli miasta, zaprojektowany przez Imre Steindla. Wrażenie robi monumentalność budowli oraz jej przepych. Bryła gmachu została zbudowana w stylu neogotycko-neobarokowym, zwieńczona jest ogromną kopułą i ozdobiona 88 posągami postaci historycznych. W Sali Kopułowej można zobaczyć insygnia królewskie.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Wzgórze Gellérta , Węgry

Wzgórze wapienne w centrum Budapesztu o wysokości 130 m n.p.m. Dawniej wierzono, że było to miejsce zlotów węgierskich czarownic. Dziś stanowi ono część Parku Narodowego Duna-Ipoly, ze względu na panujący tu specyficzny mikroklimat. We wnętrzu góry znajduje się największa wieża ciśnień w stolicy Węgier.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Muzeum Etnograficzne , Węgry

W Muzeum Etnograficznym zgromadzono bogate i ciekawe zbiory dotyczące kultury ludowej Węgier. Można zobaczyć tu m. in. dawne narzędzia rzemieślnicze, wyposażenie chat, tradycyjne stroje i biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku. W Muzeum zorganizowano też zbiory tematyczne, gdzie można obejrzeć eksponaty związane nie tylko z państwem węgierskim, lecz także kolekcje z całego świata.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Szabadság-szobor , Węgry

Pomnik Wolności to monumentalny posąg kobiety trzymającej nad głową liść palmowy. Stoi on na południowym skraju Wzgórza Gellérta i jest widoczny prawie z każdego punktu Budapesztu. W czasach socjalizmu miał symbolizować rzekome wyzwolenie Węgrów, ale tak naprawdę dopiero po upadku komunizmu zyskał dzisiejszy kształt i został prawdziwym pomnikiem wolności.

Średni wynik 6,2 na podstawie 2 ocen

Gellért Fürdő , Węgry

Kąpielisko uznawane za jedno z najpiękniejszych i najbardziej ekskluzywnych w Budapeszcie, otwarte w 1918 roku oraz gruntownie odrestaurowane w 2008 roku. Znajduje się tu kilkanaście różnych basenów, w tym: sportowe, rekreacyjne oraz lecznicze. Można korzystać tu z wielu różnych atrakcji, np. masaży wodnych, gimnastyki wodnej, fizykoterapii, kąpieli błotnych oraz słonecznych.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Wzgórze Zamkowe , Węgry

Wzgórze wapienne nad Dunajem, wznoszące się na wysokość kilkudziesięciu metrów. W centralnej części znajduje się kościół Macieja i Baszta Rybacka, a w południowym krańcu usytuowany jest Zamek. Ze szczytów można podziwiać wspaniałe widoki na miasto, ale warto też zobaczyć Várhegy z dołu, szczególnie w czasie wieczornej iluminacji.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum Historii Budapesztu , Węgry

Muzeum znajdujące się w południowym skrzydle Zamku Budzińskiego. Można podziwiać tu wystawę prezentującą dzieje stolicy Węgier od czasów prehistorycznych po współczesne. Organizowane są też ciekawe ekspozycje czasowe.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Buda-Castle Funicular , Węgry

Zabytkowa kolejka, która łączy plac Clark Adám tér z górnym poziomem ogrodów królewskich. Jej dwa wagoniki są dokładnym odwzorowaniem oryginalnej kolejki i noszą imiona Margit i Gellért. Jest ona bardzo popularna wśród turystów nie tylko ze względu na swój zabytkowy charakter, ale również dzięki temu, że z kolejki roztacza się wspaniały widok na miasto.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Danube Promenade, Budapest , Węgry

Duna-korzó to promenada naddunajska w stolicy Węgier, po stronie Pesztu: pomiędzy Mostem Łańcuchowym a Mostem Elżbiety. Gwarny deptak wypełniają urokliwe kawiarenki, uliczni artyści i sprzedawcy, a do przystani przybijają liczne statki wycieczkowe. Nabrzeża Dunaju w Budapeszcie zostały wpisane na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO ze względu na swe niezwykłe walory kulturowe oraz historyczne.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z