Crystal Palace, Madrid Hiszpania

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Wprowadzenie

Przechadzając się po Parku Retiro w Madrycie warto przyjrzeć się z bliska budowli ze stali i ze szkła. Jednak uważajcie w dniach największych upałów -- może być gorąco! Autor: Globtroterka , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-01-26 12:39:00

Wszystkie znane nazwy

Pałac Kryształowy w Madrycie Palacio de Cristal del Retiro, Madrid Crystal Palace, Madrid

Opis

Współcześnie pałac służy jako miejsce pokazów sztuki współczesnej. Jak możecie zobaczyć, ja zastałam wysoką konstrukcję plastikowych krzeseł :) Autor: Globtroterka , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-01-26 12:40:35

Oficjalna strona internetowa

http://www.museoreinasofia.es/

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 40.413556 x -3.682056

Pochodzenie

Pałac powstał w 1887 r. jako pawilon wystawienniczy, oranżeria do prezentacji flory i fauny Filipin -- ówczesnej kolonii hiszpańskiej. W związku z tym kształt budowli miał ukazywać wielkość i znaczenie (podupadłego w tamtym okresie) Królestwa Hiszpanii w Europie i na całym świecie. Autorem konstrukcji był architekt Ricardo Velázquez Bosco, który wzorował się na londyńskim Crystal Palace (niezachowanym do dziś budynku z żelaznych i szklanych prefabrykatów, pierwotnie wzniesionym w Hyde Parku w Londynie na Wielką Wystawę 1851 r.). Jednak w kolejnych dekadach madrycki zabytek popadł w ruinę i dopiero na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia został starannie zrekonstruowany. W 1992 r. dobudowano do niego jeszcze trzy duże pomieszczenia szklarniowe, które pełnią obecnie funkcję galerii artystycznej. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-04-09 19:54:53

Znaczenie

Budowlę wzniesiono na planie krzyża greckiego ze stali i szkła (stąd nazwa), a wokół niej rozciąga się sztuczne jezioro, na środku którego znajduje się fontanna. Zbiornik porastają ozdobne drzewa z rodziny cyprysowatych, których korzenie znajdują się pod wodą. Kopuła budynku liczy ponad 22 metry wysokości. Obiekt należy do "Muzeum Królowej Zofii" w Madrycie i odbywają się tam bezpłatne wystawy sztuki nowoczesnej: wewnątrz pokazywano m.in. rzeźby "Dwór króla Artura" wybitnej polskiej artystki: Magdaleny Abakanowicz. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-04-09 19:41:39

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Crystal Palace, Madrid

Miejscowości turystyczne w pobliżu Crystal Palace, Madrid

Madrid , Hiszpania

Madryt to stolica Hiszpanii, miasto warte odwiedzenia ze względu na jego przeszłość i liczne zabytki architektury. Położenie przy paśmie górskim umożliwia aktywne spędzanie czasu: wspinaczkę, wycieczki piesze i rowerowe. Madryt słynie z klubu piłkarskiego Real Madrid. W tutejszych parkach złapiemy głębszy oddech, więc warto odwiedzić Królewski Ogród Botaniczny, Campo del Moro czy Ogrody Sabatni.

Średni wynik 9,8 na podstawie 5 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Crystal Palace, Madrid

Pałac Królewski w Madrycie , Hiszpania

Pałac Królewski była to jedna z pierwszych atrakcji, które zobaczyłam podczas pierwszego wyjazdu do Madrytu. Za dosłownie parę euro (ok. pięciu) można przejść prawie cały zamek łącznie z pięknym tarasem widokowym.

Średni wynik 7,6 na podstawie 3 ocen

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía , Hiszpania

Dla fanów sztuki - wielka gratka! Nieziemskie przeżycie zobaczyć na żywo "Guerenicę" Pabla Picassa lub obrazy Salvadora Dali - zdecydowanie mojego ulubionego artysty!

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Królewski Ogród Botaniczny , Hiszpania

W samym centrum, zaraz przy Parku Retiro, położony jest Królewski Ogród Botaniczny. Świetne miejsce do skrycia się w cieniu przed grzejącym słońcem!

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

CaixaForum w Madrycie , Hiszpania

To nowoczesne centrum kultury zajmuje budynek dawnej elektrowni. Czeka tu na nas spotkanie ze sztuką, od dawnej po współczesną, muzyką, poezją, organizowane są różnego rodzaju wydarzenia – festiwale, sympozja, warsztaty. W tutejszej kawiarni porozmawiamy o aktualnych tematach, możemy także wejść do sklepu z pamiątkami i księgarni.

Średni wynik 6,8 na podstawie 2 ocen

Plaza de Toros de Las Ventas w Madrycie , Hiszpania

Ludzie o mocnych nerwach mogą przyjść tutaj na corridę. Jeśli jednak nie przepadasz za takimi atrakcjami, warto zobaczyć arenę z zewnątrz.

Średni wynik 6,8 na podstawie 2 ocen

Park Retiro w Madrycie , Hiszpania

Park Retiro należał niegdyś do rodziny królewskiej. Dopiero pod koniec XIX w. został otwarty dla mieszkańców. Całe szczęście, ponieważ jest to piękny teren zielony, na którym można się skryć przed piekącym, hiszpańskim słońcem i podziwiać widoki niemalże jak z bajki.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Pomnik Alfonsa XII w Parku Retiro , Hiszpania

W centralnym punkcie Parku Retiro wznosi się 86-metrowy pomnik Alfonsa XII. Przed pomnikiem rozciągają się schody, na których warto przysiąść i chwilę odpocząć.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Museo del Prado w Madrycie , Hiszpania

Muzeum Prado szczyci się wysoko ocenianymi eksponatami, dzięki którym zalicza się do najistotniejszych miejsc ze zbiorami sztuki na świecie. Znajdują się tu dzieła pochodzące z kolekcji władców hiszpańskich z okresu od XVI do XX wieku. Przed trzema wejściami do muzeum witają nas pomniki Goi, Velázqueza i Murillo.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Museo Romántico , Hiszpania

Wnętrza muzeum przenoszą w klimat XIX- wiecznego mieszczańskiego stylu życia w Madrycie. W pomieszczeniach znajdziemy liczne przedmioty – meble, obrazy, rzeźby, dywany, przedmioty codziennego użytku, które przenoszą w tamte czasy. Ściany dekorują dzieła takich artystów jak: Gutierrez, Ribera. Muzeum udostępnia sprzęt pomagający przy zwiedzaniu osobom z wadami słuchu, niepełnosprawnym.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Biblioteca Nacional , Hiszpania

Biblioteka razem z Muzeum Archeologicznym mieszczą się w neoklasycystycznym budynku z XIX w. w Calle Serrano. Woluminy Biblioteki Narodowej zajmują dwie trzecie obiektu. Zbiory bibliograficzne sięgają w przybliżeniu 140 000, również w formie elektronicznej. Najstarsze publikacje pochodzą z XV w.. Znajdziemy tu m.in. jeden z najistotniejszych zbiorów rysunków i grafik w Hiszpanii.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Museo Thyssen-Bornemisza , Hiszpania

Muzeum zajmuje neoklasycystyczny budynek z początku XIX w. Prezentuje jedną z najważniejszych prywatnych kolekcji znanych na świecie, od malarstwa artystów flamandzkich, włoskich po Pop Art XX w. Zbiory zapoczątkował ojciec Barona von Thyssen-Bornemisza w 1920 r., przekazując działa spadkobiercom, baron je odkupił i powiększył zbiór. Znajdziemy tu prace Rembrandta, Rubensa, Picassa i innych.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Circo Price , Hiszpania

Niegdyś produkowano tu ciastka, obecnie w budynku znajduje się teatr. Organizowane tu pokazy cieszą oko wywołując niezwykłe emocje. Jest on jedynym w Hiszpanii teatrem dostosowanym do występów cyrkowych. Bez wątpienia architektura teatru zasługuje na uwagę. Dzięki zastosowaniu ciekawego rozwiązania konstrukcyjnego mogą odbywać się tu pokazy na większych wysokościach.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Ceny

Pałac można odwiedzać przez dwanaście miesięcy (oprócz 1 i 6 stycznia, 1 maja oraz 24, 25 i 31 grudnia), siedem dni w tygodniu. W sezonie -- od 1 kwietnia do końca września -- czynny jest w godzinach: od 10-tej rano do 22-ej wieczorem, zaś przez pozostałą część roku: do 18-stej po południu. Wstęp wolny. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-04-09 19:21:16

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z