Catedral de Santiago de Compostela Hiszpania

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Wprowadzenie

Romańska katedra św. Jakuba w Santiago de Compostela to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych i główny punkt wycieczek. Największą ozdobą katedry jest "Portico de Gloria" ("Portal Chwały"): niegdyś główne wejście, obecnie znajdujące się wewnątrz katedry. Pod ołtarzem głównym w krypcie znajdują się relikwie świętego. Warto również udać się na dach katedry, skąd rozpościera się piękny widok Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-18 11:27:51

Wszystkie znane nazwy

Santiago de Compostela Cathedral Cathedral of Santiago de Compostela Catedral de Santiago de Compostela Katedra Św. Jakuba w Santiago de Compostela

Oficjalna strona internetowa

http://www.catedraldesantiago.es/

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 42.880579 x -8.544605

Pochodzenie

Pierwsza kaplica w tym miejscu powstała po 813 roku n.e. na rozkaz króla Asturii, Alfonsa II Cnotliwego, po tym jak miejscowy biskup odkrył kamienny grobowiec -- mający zawierać szczątki św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów, ucznia Jezusa Chrystusa. Wedle tradycji znalezisku towarzyszył deszcz "gwiazd" spadających na wzgórze, więc okolicę nazwano "Compostela" -- od łacińskiego "campus stellae" czyli "pole gwiazd". W roku 829 i następnie w 899 r. miejsce kultu rozbudowywano w stylu wczesnoromańskim. Na przełomie IX i X wieku, pod panowaniem króla Asturii, Leónu i Galicji -- Alfonsa III Wielkiego -- stało się to znaczące centrum pielgrzymkowe. Okres ten zakończył najazd arabski w 997 roku, kiedy to dowódca wojsk Kalifatu Kordowy nakazał zrównać budowlę z ziemią. Budowa obecnej monumentalnej świątyni rozpoczęła się w 1075 r. pod rządami Alfonsa VI Kastylijskiego. Powstawała ona w kilku fazach, ostatni kamień położono prawdopodobnie ok. roku 1122, a uroczysta konsekracja katedry miała miejsce w 1211 roku. W 1495 r. przy archikatedrze powstał uniwersytet. Kościół był wielokrotnie przebudowywany pomiędzy XVI-stym a XVIII-stym stuleciem, z elementami gotyckimi i barokowymi. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-04-10 20:24:29

Znaczenie

Katedra w Santiago de Compostela to świątynia pielgrzymkowa o znaczącej roli w skali światowej, miejsce docelowe drogi Świętego Jakuba -- jednego z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Budowla jest czołowym przykładem architektury romańskiej w Hiszpanii i średniowiecznego kościoła w ogóle. Została wpisana na listę kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Dwupoziomowy budynek jest trójnawową bazyliką z szerokim transeptem (nawą poprzeczną) oraz prezbiterium z półkolistą apsydą. Wydzieloną przestrzeń kościoła przeznaczoną dla duchowieństwa oraz służby liturgicznej obiega ambit (wąskie przejście za ołtarzem głównym) z wieńcem kaplic. Przy wejściu do katedry znajduje się ołtarz ze złotą muszlą, symbolem pielgrzymów i ich patrona, dlatego tłumy ustawiają się w kolejce aby pocałować muszlę, jako symboliczny znak hołdu dla św. Jakuba. Wnętrze obfituje w bogate dzieła sztuki, przede wszystkim romańskie rzeźby, takie jak "Puerta de las Platerias" ("Brama Złotników") czy "Pórtico da Gloria" ("Portal Chwały"). Inną osobliwością katedry jest "Botafumeiro" -- wielka kadzielnica o ponad 700-letniej historii, zawieszona na sklepieniu, na skrzyżowaniu naw. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-04-10 20:00:53

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Catedral de Santiago de Compostela

Miejscowości turystyczne w pobliżu Catedral de Santiago de Compostela

Santiago de Compostela , Hiszpania

Miasto znane głównie z pielgrzymkowych wypraw posiada wiele cennych zabytków. Konieczna jest wizyta w katedrze będącej arcydziełem sztuki romańskiej, odwiedzenie grobu św. Jakuba, do którego od XI do XVIII w. zmierzało wielu chrześcijan. Przybywając do Santiago de Compostela czuć oddech przeszłości, a przenikanie się różnych form architektonicznych sprawia niesamowite wrażenie.

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Catedral de Santiago de Compostela

Praza do Obradoiro , Hiszpania

Duży plac Praza do Obradoiro rozciąga się przed fasadą Katedry Św. Jakuba, jest najbardziej oficjalnym i ciekawym miejscem publicznym w Santiago de Compostela. Mieści się tu siedziba regionalnego rządu Galicji – Pazo de Raxoi.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Galicia dixital , Hiszpania

Wystawa ma zamknięty charakter, można ją zobaczyć w klasztorze San Martino Pinario. Przy wykorzystaniu różnorodnych technik nowoczesnych technologii i przekazu audiowizualnego, ukazuje Galicję z innego punktu widzenia. Odwiedzając to miejsce masz pewność spędzenia czasu na rozrywce połączonej z uzyskaniem wiedzy.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Plac Złotników , Hiszpania

Praza das Praterias – Plac Złotników – rozciąga się po południowej stronie katedry Św. Jakuba. Pośrodku znajduje się bogato zdobiona fontanna przedstawiająca cztery konie z płetwami zamiast kopyt. Podziwiać można również 70-metrową Berengulę czyli wieżę zegarową.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Museo das peregrinacións e de Santiago , Hiszpania

Muzeum prezentuje narodziny i ewolucję Santiago de Compostela uzmysławiając odwiedzającym, że na rozwój miasta miała wpływ osoba pielgrzyma. Siedziba jest nazywana „Domem Gotyckim”, składa się z granitowej wieży, interesująca jest fasada budynku z oryginalnymi wspornikami, które podtrzymywały okapy i innymi elementami.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Monasterio San Martino Pinario , Hiszpania

Barokowa fasada klasztoru benedyktyńskiego Monasterio San Martino Pinario dominuje na placu Praza da Inmaculada. Jest to jeden z największych tego typu obiektów sakralnych w Hiszpanii. Obecnie realizuje się tu projekt oferujący wirtualne zwiedzanie.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Hotel Dos Reis Catolicos , Hiszpania

Hotel Dos Reis Catolicos uchodzi za najstarszy luksusowy hotel na świecie, jednak wcześniej pełnił funkcję schroniska i szpitala dla ubogich i chorych. Nie trzeba być gościem hotelu, aby móc obejrzeć piękne dziedzińce, kaplicę z gotyckimi rzeźbami czy kryptę, w której obecnie jest bar, a dawniej składano ciała zmarłych.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Monte da Almaciga , Hiszpania

Park usytuowany jest na wzniesieniu, z którego roztacza się widok na okoliczne tereny. Rozległe trawniki, płynąca woda, ponadto ławki, plac zabaw dla dzieci, trasy spacerowe i rowerowe tworzą z parku miejsce przyjazne dla osób szukających biernego bądź aktywnego wypoczynku. Warto dodać, że jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Colegiata Santa Maria de Sar , Hiszpania

Kościół Santa Maria de Sar położony jest poza ścisłym centrum Snatiago de Compostela. Cechą charakterystyczną budowli są piętnastostopniowo nachylone filary we wnętrzu, które są efektem niestabilnych fundamentów, choć według wiernych były celowym zamierzeniem architekta. Ciekawostką architektoniczną są również misternie zdobione krużganki.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Museo da Colexiata do Sar , Hiszpania

Muzeum znajduje się w Santa Maria la Real de Sar – unikalnym, romańskim kompleksie architektonicznym, nieopodal centrum miasta o zabytkowym charakterze. Tutejszy klasztor związany z obecnością Augustianów kanoników. W kościele (XVIII w.) znajdują się bogato zdobione szaty liturgiczne, relikwiarze, kadzielnice i inne. Miejsce łączy się z pielgrzymkami podążającymi szlakiem „Camino de Santiago”.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Museo do Pobo Galego , Hiszpania

Muzeum znajduje się w budynku dawnego klasztoru Santo Domingo z Bonaval, nieopodal Puerta del Camino. Nad nim wznosi się Góra Almáciga. Odwiedzającym zostanie przybliżona kultura Galicji. W salach wystawowych zaprezentowane są różne aspekty życia mieszkańców, tradycyjne zawody, stroje oraz architektura. Przede wszystkim posiada zbiory etnograficzne, poza tym archeologiczne i artystyczne.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Monte Pedroso , Hiszpania

Monte Pedroso jest najbardziej znanym wzniesieniem, z którego roztacza się piękny widok na miasto. Z Santiago de Compostela wiedzie tu 40-minutowy szlak, częściowo prowadzący przez ścieżkę z Drogą Krzyżową. Warto wybrać się w to miejsce wieczorem, aby przy zachodzie słońca móc podziwiać okolicę.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Ceny

Wstęp do samej katedry jest wolny, przy czym świątynia funkcjonuje jako jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych wyznawców religii rzymskokatolickiej, więc należy mieć na uwadze odbywające się msze, spowiedzi i inne uroczystości obrzędowe. Wnętrza można odwiedzać przez cały rok, codziennie, zwykle w godzinach: od 7-ej rano do 21-ej wieczorem. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-04-10 19:28:12

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z