Casa Batlló Hiszpania

Średni wynik 7,6 na podstawie 4 ocen

Wprowadzenie

Kolejna z perełek Gaudiego - piękny dom nawiązujący do motywów zwierzęcych: kości (balkony), rybie łuski. Zwieńczeniem jest dach przypominający smoka. Autor: Globtroterka , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-01-27 08:45:35

Wszystkie znane nazwy

Casa Batlló

Opis

Sama kamienica powstała w latach 1875-1877. Właścicielem budynku był Jossep Batlló, który na początku XX w. planował zburzenie kamienicy. Ostatecznie zlecił jej przebudowę, zlecając zaprojektowanie na nowo Gaudiemu i Bayó. Autor: Globtroterka , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-01-27 08:49:01

Casa Batlló, razem z dwoma innymi modernistycznymi budynkami w dzielnicy Eixample znajdującymi się w sąsiedztwie -- Casa Amatller oraz Casa Lleó Morera -- znane są pod wspólną nazwą Illa de la Discordia. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-06-14 18:46:58

Oficjalna strona internetowa

http://www.casabatllo.es

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 41.391667 x 2.165

Pochodzenie

Josep Batlló I Casanovas był bogatym przemysłowcem i właścicielem kilku zakładów tekstylnych w całej Barcelonie na przełomie XIX i XX wieku. Po ślubie z Amalią Godo Belaunzaran. zapragnął mieć wyjątkowy dom, który będzie wyróżniał się na tle miasta, tak nowoczesnością, jak i fantazją architektoniczną. Do tak odważnego przedsięwzięcia młoda para zatrudniła samego Antonia Gaudiego -- wybitnego katalońskiego architekta i inżyniera, który zdobył już wówczas sławę jako projektant parku Güell. Prace nad modernizacją wcześniej powstałej kamienicy trwały w latach 1904-1906, a w ich efekcie powstał tzw. "Casa dels ossos" ("Dom Kości") -- niezwykła, secesyjna budowla, łącząca wyrafinowaną formę z nowoczesnymi wnętrzami mieszkalnymi przeznaczonymi dla zamożnych przedstawicieli klasy średniej. W ciągu kolejnych lat środek był zresztą wielokrotnie przebudowywany i remontowany, także pod nadzorem asystentów i uczniów Gaudiego: Domèneca Sugrañesa i Grasa, Josepa Canalety oraz Joana Rubió. Od 2005 r. kamienica znajduje się na prestiżowej liście najwybitniejszych osiągnięć kulturowych ludzkości UNESCO. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-03-04 21:52:38

Znaczenie

Budynek wygląda niesamowicie -- jak wszystko co zaprojektował Gaudi -- i można go zaliczyć do architektonicznego stylu modernistycznego czy też secesyjnego (w najszerszym znaczeniu tego terminu). W szczególności zadziwiający jest wygląd parteru, m.in. zdobiony rzeźbionymi, "pływającymi" kamieniami i z nieregularnymi, owalnymi oknami. Wydaje się, że celem autora było całkowite odejście od linii prostych. Większość fasady zdobią tzw. mozaiki trencadis, wykonane z kawałków potłuczonych płytek ceramicznych -- w niezwykłej gamie kolorów: od złocistego pomarańczowego po zielonkawy błękit. Dach jest wygięty i często porównuje się go do grzbietu smoka lub dinozaura. Teoretycy sztuki i znawcy miejscowej architektury twierdzą zresztą, że wieża i krzyż na szczycie kamienicy symbolizują lancę św. Jerzego (patrona Katalonii), wbitą w ciało legendarnej bestii pokonanej, wedle legendy, przez tego chrześcijańskiego herosa. Od 2002 r. wewnątrz Casa Batlló znajduje się muzeum, prezentujące także ciekawy wystrój rezydencji, np. meble, oświetlenie czy żyrandole (również autorstwa Gaudiego). Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-03-04 22:11:12

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Casa Batlló

Miejscowości turystyczne w pobliżu Casa Batlló

Barcelona , Hiszpania

Barcelona to spacer znaną ulicą La Rambla, niesamowita architektura Gaudiego, sale koncertowe, imprezy muzyczne, muzea, teatry, restauracje i wiele innych atrakcji czekających na zwiedzających. Tu swoją młodość spędził Picasso. Bez wątpienia miasto wywarło wpływ na artystę, a my możemy podążać jego śladami. Warto także odwiedzić muzea, np. jedno z największych na świecie: Fundació Joan Miró.

Średni wynik 9,8 na podstawie 9 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Casa Batlló

Parc Güell , Hiszpania

Zdecydowanie numer jeden i "must see" w Barcelonie. Mimo ilości ludzi spacerujących po parku, było to chyba najpiękniejsze miejsce, w którym byłam w Barcelonie.

Średni wynik 9,4 na podstawie 9 ocen

L'Estadi Camp Nou , Hiszpania

Camp Nou to wielki stadion piłkarski, na którym rozgrywa swoje mecze jeden z najsłynniejszych klubów świata: FC Barcelona. Wraz z miejscowym muzeum jest popularną atrakcją turystyczną -- nie tylko dla miłośników futbolu, ale także np. muzyki, gdyż odbywają się tam również spektakularne widowiska koncertowe.

Średni wynik 9,4 na podstawie 5 ocen

Świątynia Pokutna Świętej Rodziny , Hiszpania

Jedno z popisowych dzieł uzdolnionego architekta: Antonio Gaudiego. Świątynia cały czas w budowie. Przewidywany rok całkowitego zakończenia prac -- najszybciej 2025.

Średni wynik 9,0 na podstawie 7 ocen

Fuente mágica de Montjuic, Barcelona , Hiszpania

Font magica to kompleks fontann znajdujący się w pobliżu wzgórza Montjuïc w Barcelonie. To popularna atrakcja turystyczna, prezentująca wieczorami efektowne pokazy z cyklu światło i dźwięk na tle kaskad spadającej wody.

Średni wynik 8,4 na podstawie 4 ocen

Katedra Krzyża Świętego i św. Eulalii w Barcelonie , Hiszpania

Gotycka Katedra w Barcelonie została zbudowana na przestrzeni XIII i XV w. Większość pracy została wykonana w XIV w.

Średni wynik 7,8 na podstawie 4 ocen

Las Ramblas , Hiszpania

Ulica (deptak) położona w centrum Barcelony, tętniąca życiem 24 godziny na dobę. Znajdziecie tu wszystko: restauracje, sklepy, stoiska jubilerów i ulicznych artystów.

Średni wynik 7,6 na podstawie 3 ocen

Mirador de Colón, Barcelona , Hiszpania

Monument a Colom to 60-metrowa kolumna zwieńczona pomnikiem Krzysztofa Kolumba -- znajdująca się w miejscu, gdzie popularny barceloński deptak La Rambla łączy się z tamtejszym portem.

Średni wynik 7,6 na podstawie 4 ocen

Casa Mila , Hiszpania

Budynek zaprojektował i wykonał Antoni Gaudí, w charakterystycznym dla siebie rzeźbiarskim, secesyjnym stylu obfitującym w paraboliczne łuki. Na dachu budynku architekt stworzył kominy przypominające kształtem maskę Dartha Vadera, które mogły być inspiracją dla twórcy "Gwiezdnych wojen".

Średni wynik 7,2 na podstawie 4 ocen

Palace of Catalan Music, Barcelona , Hiszpania

Gdyby nie moja przyjaciółka- wielka fanka wszystkiego co hiszpańskie, która zaraziła mnie miłością do tego kraju, nie zdecydowałabym się może na zwiedzanie Pałacu. Wcześniej nigdy o nim nie słyszałam, ale jak tylko zobaczyłam budynek, a później wnętrze... odrazu zrozumiałam jak wiele bym straciła!

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Plaça Catalunya w Barcelonie , Hiszpania

Plaça de Catalunya, czyli Plac Kataloński. Samo serce Barcelony. Miejsce gdzie styczność ze sobą mają: nowe i stare miasto Barcelona.

Średni wynik 7,0 na podstawie 3 ocen

Mimy w Barcelonie , Hiszpania

Precyzja, z jaką wykonane są stroje mimów, robi wrażenie. To nie jest byle jaki pokaz, a naprawdę ciężka i perfekcyjna robota. Przechodząc obok nie sposób się szczerze nie uśmiechnąć. Mimów można spotkać prawie na samym końcu słynnego deptaka La Rambla, blisko portu, zaraz w sąsiedztwie pomnika Kolumba.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Barcelona architektura , Hiszpania

Zawsze kiedy jestem w Barcelonie urzeka mnie piekno zwykłej ulicy. Klimatyczne kamienice. Śmieszne rysunki.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Ceny

Zarządzający zabytkiem szczycą się tym, że turyści mogą go zwiedzać przez cały rok, siedem dni w tygodniu, w godzinach: od 9-tej rano do 21-ej wieczorem. Jedynie od czasu do czasu, kilka razy w miesiącu, gdy odbywają się tam ważne wydarzenia kulturalne lub prywatne imprezy (wnętrza można wynająć), atrakcja jest czynna tylko do 14-stej. Bilet dla dorosłych kosztuje 21,5 euro, ulgowy (studenci, dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat oraz seniorzy powyżej 65-ego roku życia) -- 18,50 EUR, zaś dla mieszkańców Barcelony -- 15 euro. Maluchy poniżej lat siedmiu wchodzą gratis. W cenie zawsze zawarta jest opcja przewodnika audio. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-03-04 21:21:22

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z

Pozostałe informacje

Zaprojektowany w całości wraz z wyposażeniem wnętrz przez Antoniego Gaudiego. Budynek przypomina domek czarownicy, jest bogato zdobiony, ściany oraz dach pokrywają liczne płytki przypominające rybie łuski. Casa Batlló znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Autor: Matrioszka , Zgadzam się z opisem: 0 , Dodano: 2013-01-23 09:19:52