Biblioteka Narodowa Św. Cyryla i Metodego Bułgaria

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Wprowadzenie

Biblioteka Narodowa w Sofii jest największą w całym kraju. Budynek, w którym się znajduje, został zbudowany w 1953 roku. Zbiory są szacowane na ponad 7,5 miliona egzemplarzy. Są to książki, dokumenty, manuskrypty, grafiki. Z biblioteki mogą również korzystać cudzoziemcy dzięki systemowi International Library Loan. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2012-12-07 19:11:30

Wszystkie znane nazwy

Biblioteka Narodowa Św. Cyryla i Metodego

Opis

Biblioteka Narodowa Cyryla i Metodego znajduje się w Sofii. W swoich zbiorach ma wiele dokumentów, ksiąg i artefaktów. Jest największą biblioteką w Bułgarii i została zbudowana w 1953 roku. Autor: mona1109 , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-04-06 22:18:16

Oficjalna strona internetowa

http://www.nationallibrary.bg

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 42.694722 x 23.336111

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Biblioteka Narodowa Św. Cyryla i Metodego

Miejscowości turystyczne w pobliżu Biblioteka Narodowa Św. Cyryla i Metodego

Sofia , Bułgaria

Stolica Bułgarii może poszczycić się ponad dwoma tysiącami lat historii. Niektórzy określają ją mianem Paryża Wschodu. Można tu podziwiać zabytki architektury, a po godzinach skosztować bułgarskiego wina. Miasto jest malowniczo położone u stóp masywu Witoszy. Można więc połączyć zwiedzanie miejskich zakątków z wycieczką w góry.

Średni wynik 6,6 na podstawie 3 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Biblioteka Narodowa Św. Cyryla i Metodego

Vasil Levski Monument , Bułgaria

Pomnik upamiętnia postać bohatera narodowego Wasyla Lewskiego i jego tragiczną śmierć. Brał udział w rewolucji w latach 70. XIX wieku. Wtedy też został pojmany przez władze tureckie i powieszony. Pomnik ma 13 metrów wysokości i jest zrobiony z granitu. Znajduje się w centrum Sofii.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Centralna Sofijska Synagoga , Bułgaria

Ta synagoga jest drugą największą świątynią Sefardyjską w Europie. Wewnątrz znajduje się między innymi żyrandol z mosiądzu, ważący ponad 2200 kilogramów. Synagoga była pomyślana tak, aby mogła pomieścić ponad 1000 wiernych. Współcześnie na modlitwę zbierają się grupy do 60 osób. Przy synagodze jest również zorganizowane muzeum.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Parlament , Bułgaria

Budynek parlamentu został zaprojektowany przez Konstantina Jovanovica w stylu neorenesansowym. Został zbudowany pod koniec XIX wieku. Na co dzień budynek można podziwiać jedynie z zewnątrz. Zwiedzanie wnętrz jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się przez sekretariat na wycieczkę z przewodnikiem.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Sveta Petka Samardjiyska , Bułgaria

Jest to średniowieczny kościół prawosławny. Został zbudowany prawdopodobnie w XI wieku. Nazwa upamiętnia świętą mniszkę Paraskewę (Petkę). Budynek świątyni jest niewielki, zbudowany z kamieni i cegieł. Ściany mają metr grubości. Wewnątrz zachowały się malowidła pochodzące z okresu od XIV po XIX wiek.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Narodowa Galeria Sztuki , Bułgaria

Galeria mieści się w dawnym pałacu królewskim Sofii, zbudowanym w XIX wieku. Można tu obejrzeć przykłady sztuki z kilku różnych okresów. Ekspozycja jest podzielona na departament malarstwa dawnego, departament sztuki średniowiecznej oraz dzieł okresu XVIII i XIX wieku. Galeria jest otwarta codziennie od 10:00 do 18:00, z wyłączeniem poniedziałków.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Meczet Banya Bashi , Bułgaria

Budowę tego imponującego meczetu zakończono w 1576 roku. Nazwa nie bez powodu kojarzy się z kąpielą. Budynek został postawiony na terenie naturalnych źródeł termalnych. Zabytek jest rozpoznawalny szczególnie dzięki swoim wielkim kopułom, które mają średnicę 15 metrów oraz dzięki minaretowi, wznoszącemu się ponad meczet.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Sveta Sofia , Bułgaria

Cerkiew jest jedną z najstarszych w Sofii. Pochodzi z około VI wieku n.e. W ciągu swojej historii była wielokrotnie niszczona. Dopiero w latach 20. XX wieku rozpoczęto odbudowę cerkwi i doprowadzono ją do obecnego stanu. Nazwa stolicy Bułgarii – Sofia - wzięła się właśnie od nazwy tego kościoła. Wcześniej miasto nazywało się Sredets.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Uniwersytet Sofijski im. Świętego Klemensa z Ochrydy , Bułgaria

Uniwersytet powstał w 1904 roku. Wcześniej była to wyższa szkoła pedagogiczna. Obecnie na uczelni jest szesnaście fakultetów i trzy wydziały. Przy uniwersytecie funkcjonuje biblioteka ze zbiorem liczącym ponad dwa miliony woluminów. Uczelnia bierze udział w studenckim programie Erasmus.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Orlov most , Bułgaria

Most jest rozpięty nad rzeką Perłowską. Znajduje się na wejściu do centrum miasta, w związku z tym panuje tu duży ruch. Niedaleko znajduje się Stadion Narodowy Wasyla Lewskiego oraz park Borysowa. Most zaprojektował czeski architekt Vaclav Prošek w 1891 roku.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Pchli targ , Bułgaria

Targ jest położony niedaleko katedry Aleksandra Newskiego. Ciągnie się na przestrzeni około 200 metrów. Jak na pchli targ przystało, można tu znaleźć niemalże wszystko. Są stare meble, biżuteria, koronki i pończochy, broń, monety. Przechodząc tędy można spróbować znaleźć coś dla siebie. Targowanie mile widziane.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Pomnik Cara Aleksandra II Wyzwoliciela , Bułgaria

Pomnik znajduje się w centrum Sofii, naprzeciwko parlamentu. Jest to popularne miejsce spotkań mieszkańców Sofii. Został postawiony na cześć Cara Aleksandra II, który wyzwolił Bułgarię spod rządów Ottomanów. Neoklasyczny monument jest dziełem włoskiego rzeźbiarza Arnoldo Zocchi. Jesienią 2012 roku pomnik został zdemontowany i poddany renowacji.Na miejsce wróci wiosną 2013.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Bułgarska Akademia Nauk , Bułgaria

Akademię powołano w 1869 roku. Jest jednostką autonomiczną. Zrzesza naukowców, członków korespondencyjnych z kraju i z zagranicy. Prowadzi własne wydawnictwo. Publikuje w nim prace naukowe, encyklopedie, słowniki i czasopisma. W 2012 roku Akademia została przyjęta na członka zwyczajnego europejskiej organizacji naukowej Science Europe.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z