Bazylika św. Stefana w Budapeszcie Węgry

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Wprowadzenie

Bazylika św. Stefana to największy kościół w Budapeszcie, o bardzo burzliwej historii. Świątynia została zbudowana w stylu neorenesansowym, a jej elementami charakterystycznymi są: kopuła i para wież o wysokości 96 m. Wnętrze robi wrażenie ze względu na wielość złota i marmurów, mozaiki i freski na sklepieniu, a także obrazy cenionych malarzy w ołtarzach bocznych. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-01-04 07:54:24

Wszystkie znane nazwy

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie Szent István Bazilika

Opis

Świątynia nosi imię pierwszego króla Węgier, świętego Stefana, którego marmurowy pomnik znajduje się przy ołtarzu głównym. W kaplicy Świętej Prawicy, po lewej stronie ołtarza, znajduje się relikwia -- zmumifikowana prawa ręka św. Stefana. Jeśli chcemy zobaczyć ją wyraźniej, musimy wrzucić pieniążek do relikwiarza. Przy wejściu znajduje się posąg św. Gerarda. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-22 20:55:13

W południowej wieży Bazyliki znajduje się największy na Węgrzech dzwon, noszący nazwę świętego Stefana. Waży ponad 9 ton i zawieszony został z okazji odwiedzin Budapesztu przez papieża Jana Pawła II. W wieży północnej znajduje się jeszcze 5 dzwonów, z czego najcięższy (3,1 tony) i zarazem najstarszy (1863 rok) nosi nazwę Błogosławionej Marii Dziewicy. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-22 20:57:28

Za dodatkową opłatą można zwiedzić skarbiec lub dostać się po ponad 300 schodkach do punktu widokowego na kopule (można też skorzystać z windy). Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-22 20:58:09

Oficjalna strona internetowa

http://www.bazilika.biz

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 47.500806 x 19.053953

Pochodzenie

Budowę świątyni rozpoczęto w roku 1851 roku. Niestety, konstrukcja okazała się wadliwa. W 1868 roku, po śmierci architekta Józefa Hilda, kopuła klasycystycznego gmachu runęła. Budowlę świątyni rozpoczęto ponownie. Jej nowym architektem był Miklós Ybl, który przekształcił ją na styl neorenesansowy. Jemu też nie udało się dokończyć budowy -- zrobił to József Kauser. Konsekrowana na świątynię w 1905 roku, bazyliką została w 1938 roku. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-22 20:56:10

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

Miejscowości turystyczne w pobliżu Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

Budapest , Węgry

Jedna z najpiękniejszych stolic europejskich, ważny ośrodek kulturalny, naukowy i turystyczny. Znajduje się tu mnóstwo wspaniałych zabytków, muzeów i teatrów oraz atrakcji przyrodniczych, takich jak jaskinie, wzgórza i piękne parki miejskie. Budapeszt jest również znanym miastem uzdrowiskowym, w którym funkcjonują łaźnie i kąpieliska termalne.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

Plac Bohaterów w Budapeszcie , Węgry

Plac Bohaterów to jeden z największych placów w stolicy Węgier. Wzniesiono na nim w drugiej połowie XIX w. pomnik dla uczczenia 1000-lecia istnienia państwa węgierskiego.

Średni wynik 7,2 na podstawie 3 ocen

Országház , Węgry

Jeden z symboli miasta, zaprojektowany przez Imre Steindla. Wrażenie robi monumentalność budowli oraz jej przepych. Bryła gmachu została zbudowana w stylu neogotycko-neobarokowym, zwieńczona jest ogromną kopułą i ozdobiona 88 posągami postaci historycznych. W Sali Kopułowej można zobaczyć insygnia królewskie.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Baszta Rybacka , Węgry

Zespół wieżyczek różnej wielkości, połączonych schodami i łukami, będący jednym z głównych symboli Budapesztu, wpisany na Listę UNESCO. Wokół znajduje się wiele pomników, np. majestatyczna figura św. Stefana, odlana z brązu. W średniowieczu odbywały się tu targi rybne, dziś Baszta pełni rolę tarasu widokowego, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Állatkert , Węgry

Ogród zoologiczny w Budapeszcie otworzono w 1866 roku. Choć stosunkowo niewielki, jest jednym z atrakcyjniejszych w Europie. W zadbanym parku, często w secesyjnych, zabytkowych pawilonach mieszka tu ok. 2 tys. osobników. Wybudowano palmiarnię, gdzie można podziwiać egzotyczne gatunki zwierząt i roślin w otoczeniu fruwających nad głową rajskich ptaków i motyli. Warto zobaczyć też akwarium.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Muzeum Etnograficzne , Węgry

W Muzeum Etnograficznym zgromadzono bogate i ciekawe zbiory dotyczące kultury ludowej Węgier. Można zobaczyć tu m. in. dawne narzędzia rzemieślnicze, wyposażenie chat, tradycyjne stroje i biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku. W Muzeum zorganizowano też zbiory tematyczne, gdzie można obejrzeć eksponaty związane nie tylko z państwem węgierskim, lecz także kolekcje z całego świata.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Najświętszej Maryi Panny w Budapeszcie , Węgry

Kościół Macieja pochodzi z połowy XIII wieku i mieści się w centralnej części Wzgórza Zamkowego. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Budapesztu, głównie ze względu na strzelistą wieżę dzwonniczą, charakterystyczną, koronkową formę oraz kolorową dachówkę. Duże wrażenie robi też wnętrze świątyni, gdzie znajduje się m.in. Muzeum Sztuki Sakralnej.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Wzgórze Gellérta , Węgry

Wzgórze wapienne w centrum Budapesztu o wysokości 130 m n.p.m. Dawniej wierzono, że było to miejsce zlotów węgierskich czarownic. Dziś stanowi ono część Parku Narodowego Duna-Ipoly, ze względu na panujący tu specyficzny mikroklimat. We wnętrzu góry znajduje się największa wieża ciśnień w stolicy Węgier.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Cytadela , Węgry

Cytadela zlokalizowana na szczycie Góry Gellérta po raz ostatni służyła do celów militarnych w czasie II wojny światowej. Obecnie na jej terenie działa schronisko turystyczne, muzeum figur woskowych i kawiarnia. Można zobaczyć również kolekcję militariów i archiwalne fotografie miasta. 20 sierpnia odbywają się tu pokazy sztucznych ogni na cześć św. Stefana – założyciela i patrona Węgier.

Średni wynik 6,2 na podstawie 2 ocen

Szabadság-szobor , Węgry

Pomnik Wolności to monumentalny posąg kobiety trzymającej nad głową liść palmowy. Stoi on na południowym skraju Wzgórza Gellérta i jest widoczny prawie z każdego punktu Budapesztu. W czasach socjalizmu miał symbolizować rzekome wyzwolenie Węgrów, ale tak naprawdę dopiero po upadku komunizmu zyskał dzisiejszy kształt i został prawdziwym pomnikiem wolności.

Średni wynik 6,2 na podstawie 2 ocen

Węgierskie Muzeum Narodowe , Węgry

Węgierskie Muzeum Narodowe powstało z inicjatywy hrabiego Ferenca Széchényi. Mieści się w monumentalnym, klasycystycznym gmachu. Znajduje się tu bardzo bogata w różnego rodzaju zbiory wystawa stała, podzielona na kilka działów tematycznych, prezentująca historię państwa węgierskiego od czasów prehistorycznych po współczesność.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum Historii Budapesztu , Węgry

Muzeum znajdujące się w południowym skrzydle Zamku Budzińskiego. Można podziwiać tu wystawę prezentującą dzieje stolicy Węgier od czasów prehistorycznych po współczesne. Organizowane są też ciekawe ekspozycje czasowe.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

MILLFAV , Węgry

M1 w Budapeszcie to jedna z najstarszych linii metra w Europie (druga po Londynie). Została wybudowana w 1896 roku z okazji 1000-lecia istnienia państwa węgierskiego. W 2002 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aktualnie linia ma 11 stacji i łączy Vörösmarty tér z Mexikói út. Węgrzy nazywają ją najczęściej małą kolejką (kisföldalatti) lub małym metrem (kismetró).

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z

Pozostałe informacje

Ogromna budowla -- jedna z najwyższych na Węgrzech -- położona na zachodnim brzegu Dunaju, w Peszcie. Mieści ponad 8000 wiernych. Wyjątkowo pięknie prezentuje się podświetlona fasada w godzinach wieczornych. Autor: konto usunięte , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-06 18:12:12