Baszta Rybacka Węgry

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Wprowadzenie

Zespół wieżyczek różnej wielkości, połączonych schodami i łukami, będący jednym z głównych symboli Budapesztu, wpisany na Listę UNESCO. Wokół znajduje się wiele pomników, np. majestatyczna figura św. Stefana, odlana z brązu. W średniowieczu odbywały się tu targi rybne, dziś Baszta pełni rolę tarasu widokowego, skąd można podziwiać panoramę miasta. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 2 , Dodano: 2012-12-28 09:00:59

Wszystkie znane nazwy

Baszta Rybacka Halászbástya

Opis

Baszta Rybacka to piękna zabudowa, stylizowana na obronną. Powstała w ramach rewitalizacji Zamku Królewskiego i jego okolic. Jest to bardzo ciekawe miejsce, wyglądające trochę jak z bajki. Patrząc od strony Pesztu widzimy piękne, białe wieżyczki i łączący je mur. Znajdując się z kolei na Baszcie mamy świetny widok na Peszt, wyspę Małgorzaty czy Górę Gellérta. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-24 20:08:08

Oficjalna strona internetowa

http://www.halaszbastya.eu

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 47.50224 x 19.034753

Pochodzenie

Fortyfikacje istniały w tym miejscu już w 1443 roku -- wyglądały oczywiście zupełnie inaczej. Baszta w obecnej postaci została zbudowana w latach 1895-1902. Architektem był Frigyes Schulek. Odbudową baszty po wojnie zajmował się jego syn. Mury mają 140 metrów długości -- wśród nich znajduje się 7 wieżyczek. Po schodach można zejść na dół do Wodnego Miasta. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-24 20:06:18

Znaczenie

Tarasy widokowe są chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną. W 1987 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-24 20:04:06

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Baszta Rybacka

Miejscowości turystyczne w pobliżu Baszta Rybacka

Budapest , Węgry

Jedna z najpiękniejszych stolic europejskich, ważny ośrodek kulturalny, naukowy i turystyczny. Znajduje się tu mnóstwo wspaniałych zabytków, muzeów i teatrów oraz atrakcji przyrodniczych, takich jak jaskinie, wzgórza i piękne parki miejskie. Budapeszt jest również znanym miastem uzdrowiskowym, w którym funkcjonują łaźnie i kąpieliska termalne.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Baszta Rybacka

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie , Węgry

Bazylika św. Stefana to największy kościół w Budapeszcie, o bardzo burzliwej historii. Świątynia została zbudowana w stylu neorenesansowym, a jej elementami charakterystycznymi są: kopuła i para wież o wysokości 96 m. Wnętrze robi wrażenie ze względu na wielość złota i marmurów, mozaiki i freski na sklepieniu, a także obrazy cenionych malarzy w ołtarzach bocznych.

Średni wynik 7,4 na podstawie 3 ocen

Országház , Węgry

Jeden z symboli miasta, zaprojektowany przez Imre Steindla. Wrażenie robi monumentalność budowli oraz jej przepych. Bryła gmachu została zbudowana w stylu neogotycko-neobarokowym, zwieńczona jest ogromną kopułą i ozdobiona 88 posągami postaci historycznych. W Sali Kopułowej można zobaczyć insygnia królewskie.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Najświętszej Maryi Panny w Budapeszcie , Węgry

Kościół Macieja pochodzi z połowy XIII wieku i mieści się w centralnej części Wzgórza Zamkowego. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Budapesztu, głównie ze względu na strzelistą wieżę dzwonniczą, charakterystyczną, koronkową formę oraz kolorową dachówkę. Duże wrażenie robi też wnętrze świątyni, gdzie znajduje się m.in. Muzeum Sztuki Sakralnej.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Muzeum Etnograficzne , Węgry

W Muzeum Etnograficznym zgromadzono bogate i ciekawe zbiory dotyczące kultury ludowej Węgier. Można zobaczyć tu m. in. dawne narzędzia rzemieślnicze, wyposażenie chat, tradycyjne stroje i biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku. W Muzeum zorganizowano też zbiory tematyczne, gdzie można obejrzeć eksponaty związane nie tylko z państwem węgierskim, lecz także kolekcje z całego świata.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Wzgórze Gellérta , Węgry

Wzgórze wapienne w centrum Budapesztu o wysokości 130 m n.p.m. Dawniej wierzono, że było to miejsce zlotów węgierskich czarownic. Dziś stanowi ono część Parku Narodowego Duna-Ipoly, ze względu na panujący tu specyficzny mikroklimat. We wnętrzu góry znajduje się największa wieża ciśnień w stolicy Węgier.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Jaskinia Szemlő-hegyi , Węgry

Jaskinia termalna u stóp Wzgórza Macieja. Turystom udostępniono około 300 m korytarzy, gdzie mogą zobaczyć m. in. kryształy gipsowe oraz rzadko spotykane w Europie nacieki w formie bąbelków. Na najniższym poziomie jaskini znajduje się uzdrowisko dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, ponieważ jest tu niezwykle czyste powietrze.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Brama Wiedeńska , Węgry

Brama Wiedeńska zamyka północną część Wzgórza Zamkowego. To jedna z nielicznych zachowanych bram miejskich Budy, była przebudowana w okresie międzywojennym. Dawniej odgradzała Starówkę od pozostałej części miasta. Prowadziła na targowisko miejskie i do dzielnicy żydowskiej.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Przemysl, Budapest , Węgry

Pomnik Obrońców Twierdzy Przemyśl znajduje się w II. dzielnicy Budapesztu, niedaleko mostu Małgorzaty, na prawym brzegu Dunaju. Monument upamiętnia Węgrów poległych w trakcie oblężeń Przemyśla w latach 1914-15. Obrona fortecy jest symboliczną, a zarazem najbardziej dramatyczną pod względem ilości węgierskich ofiar bitwą I wojny światowej. Posąg zaprojektował rzeźbiarz Szilárd Sződy w 1932 roku.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Király fürdő, Budapest , Węgry

Király gyógyfürdő ("Królewskie kąpielisko") to zabytkowe termy przy ul. Fő utca, w zachodniej części Budapesztu, na prawym brzegu Dunaju. To jedyne takie kąpielisko węgierskiej stolicy, które wybudowano ok. roku 1565 -- po zajęciu Budy przez Turków -- i działa do dnia dzisiejszego. Jest to także uzdrowisko, gdzie leczy się m.in. choroby i zapalenia stawów, nerwobóle i deformacje kręgosłupa.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Wzgórze Zamkowe , Węgry

Wzgórze wapienne nad Dunajem, wznoszące się na wysokość kilkudziesięciu metrów. W centralnej części znajduje się kościół Macieja i Baszta Rybacka, a w południowym krańcu usytuowany jest Zamek. Ze szczytów można podziwiać wspaniałe widoki na miasto, ale warto też zobaczyć Várhegy z dołu, szczególnie w czasie wieczornej iluminacji.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum Historii Budapesztu , Węgry

Muzeum znajdujące się w południowym skrzydle Zamku Budzińskiego. Można podziwiać tu wystawę prezentującą dzieje stolicy Węgier od czasów prehistorycznych po współczesne. Organizowane są też ciekawe ekspozycje czasowe.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Shoes on the Danube Bank, Budapest , Węgry

Pomnik "Cipők a Duna-parton" znajduje się w stolicy Węgier, na brzegu Dunaju po stronie Pesztu, niedaleko siedziby parlamentu. Stworzyli go miejscowi artyści: Can Togay i Gyula Pauer dla uczczenia Żydów zamordowanych przez faszystowską milicję podczas II wojny światowej. Instalacja to 60 par żelaznych butów, porzuconych na nabrzeżu, gdzie rozstrzeliwano ludzi w latach 1944-45.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Ciekawostki

Dawniej w tym miejscu znajdowały się fortyfikacje. Obrona tej części murów spoczywała na barkach cechu rybackiego, stąd też pochodzi nazwa. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-24 20:03:41

Ceny

Niższe partie Baszty można zwiedzać za darmo. Płatny jest wstęp do wyższych wieżyczek. Przewidziano zniżki szkolne i studenckie. Dzieci poniżej 6 roku życia mają zapewnione zwiedzanie bez kosztowe. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-02-24 20:05:43

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z