Basilica of Saint Mary Major, Rome Włochy

Średni wynik 9,3 na podstawie 7 ocen

Wprowadzenie

W bazylice pochowany jest słynny architekt Bernini, na którego nazwisko natrafimy w Wiecznym Mieście nie raz. Do tej świątyni, zbudowanej w V wieku, licznie ściągają pielgrzymi. Kościół znajduje się niedaleko parku Parco del Colle Opio i w pobliżu Koloseum. Bazylika jest piękna i zdobiona złotem, ale takich w Rzymie nie brakuje. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2012-12-11 02:39:56

Wszystkie znane nazwy

Bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie Papieska Bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie Basilica Papale di Santa Maria Maggiore, Roma Santa Maria Maggiore, Roma Papal Basilica of Saint Mary Major, Rome Bazylika Matki Bożej Śnieżnej w Rzymie Basilica di Santa Maria Maggiore, Roma Basilica of Saint Mary Major, Rome

Opis

Bazylika Matki Bożej Większej to największa katolicka świątynia maryjna na terenie włoskiej stolicy (stąd nazwa). Ma długość 92 metrów, szerokość 80 m (w tym 30-metrowa nawa główna), a jej wysokość wynosi 75 metrów w maksymalnym punkcie. Kościół znajduje się poza granicami państwa watykańskiego, na obszarze miasta Rzym, jednak cieszy się eksterytorialnością jako własność Stolicy Apostolskiej na terytorium Włoch. Wewnątrz znajdują się liczne grobowce, m.in. wielkiego artysty czasów baroku Giovanniego Lorenza Berniniego, pięciu papieży, kilku kardynałów i relikwie św. Hieronima ze Strydonu. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-02-07 04:22:16

Romańska dzwonnica z 1377 roku jest najwyższą dzwonnicą w Rzymie. Znajduje się przy Santa Maria Maggiore. Autor: agu88sia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-19 08:19:23

Wspaniałe schody zwane Liberiana pochodzą prawdopodobnie jeszcze z czasów papieża Liberiusza. Papież Sykstus III zlecił budowę Bazyliki Santa Maria Maggiore po zakończeniu Soboru w Efezie w 431 r. Absyda została wykonana na zamówienie papieża Klemensa X Autor: agu88sia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-19 17:02:25

Oficjalna strona internetowa

http://www.vatican.va/various/basilic...

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 41.897523 x 12.498397

Pochodzenie

Papieska Bazylika Matki Bożej Większej powstała w latach 432-440 na polecenie papieża Sykstusa III -- po soborze efeskim, na którym ogłoszono kult Matki Boskiej. Od tamtego czasu zachowała swój pierwotny kształt, mimo niewielkich zniszczeń dokonanych przez trzęsienie ziemi w 1348 roku. Pod koniec XIV wieku służyła przejściowo jako siedziba papieska, dopóki przywódcy katolicyzmu nie osiedlili się w Watykanie. W latach 1575-1630 wnętrza gruntownie przebudowano, wstawiając np. nowe ołtarze. Także fasada świątyni była często odnawiana i rozbudowywana, zwłaszcza za czasów takich papieży, jak: Eugeniusz III, Mikołaj IV, Klemens X i Benedykt XIV. Ten ostatni nakazał architektowi Ferdinando Fudze w latach 40-stych XVIII wieku nadać nowy wygląd ścianom zewnętrznym i zmienić środek kościoła -- co możemy podziwiać po dziś dzień. W roku 1980 bazylika została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-02-07 05:14:21

Znaczenie

Santa Maria Maggiore obfituje w znakomite dzieła sztuki, takich jak: wczesnochrześcijański cykl mozaik z V wieku przedstawiających wydarzenia Starego Testamentu, ikona "Salus Populi Romani -- Ocalenie Ludu Rzymskiego", pomnik nagrobny papieża Klemensa IX z 1671 r. autorstwa barokowego mistrza Carlo Rainaldiego z popiersiem dłuta Domenico Guidiego, katafalk króla Hiszpanii i Portugalii Filipa IV Habsburga z 1665 r. również dłuta Rainaldiego, pomnik nagrobny papieża Mikołaja IV z 1574 r. wykonany przez późnorenesansowego twórcę Domenico Fontanę, freski w zakrystii autorstwa Domenico Passignana i Giuseppe Puglii, rzeźbiony ołtarz Pietro Bracciego z ok. 1750 roku, posąg papieża Piusa IX dłuta Ignazio Jacomettiego z 1880 roku, barokowe freski z kaplicy paulińskiej Guido Reniego, oprawa malarska pomnika papieża Klemensa VIII pędzla Giovanniego Lanfranca, ozdobne nagrobki manierystycznego rzeźbiarza Guglielmo della Porty oraz ołtarz, szopka i inne figury dłuta Arnolfo di Cambia z 1290 roku. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-02-07 04:48:10

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Przesądy/Legendy

Ciekawa jest chrześcijańska legenda na temat powstania jednej z nazw świątyni: "Bazylika Matki Bożej Śnieżnej". Otóż w IV wieku n.e. pewien rzymski patrycjusz imieniem Jan podczas modlitwy poprosił Maryję o wskazanie sposobu, w jaki mógłby ją uczcić. Wtedy, w środku lata, spadł śnieg na jedno z wzgórz rzymskich i tam też wybudowano bazylikę za pieniądze mieszczanina. Autor: hitchhiker , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-20 19:10:39

Co warto zobaczyć w okolicy Basilica of Saint Mary Major, Rome

Miejscowości turystyczne w pobliżu Basilica of Saint Mary Major, Rome

Watykan , Włochy

Jedno z najświetniejszych miejsc chrześcijaństwa, świadczące o bogatej historii i niezwykłym przedsięwzięciu duchowym. W granicach miniaturowego państwa znajduje się unikalne nagromadzenie arcydzieł architektury i sztuki. Centralnym punktem jest bazylika wzniesiona na miejscu męczeństwa św. Piotra. Jest największą budowlą sakralną świata.

Średni wynik 9,7 na podstawie 6 ocen

Rome , Włochy

"Wieczne miasto", do którego prowadzą wszystkie drogi... Nie sposób zobaczyć wszystkich zabytków Rzymu nawet w kilka dni. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ stolica Włoch jest zawsze tłoczna. Rzym jest nie tylko pełen historii, jest też bardzo nowoczesnym (i bardzo drogim) miastem. Życiu nocnemu nie przeszkadza bliskość Watykanu.

Średni wynik 9,5 na podstawie 11 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Basilica of Saint Mary Major, Rome

Pieta Michała Anioła , Włochy

Pieta watykańska jest arcydziełem sztuki renesansu dłuta Michelangela Buonarrotiego (Michała Anioła). Rzeźba przedstawia przedstawia Marię z Nazaretu trzymającą w ramionach swojego syna: zdjętego z krzyża, umierającego Jezusa.

Średni wynik 10,0 na podstawie 6 ocen

Bazylika Świętego Piotra , Włochy

Bazylika Świętego Piotra została zbudowana w X wieku i choćby z tego względu nie przypomina innych świątyń. Koniecznie należy odwiedzić podziemia, które są najbardziej interesującą częścią zabytku. Obok znajduje się mały park. Wejście do wnętrza jest bezpłatne. Można robić zdjęcia.

Średni wynik 9,9 na podstawie 12 ocen

Musei Vaticani , Włochy

Gromadzą najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. Zbiory były powiększane w czasie pontyfikatów kolejnych papieży. Muzea Watykańskie zostały otwarte dla publiczności w 1787 roku.

Średni wynik 9,9 na podstawie 17 ocen

Fori Imperiali , Włochy

Rzymskie forum kiedyś tętniło życiem, a dziś stanowi jeden z największych projektów archeologicznych na świecie. To wymarzone miejsce na inspirującą wycieczkę. Zdecydowanie warto kupić bilet do muzeum i zwiedzać ruiny z przewodnikiem: w postaci książki lub oprowadzającego nas historyka. Fori Imperiali to historia na wyciągnięcie ręki -- warto zobaczyć! Można dojechać metrem i przejść się kawałek.

Średni wynik 9,8 na podstawie 9 ocen

Anfiteatro Flavio, Roma , Włochy

Koloseum to główny zabytek Rzymu -- nie trzeba go nikomu przedstawiać. Możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem, ale nie jest to ani konieczne, ani szczególnie polecane. Dostępny jest łączony bilet na zwiedzanie wzgórza Palatyn i Forum Romanum. W sezonie kolejki do zakupu biletów są ogromne, więc lepiej kupić je na stronie internetowej lub przy pozostałych dwóch zabytkach.

Średni wynik 9,4 na podstawie 10 ocen

Trevi Fountain , Włochy

Fontanna Di Trevi to jedna z najsłynniejszych atrakcji Rzymu. Oblegana codziennie przez tysiące turystów. Miejsce pełne urody i uroku. Znana z wielu filmów o Włoszech, takich jak: "Rzymskie wakacje" czy "Słodkie życie". Doskonałe miejsce na miłosne spotkanie, zwłaszcza wieczorem.

Średni wynik 9,4 na podstawie 10 ocen

Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Rzym , Włochy

Zdecydowanie warto odwiedzić ten -- będący nie tylko atrakcją turystyczną -- kościół, który pełni funkcję katedry dla Rzymu. Koniecznie należy zwrócić uwagę na posągi apostołów. Budowę katedry rozpoczęto w IV wieku naszej ery! Atrakcja porównywalna do Bazyliki Świętego Piotra. Warto odwiedzić wcześnie, aby uniknąć tłumów.

Średni wynik 9,3 na podstawie 6 ocen

Piazza Venezia, Roma , Włochy

Plac znajduje się niedaleko Koloseum; można przejść stamtąd na piechotę. Główną atrakcją okolicy jest Pałac Wenecki. W tamtejszym muzeum możemy sprawdzić swoją wiedzę na temat historii Włoch. Sam budynek dla niektórych jest piękny, według innych jest koszmarem. Windą można wjechać na taras, aby podziwiać widoki (naprawdę warto!), ale ta przyjemność kosztuje 7 euro.

Średni wynik 9,1 na podstawie 7 ocen

Kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników w Rzymie , Włochy

Panteon to budowla poświęcona pierwotnie bóstwom planetarnym i ówczesnemu cesarzowi, jednak od VII wieku jest użytkowany jako kościół katolicki. Warto go zwiedzić, choćby nawet w deszczu!

Średni wynik 9,0 na podstawie 6 ocen

Spanish Steps, Rome , Włochy

Schody Hiszpańskie znajdują się na Placu Hiszpańskim w Rzymie i powstały na uczczenie Jubileuszu w 1725 roku. Liczą 135 stopni, a na ich szczycie leży kościół Św. Trójcy.

Średni wynik 8,8 na podstawie 5 ocen

Colonna Traiana, Roma , Włochy

Kolumna została wzniesiona w 113 roku na pamiątkę zwycięstwa nad Dakami. Na szczycie kolumny stoi figura św. Piotra, a całość budowli zdobi relief.

Średni wynik 8,6 na podstawie 4 ocen

Scala Santa , Włochy

Scala Santa czyli Święte Schody znajdują się w sąsiedztwie Bazyliki San Giovanni in Laterano. Zgodnie z legendą pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata. Po głównych schodach można wejść jedynie na kolanach.

Średni wynik 8,6 na podstawie 4 ocen

Ceny

W bazylice odbywają się ważne uroczystości liturgiczne, ale generalnie można ją zwiedzać przez cały rok, od poniedziałku do soboty w godzinach od 7-ej rano do 19-stej (a zimą do 18-stej), zaś w niedziele i święta od 9:30 rano do 12-stej w południe. Wstęp do kościoła oczywiście wolny, zaś do miejscowego muzeum w cenie 4 euro. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-02-06 21:20:12

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z