Basílica de Santa María del Mar, Barcelona Hiszpania

Średni wynik 6,8 na podstawie 2 ocen

Wprowadzenie

Santa Maria del Mar w Barcelonie, czyli kościół Matki Bożej Morza, jest imponującą gotycką budowlą położoną w dzielnicy La Ribera. Autor: Globtroterka , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-01-30 19:44:35

Wszystkie znane nazwy

Kościół Santa Maria del Mar w Barcelonie Santa Maria del Mar w Barcelonie Kościół Najświętszej Marii Panny Morza w Barcelonie Basílica de Santa María del Mar, Barcelona

Opis

Prace budowlane rozpoczęły się w dniu 25 marca 1329, kiedy kamień węgielny został położony przez króla Alfonsa IV. Budowa trwała w latach 1329-1383. Autor: Globtroterka , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-01-30 19:47:22

Oficjalna strona internetowa

http://www.barcelonaturisme.com/Caste...

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 41.383611 x 2.181944

Pochodzenie

Budynki kościelne znajdowały się na tych terenach już pod koniec X wieku naszej ery, ale obecna bazylika powstała po 1329 roku -- w wyniku starań miejscowego archidiakona Bernata Llulla i przy wsparciu zaprzyjaźnionego króla Aragonii Alfonsa IV -- jako symbol ówczesnego morskiego i handlowego prymatu Katalonii (stąd patronat). Budowa, pod kierunkiem architektów Berenguera de Montaguta (głównego projektanta) i Ramona Despuiga, trwała przez kilkadziesiąt lat, przyczyniając się do rozwoju okolicznej dzielnicy rzemieślników La Ribera. Konsekracja kościoła nastąpiła w dniu 15 sierpnia 1384 roku. W późniejszych wiekach trzęsienia ziemi i pożary parokrotnie niszczyły pewne elementy budowli, ale zawsze były one odbudowywane i modernizowane -- tak jak rozeta w oknie na fasadzie zachodniej, uszkodzona w wyniku wstrząsów tektonicznych i odnowiona w 1459 r. w przełomowym wówczas stylu gotyku płomienistego. W XIX wieku do tutejszej apsydy dobudowano jeszcze ozdobną kaplicę Najświętszego Sakramentu. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-03-06 20:23:42

Znaczenie

Kościół Najświętszej Marii Panny Morza w Barcelonie jest wybitnym przykładem stylu architektonicznego zwanego gotykiem katalońskim i cechuje się niezwykłą przejrzystością oraz jednolitością formy -- czymś bardzo rzadko spotykanym w dużych budowlach średniowiecznych. Z zewnątrz bazylika wydaje się dostojna i poważna, co podkreślają m.in. duża rozeta okienna (ornament ścienny o kształcie rozwiniętej róży), portrety świętych: Piotra i Pawła w niszach po obu stronach zachodnich wrót czy tympanon (pole wypełniające przestrzeń między nadprożem a łukiem portalu, wypełnione płaskorzeźbą) przedstawiający Chrystusa w towarzystwie Maryi i św. Jana. Dla odmiany wnętrze sprawia wrażenie jasnego i przestronnego. Trzy nawy nie zostały zbyt mocno przedzielone, a prezbiterium w ogóle nie jest wyodrębnione -- co wywołuje efekt szlachetnej prostoty. Sklepienie krzyżowe zostało wsparte na rzędach ośmiobocznych kolumn, które uchodzą za najsmuklejsze kamienne podpory tego typu w światowej architekturze, a jednocześnie są rozstawione między sobą najszerzej we wszystkich gotyckich kościołach w Europie. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-03-06 20:54:58

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Basílica de Santa María del Mar, Barcelona

Miejscowości turystyczne w pobliżu Basílica de Santa María del Mar, Barcelona

Barcelona , Hiszpania

Barcelona to spacer znaną ulicą La Rambla, niesamowita architektura Gaudiego, sale koncertowe, imprezy muzyczne, muzea, teatry, restauracje i wiele innych atrakcji czekających na zwiedzających. Tu swoją młodość spędził Picasso. Bez wątpienia miasto wywarło wpływ na artystę, a my możemy podążać jego śladami. Warto także odwiedzić muzea, np. jedno z największych na świecie: Fundació Joan Miró.

Średni wynik 9,8 na podstawie 9 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Basílica de Santa María del Mar, Barcelona

Parc Güell , Hiszpania

Zdecydowanie numer jeden i "must see" w Barcelonie. Mimo ilości ludzi spacerujących po parku, było to chyba najpiękniejsze miejsce, w którym byłam w Barcelonie.

Średni wynik 9,4 na podstawie 9 ocen

Świątynia Pokutna Świętej Rodziny , Hiszpania

Jedno z popisowych dzieł uzdolnionego architekta: Antonio Gaudiego. Świątynia cały czas w budowie. Przewidywany rok całkowitego zakończenia prac -- najszybciej 2025.

Średni wynik 9,0 na podstawie 7 ocen

Fuente mágica de Montjuic, Barcelona , Hiszpania

Font magica to kompleks fontann znajdujący się w pobliżu wzgórza Montjuïc w Barcelonie. To popularna atrakcja turystyczna, prezentująca wieczorami efektowne pokazy z cyklu światło i dźwięk na tle kaskad spadającej wody.

Średni wynik 8,4 na podstawie 4 ocen

Katedra Krzyża Świętego i św. Eulalii w Barcelonie , Hiszpania

Gotycka Katedra w Barcelonie została zbudowana na przestrzeni XIII i XV w. Większość pracy została wykonana w XIV w.

Średni wynik 7,8 na podstawie 4 ocen

Mirador de Colón, Barcelona , Hiszpania

Monument a Colom to 60-metrowa kolumna zwieńczona pomnikiem Krzysztofa Kolumba -- znajdująca się w miejscu, gdzie popularny barceloński deptak La Rambla łączy się z tamtejszym portem.

Średni wynik 7,6 na podstawie 4 ocen

Las Ramblas , Hiszpania

Ulica (deptak) położona w centrum Barcelony, tętniąca życiem 24 godziny na dobę. Znajdziecie tu wszystko: restauracje, sklepy, stoiska jubilerów i ulicznych artystów.

Średni wynik 7,6 na podstawie 3 ocen

Casa Batlló , Hiszpania

Kolejna z perełek Gaudiego - piękny dom nawiązujący do motywów zwierzęcych: kości (balkony), rybie łuski. Zwieńczeniem jest dach przypominający smoka.

Średni wynik 7,6 na podstawie 4 ocen

Casa Mila , Hiszpania

Budynek zaprojektował i wykonał Antoni Gaudí, w charakterystycznym dla siebie rzeźbiarskim, secesyjnym stylu obfitującym w paraboliczne łuki. Na dachu budynku architekt stworzył kominy przypominające kształtem maskę Dartha Vadera, które mogły być inspiracją dla twórcy "Gwiezdnych wojen".

Średni wynik 7,2 na podstawie 4 ocen

Palace of Catalan Music, Barcelona , Hiszpania

Gdyby nie moja przyjaciółka- wielka fanka wszystkiego co hiszpańskie, która zaraziła mnie miłością do tego kraju, nie zdecydowałabym się może na zwiedzanie Pałacu. Wcześniej nigdy o nim nie słyszałam, ale jak tylko zobaczyłam budynek, a później wnętrze... odrazu zrozumiałam jak wiele bym straciła!

Średni wynik 7,0 na podstawie 2 ocen

Plaça Catalunya w Barcelonie , Hiszpania

Plaça de Catalunya, czyli Plac Kataloński. Samo serce Barcelony. Miejsce gdzie styczność ze sobą mają: nowe i stare miasto Barcelona.

Średni wynik 7,0 na podstawie 3 ocen

Plaża w Barcelonecie , Hiszpania

Słynna plaża barcelońska położona w dzielnicy La Barceloneta. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada oraz zlokalizowane są knajpy, w których można skosztować typowej kuchni śródziemnomorskiej.

Średni wynik 6,8 na podstawie 3 ocen

Museu De La Xocolata , Hiszpania

Muzeum zaprasza mniejszych i większych smakoszy czekolady. Goście zapoznają się z historią tego afrodyzjaku, recepturami, zobaczą miniaturowe budynki Barcelony wykonane z czekolady, a także czekoladowe dzieła sztuki – rzeźby i obrazy. Przejdą drogą jaką przeszła czekolada zanim dotarła do Europy. Wrażenia potęguje wszechobecny zapach czekolady. Bez wątpienia zachęca do zakupu w sklepie muzealnym.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Ceny

W świątyni odbywają się msze i ważne uroczystości liturgiczne, ale generalnie można ją zwiedzać przez cały rok, od poniedziałku do soboty od 9-tej rano do 13:30 po południu oraz między 16:30 a 20-stą wieczorem, zaś w niedziele i święta od 10:30 rano. Wstęp wolny. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-03-06 19:56:19

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z