Balatonfured Węgry

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Wprowadzenie

Miasteczko położone nad jeziorem Balaton, w którym znajdują się cztery zadbane plaże, przystań jachtowa i molo. To popularna miejscowość turystyczna, ale stosunkowo spokojna nawet w sezonie. Zwana jest żeglarską stolicą Balatonu, ponieważ odbywają się tu liczne zawody żeglarskie. Ponadto znajduje się tu dużo zabytków i najstarsze uzdrowisko nad Balatonem. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-01-15 09:51:59

Wszystkie znane nazwy

Balatonfüred Balatonfured

Opis

Balatonfüred to miejscowość wypoczynkowa leżąca nad Balatonem, w okolicach jego północno-wschodniego krańca. Jest popularnym miejscem plażowania, uprawiania sportów wodnych, jak też znanym kurortem zdrowotnym. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-08-26 20:14:30

W miasteczku właściwie nie ma wiekowych zabytków. W 1826 roku miasto zniszczył pożar, stąd najstarsze budowle pochodzą z XIX wieku. Balatonfüred posiada jednak swój klimat, z licznymi starymi willami, parkami i imprezami kulturalnymi, jak bal Anny z konkursem piękności w ostatnią sobotę lipca, dni wina organizowane w sierpniu czy konkursy żeglarskie. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-08-26 20:18:34

Oficjalna strona internetowa

http://www.balatonfured.hu

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 46.956725 x 17.888892

Położenie

W Balatonfüred panuje specyficzny mikroklimat, które zawdzięcza okolicznym wzgórzom, chroniącym od zimnych wiatrów wiejących z kierunku gór Bakony. Jednocześnie występują tu wiatry, które przynoszą czyste powietrze. Okolica nazywana jest też Riwierą Balatonu i porównywana do klimatu śródziemnomorskiego. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-08-26 20:19:12

Historia

Balatonfüred miał zaszczyt zostać miejscem z którego przystani pierwszy raz wyruszył statek parowy na Balaton. Było to w roku 1846. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-08-26 20:19:51

Specyficzne informacje

Balatonfüred od dawien dawna znany jest ze swoich leczniczych źródeł. Źródła te, nasycone kwasem węglowym, mają korzystny wpływ na serce. Oficjalnie kurortem leczniczym został jednak w XVIII wieku. Ekspertyza źródeł, zlecona w 1722 roku wykazała, że mają one prozdrowotne właściwości. Kwaskowata woda źródlana została oficjalnie zaakceptowana jako zdrowotna w 1971 roku. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-08-26 20:17:28

Noclegi

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Pomimo, iż miasteczko nie jet tak popularne i tłoczne jak Siófok, to jednak w sezonie letnim warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji noclegu, szczególnie w weekendy. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-08-26 20:15:43

Camping

Na obrzeżach Balatonfüred, przy drodze w kierunku Tihany, znajduje się największy nad Balatonem, dobrze wyposażony kemping z własną plażą, zjeżdżalnią wodną i wieloma innymi atrakcjami. Autor: monika , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2014-08-26 20:16:25

Co warto zobaczyć w miejscowości Balatonfured

Inne miejscowości turystyczne w pobliżu Balatonfured

Tihany , Węgry

Malownicza wioska położona na wschodnim brzegu półwyspu Tihany. W sezonie jest ona wręcz oblegana przez turystów, ale nic dziwnego, ponieważ jest nie tylko pięknie położona, ale urzeka niską zabudową, pięknymi zabytkami i ciekawymi muzeami. Z tutejszego Wzgórza Echa można też podziwiać przepiękne widoki na jezioro i pobliskie miejscowości.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Balatonfured

Bences Apatsag , Węgry

Opactwo zostało założone w XI w. i uważa się je za jeden z najważniejszych zabytków, związanych z wczesną kulturą kraju, mimo że z tamtego okresu zachowała się jedynie romańska krypta (altemplom). Ponadto znajduje się tu wspaniały, barokowy kościół oraz klasztor, w którym urządzono muzeum.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Városi Múzeum Balatonfüred , Węgry

„Muzeum Miejskie” („Városi Múzeum”) w Balatonfüred -- mieście wypoczynkowym na Węgrzech, położonym na północnym brzegu Balatonu -- mieści się w zabytkowej willi, należącej dawniej do dyrektora miejscowego kąpieliska. Prezentuje m.in. wystawy dotyczące transportu, kąpieli leczniczych i teatru w XIX w. na tych terenach. Na miejscu znajduje się także centrum turystyczne i bogata w zbiory biblioteka.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Jókai villa, Balatonfüred , Węgry

„Muzeum Móra Jókaia” w Balatonfüred -- mieście wypoczynkowym położonym na północnym brzegu Balatonu – upamiętnia postać węgierskiego pisarza i polityka z XIX wieku, którego nowela „Saffi” stała się podstawą libretta „Barona cygańskiego”, słynnej operetki Johanna Straussa (syna). Znajduje się w eklektycznej willi przy ul. Honvéd utca i gromadzi m.in. meble, obrazy i prywatne przedmioty Jókaia.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Vaszary Galéria, Balatonfüred , Węgry

„Vaszary Villa” w Balatonfüred -- mieście wypoczynkowym na Węgrzech, położonym na północnym brzegu Balatonu (Jeziora Błotnego) – to galeria artystyczna, znajdująca się w zabytkowym budynku przy ul. Honvéd utca. Prezentuje różnorodne wystawy malarskie i fotograficzne: od sztuki współczesnej, poprzez ekspozycje na temat I wojny światowej, aż po pokazy dzieł z XIX wieku.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Hotel Blaha Lujza, Balatonfüred , Węgry

„Hotel Blaha Lujza” zajmuje klasycystyczną willę w zabytkowym śródmieściu Balatonfüred -- miasta wypoczynkowego na północnym brzegu Balatonu. Jego patronką, jak i ulicy przy której się znajduje, jest słynna węgierska aktorka XIX i XX wieku, której przed 1926 r. rezydencja służyła jako dom letni. Organizuje się tam wesela, bankiety i konferencje; na terenie znajduje się też kort tenisowy.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Anna Grand Hotel, Balatonfüred , Węgry

Czterogwiazdkowy „Anna Grand Hotel” znajduje się na północnym brzegu Balatonu (Jeziora Błotnego), 100 m od promenady Tagore w Balatonfüred -- mieście wypoczynkowym na Węgrzech. Zajmuje zabytkowe centrum kąpielowe z XIX wieku, odrestaurowane współcześnie dzięki środkom Unii Europejskiej. W ośrodku znajdują się m.in. sauny, kompleks spa & wellness o powierzchni 1200 m kw. i ekskluzywna restauracja.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Kossuth Lajos sour water- spring and pump-room, Balatonfüred , Węgry

Kossuth Lajos forrás w Balatonfüred -- mieście wypoczynkowym na Węgrzech, położonym na północnym brzegu Balatonu (Jeziora Błotnego) – to pijalnia kwaśnej wody leczniczej, z której korzystać mogą goście i kuracjusze. Obiekt, który pompuje sławną od wieków substancję wprost z podziemnego źródła, wzniesiono w stylu klasycystycznym w 1853 r. i nazwano imieniem węgierskiego bohatera narodowego.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Jaskinia Lóczy , Węgry

Wejście do jaskini znajduje się na końcu ulicy Öreghegyi w miejscowości Balatonfüred. Jest to największa jaskinia w rejonie jeziora Balaton. Choć część udostępniona zwiedzającym ma zaledwie 120 m długości, to znajduje się tu wiele interesujących formacji skalnych, np. różyczki wapienne czy poobsuwane warstwy łupków wapiennych.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Ciprián-forrás, Tihany , Węgry

Jedynym bijącym źródłem opadającej wody na półwyspie Óvár nad Balatonem jest Ciprián-forrás w pobliżu Tihany -- wsi wypoczynkowej na Węgrzech, położonej na północnym brzegu Jeziora Błotnego, na półwyspie o takiej samej nazwie jak miejscowość. Zdrój wypływa z otworu w obrośniętej bluszczem skale, wpadając do omszonej obudowy o kształcie płytkiej studni (dawniej nazywanej „Rosyjską”).

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Pomnik Ofiar Zatonięcia Statku Pajtás na Balatonie, Balatonfüred , Węgry

Niezwykle wymowny pomnik przedstawiający rękę wyciągniętą z wody w rozpaczliwym geście, upamiętniający zatonięcie statku parowego Pajtás w 1954 podczas rejsu z Balatonfüred do Siófok.

Średni wynik 5,6 na podstawie 1 ocen

agore-sétány, Balatonfüred , Węgry

Promenada Tagore to piesza ścieżka ciągnąca się wzdłuż wybrzeża od przystani w kierunku wschodnim. Urokliwe miejsce, przy którym często można posłuchać ulicznych grajków lub zobaczyć występy artystów prezentujących przeróżne umiejętności.

Średni wynik 5,4 na podstawie 1 ocen

Fenyves Park, Balatonfüred , Węgry

Całkiem spory, przytulny park w Balatonfüred. Miejsce, w którym możemy pospacerować oraz poobcować z przyrodą. Plac zabaw znajdujący się w parku z pewnością spodoba się dzieciom.

Średni wynik 5,2 na podstawie 1 ocen

Komunikacja

Wyszukaj oferty wynajmu aut z

Opieka medyczna

Ubezpieczenie turystyczne możesz znaleźć w wyszukiwarce