Colonnade of Saint Peter’s Square, Rome Włochy

Średni wynik 8,0 na podstawie 4 ocen

Wprowadzenie

Plac Świętego Piotra w Watykanie otacza olbrzymia, czterorzędowa kolumnada, zwieńczona attyką, na której ustawiono posągi 140 rzymskokatolickich świętych. Powstała w drugiej połowie XVII wieku, dzięki geniuszowi Giovanniego Lorenza Berniniego -- włoskiego rzeźbiarza i architekta, jednego z najwybitniejszych artystów epoki baroku. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-01-09 20:17:08

Wszystkie znane nazwy

Kolumnady Berniniego Kolumnada Berniniego w Watykanie, Rzym Colonnade of Saint Peter’s Square, Rome

Opis

Toskańskie Kolumnady Berniniego otaczają Plac Świętego Piotra na Watykanie; łącznie jest 248 kolumn. Autor: agu88sia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-17 19:39:21

Uważa się, że Kolumnada symbolizuje kościół pragnący opasać wszystkich. Wiąże się to z tradycją kontrreformacji. Autor: MagdaM , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-20 00:34:02

Kolumnada otacza Plac św. Piotra. Zaprojektowana przez Berniniego i wybudowana w XVI wieku, zwieńczona attyką z posągami 140 świętych. Autor: makia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-02-20 16:30:53

Oficjalna strona internetowa

http://berninisrome.com/Berninis_Rome...

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 41.902858 x 12.456503

Pochodzenie

Konstrukcja powstała w latach 1656-1667, gdy papież Aleksander VII wynajął wielkiego mistrza architektury i rzeźby tamtych czasów -- Giovanniego Lorenza Berniniego -- do zaprojektowania wielkiego placu przed bazyliką św. Piotra w Watykanie. Artysta wpadł na pomysł, by przestrzeń ta miała owalny kształt, otoczony kolumnadą, która miała podkreślać potęgę i majestat kościoła katolickiego (słabnącego politycznie po okresie rozkwitu reformacji i wojnie trzydziestoletniej). Bernini porównywał swój projekt do ciała człowieka: kościół miał być głową, schody prowadzące z bazyliki na plac szyją i barkami, a kolumnada ramionami. Architekt planował zamknięcie budowli trzecim skrzydłem kolumn: "a terzo braccio". Nigdy do tego nie doszło, w związku z czym kilka wieków później, w 1936 roku, faszystowski dyktator Włoch -- Benito Mussolini -- nakazał budowę ulicy Via della Conciliazione, łączącej plac św. Piotra (dokładnie w miejscu przerwy między kolumnami) z nabrzeżem Tybru. Decyzja ta została uznana przez wielu miłośników historii i sztuki jako "całkowite zlekceważenie specyfiki, estetyki i charakteru starego miasta". Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-01-09 21:08:14

Znaczenie

Kształt kolumnady daje realny efekt kompresji przestrzeni, który sprawia, że odwiedzający plac św. Piotra faktycznie mają wrażenie, jak by byli w czyichś (w domyśle: Kościoła katolickiego) ramionach. Zakrzywiony kształt portyku wciąga przechodniów niczym wir, prowadząc wprost do bazyliki. Kolumnada ma tworzyć ścieżkę ku duchowemu spełnieniu, a jej majestatyczna architektura ma być siłą prowadzącą do zbawienia. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-01-09 21:21:52

Noclegi w okolicy

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Co warto zobaczyć w okolicy Colonnade of Saint Peter’s Square, Rome

Miejscowości turystyczne w pobliżu Colonnade of Saint Peter’s Square, Rome

Watykan , Włochy

Jedno z najświetniejszych miejsc chrześcijaństwa, świadczące o bogatej historii i niezwykłym przedsięwzięciu duchowym. W granicach miniaturowego państwa znajduje się unikalne nagromadzenie arcydzieł architektury i sztuki. Centralnym punktem jest bazylika wzniesiona na miejscu męczeństwa św. Piotra. Jest największą budowlą sakralną świata.

Średni wynik 9,7 na podstawie 6 ocen

Rome , Włochy

"Wieczne miasto", do którego prowadzą wszystkie drogi... Nie sposób zobaczyć wszystkich zabytków Rzymu nawet w kilka dni. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ stolica Włoch jest zawsze tłoczna. Rzym jest nie tylko pełen historii, jest też bardzo nowoczesnym (i bardzo drogim) miastem. Życiu nocnemu nie przeszkadza bliskość Watykanu.

Średni wynik 9,5 na podstawie 11 ocen

Inne ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Colonnade of Saint Peter’s Square, Rome

Pieta Michała Anioła , Włochy

Pieta watykańska jest arcydziełem sztuki renesansu dłuta Michelangela Buonarrotiego (Michała Anioła). Rzeźba przedstawia przedstawia Marię z Nazaretu trzymającą w ramionach swojego syna: zdjętego z krzyża, umierającego Jezusa.

Średni wynik 10,0 na podstawie 6 ocen

Giardini Vaticani , Włochy

Giardini Vaticani to zespół ogrodowo-parkowy w Watykanie, pokrywający ponad połowę powierzchni tego miasta-państwa. Rośnie tam wiele gatunków roślin, pochodzących z różnych kontynentów. Teren przecinają aleje z fontannami, prowadzące m.in. do domu letniego, tarasów widokowych, licznych kapliczek i grot. Kompleks zwiedza się tylko w wyznaczonych godzinach z przewodnikiem.

Średni wynik 10,0 na podstawie 5 ocen

Bazylika Świętego Piotra , Włochy

Bazylika Świętego Piotra została zbudowana w X wieku i choćby z tego względu nie przypomina innych świątyń. Koniecznie należy odwiedzić podziemia, które są najbardziej interesującą częścią zabytku. Obok znajduje się mały park. Wejście do wnętrza jest bezpłatne. Można robić zdjęcia.

Średni wynik 9,9 na podstawie 12 ocen

Musei Vaticani , Włochy

Gromadzą najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. Zbiory były powiększane w czasie pontyfikatów kolejnych papieży. Muzea Watykańskie zostały otwarte dla publiczności w 1787 roku.

Średni wynik 9,9 na podstawie 17 ocen

Fori Imperiali , Włochy

Rzymskie forum kiedyś tętniło życiem, a dziś stanowi jeden z największych projektów archeologicznych na świecie. To wymarzone miejsce na inspirującą wycieczkę. Zdecydowanie warto kupić bilet do muzeum i zwiedzać ruiny z przewodnikiem: w postaci książki lub oprowadzającego nas historyka. Fori Imperiali to historia na wyciągnięcie ręki -- warto zobaczyć! Można dojechać metrem i przejść się kawałek.

Średni wynik 9,8 na podstawie 9 ocen

Plac Świętego Piotra , Włochy

Plac św. Piotra jest głównym placem Watykanu. Znajduje się na nim Bazylika św. Piotra, kolumnada Berniniego, obelisk i fontanny.

Średni wynik 9,6 na podstawie 5 ocen

Kopuła Bazyliki Św. Piotra , Włochy

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektonicznych. Właściwie symbol renesansu. Jej projekt wiąże się z wielkimi nazwiskami: Bramante, Michał Anioł.

Średni wynik 9,4 na podstawie 5 ocen

Trevi Fountain , Włochy

Fontanna Di Trevi to jedna z najsłynniejszych atrakcji Rzymu. Oblegana codziennie przez tysiące turystów. Miejsce pełne urody i uroku. Znana z wielu filmów o Włoszech, takich jak: "Rzymskie wakacje" czy "Słodkie życie". Doskonałe miejsce na miłosne spotkanie, zwłaszcza wieczorem.

Średni wynik 9,4 na podstawie 10 ocen

Cortile della Pigna , Włochy

Piękny plac składający się z wielu ciekawych elementów architektonicznych. Został zaprojektowany przez Donato Bramantego.

Średni wynik 9,0 na podstawie 4 ocen

Kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników w Rzymie , Włochy

Panteon to budowla poświęcona pierwotnie bóstwom planetarnym i ówczesnemu cesarzowi, jednak od VII wieku jest użytkowany jako kościół katolicki. Warto go zwiedzić, choćby nawet w deszczu!

Średni wynik 9,0 na podstawie 6 ocen

Museo Nazionale di Castel Sant'Angelo, Roma , Włochy

Zamek świętego Anioła zbudowano jako grobowiec dla cesarza Hadriana, jego rodziny i następców. Wzniesiono go na brzegu Tybru, niedaleko od Watykanu. Do zamku prowadzi most św. Anioła.

Średni wynik 8,8 na podstawie 8 ocen

Bramante Staircase, Rome , Włochy

Ozdobą Muzeów Watykańskich w Rzymie jest również rewolucyjna klatka schodowa, wzorowana na konstrukcji z 1512 r. autorstwa samego Donato Bramantego -- wielkiego architekta i malarza włoskiego epoki (późnego) renesansu.

Średni wynik 8,4 na podstawie 4 ocen

Ciekawostki

Jedynym Polakiem, przedstawionym wśród 140 figur wieńczących kolumnadę, jest Jacek Odrowąż -- pochodzący z Opolszczyzny duchowny, święty Kościoła katolickiego, misjonarz i kaznodzieja oraz rzekomy cudotwórca. Był w grupie pierwszych zakonników z Polski, którzy ok. roku 1220 przystąpili do nowo wówczas powstałego zgromadzenia dominikanów i wkrótce potem wyruszyli, by nawracać na chrześcijaństwo lub ewangelizować ludność Karyntii, Moraw, Czech, Polski, Rusi i Prus. Dzięki swej działalności był nazywany "Apostołem Słowian", "Apostołem Północy", "Światłem Północy" lub "Światłem ze Śląska". Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2015-01-09 20:35:03

Jak tu dotrzeć

Wyszukaj oferty wynajmu aut z