Варна Bułgaria

Średni wynik 7,4 na podstawie 4 ocen

Wprowadzenie

To miasto jest ciekawe już dzięki swojemu położeniu nad Morzem Czarnym. Jest tu port i kilkanaście plaż. Nie wszystkie są dobrze przygotowane, ale te najlepsze są szerokie i piaszczyste. Pierwszego lipca odbywa się na plażach Warny hipisowskie święto „Dżulaj”. Poza klimatem imprezowym miasto kryje wiele tajemnic sprzed naszej ery. Autor: plan4fun , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2012-12-04 22:54:08

Wszystkie znane nazwy

Warna Varna Варна

Opis

Warna to trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii (większe są tylko Plovdiv i Sofia), zamieszkuje je ponad 300 tysięcy mieszkańców. Potocznie nazywa się je "morską stolicą" Bułgarii. Coraz prężniej działająca na tym obszarze zarówno gospodarka jak i turystyka, sprawiają, że miasto dogania przemysłowo i kulturalnie dwa większe ośrodki. Zabudowa miasta nie jest typowo turystyczna i większość podróżujących dociera tam w ramach fakultatywnych wycieczek organizowanych przez biura podróży dla turystów spędzających wakacje w Złotych Piaskach. Wielu podróżujących uznaje, że miasto ma niewiele do zaoferowania - nic bardziej mylnego! Długa historia miasta sprawia, że znajduje się tam wiele zabytków. Już w VI wieku p.n.e. Grecy założyli tam pierwszą kolonię - także nie brakuje tam pozostałości zarówno po Grekach jak i Rzymianach. Do najbardziej znanych zabytków należą: ruiny rzymskie, fundamenty bazylik z V i VI wieku, fortyfikacje bizantyjskie, i mauzoleum Władysława II Warneńczyka. Jedną z najsłynniejszych atrakcji turystycznych, choć niezwiązaną z historią miasta, jest delfinarium, w którym odbywają się pokazy tresury delfinów. Autor: makia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-03-21 16:52:12

Warna jest trzecim co do wielkości miastem w Bułgarii. Niegdyś pełniła funkcję twierdzy dla Imperium Osmańskiego. Atrakcjami miasta dziś jest delfinarium, fortyfikacje pochodzące z VI wieku oraz pozostałości po tureckiej architekturze. Autor: mona1109 , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-04-05 20:32:06

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, to w Warnie co roku 1 lipca na miejskiej plaży organizowane jest hipisowskie święto. W mieście znajdują się także najstarsze na świecie wyroby jubilerskie. Autor: makia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-03-21 16:53:09

Oficjalna strona internetowa

http://www.varna.bg/

Współrzędne

Szerokość x długość geograficzna: 43.20845 x 27.91313

Położenie

Warna jest portem, położonym nad Morzem Czarnym. Obecnie łatwo się tam dostać tanimi liniami lotniczymi Wizzair - jak na razie do miasta prowadzą jedynie dwie trasy - z Budapesztu oraz Londynu. Z Polski natomiast łatwo się tam dostać, lecąc Wizzairem do Burgas (z Warszawy lub Katowic), które leży nieco ponad 100km na południe od Warny. Autor: makia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-03-21 16:57:18

Historia

Mówiąc "Warna" niewiele osób zdaje sobie sprawę z długiej historii miasta. Mało osób łączy Warnę ze Starożytnością (tak jak i całą Bułgarię).. dla tych nieświadomych, wizyta w Warnie będzie miłą niespodzianką, gdy okaże się, że początki miasta sięgają ponad 25 wieków wstecz! Już starożytni Grecy w VIw. p.n.e. założyli tam pierwszą osadę, aby po kilku wiekach mogła przejść w ręce Imperium Rzymskiego, a następnie Bizancjum. W następnych latach miasto zostało najechane przez plemiona słowiańskie i zniszczone - Słowianie założyli tam nowe miasta, nadając mu obecną nazwę - Warna (wcześniej Odessos). Dla przeciętnie zorientowanego w meandrach historii, Warna pojawia się dopiero w 1444 roku, przy okazji wielkiej bitwy między wojskami chrześcijańskimi, dowodzonymi przez polskiego i węgierskiego króla Władysława Warneńczyka, który stracił w bitwie życie, a wojskami tureckimi, które bitwę wygrały - co zapoczątkowało na tym terenie panowanie Imperium Osmańskiego. Właśnie ta skomplikowana historia rejonu - przechodzenie z rąk do rąk, sprawiają, że jest ono turystycznie niezwykle ciekawe, łączą się tam wpływy zarówno starożytne, jak i chrześcijańskie oraz muzułmańskie. Autor: makia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-03-21 17:03:47

Miasto posiada bogatą historię. Już w VII wieku zostało zniszczone przez Awarów. Po XVIII wieku była twierdzą Imperium Osmańskiego. Autor: mona1109 , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-04-06 09:39:39

Z ciekawostek: przez kilka lat po wojnie, miasto funkcjonowało pod nazwą "Stalin" (dokładnie od 1949 do 1956r.) Autor: makia , Zgadzam się z opisem: 1 , Dodano: 2013-03-21 17:04:24

Co warto zobaczyć w miejscowości Варна

Ciekawe atrakcje turystyczne w okolicy Варна

Delfinarium , Bułgaria

Delfinarium jest położone na terenie Nadmorskiego Parku w Warnie. Wewnątrz można podziwiać pływające za szybą delfiny. Można też wybrać się na pokaz akrobatyczny i zobaczyć na własne oczy, jakie sztuczki potrafią zrobić wytresowane prze swoich opiekunów zwierzęta. Przedstawienie (Dolphin Show) odbywa się codziennie od wtorku do niedzieli.

Średni wynik 7,6 na podstawie 3 ocen

Mauzoleum Władysława Warneńczyka , Bułgaria

Mauzoleum zbudowano na trackim kurhanie grobowym z IV w. p. n. e. W tym miejscu, w trakcie bitwy w 1444 roku, król Władysław Warneńczyk stracił życie. Wewnątrz zaaranżowano symboliczny grób króla. Znajduje się tu również muzeum, w którym można obejrzeć eksponaty wojenne pochodzące z XV wieku.

Średni wynik 6,6 na podstawie 2 ocen

Muzeum archeologiczne , Bułgaria

Muzeum ma swoją siedzibę w zabytkowym, neorenesansowym budynku, zaprojektowanym przez architekta Petko Momchilova. Pracownicy muzeum prowadzą na bieżąco prace odkrywcze w mieście i okolicach. Poza budynkiem głównym, w skład muzeum archeologicznego wchodzi kompleks rzymskich term oraz Monastyr Aładża.

Średni wynik 6,4 na podstawie 2 ocen

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny , Bułgaria

Katedra została zbudowana pod koniec XIX wieku. Zaprojektował ją architekt Gencho Kunev. Jest to drugi co do wielkości kościół w Bułgarii, po kościele Aleksandra Newskiego w Sofii. Wewnątrz można podziwiać malowidła ścienne oraz wspaniałe witraże. Katedra jest rozpoznawalna z daleka dzięki jej charakterystycznym miedzianym kopułom.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Akwarium , Bułgaria

Coś dla miłośników podwodnego świata. W miejskim Akwarium żyje około 140 gatunków ryb z Morza Czarnego. Poza tym są tu również okazy z Morza Śródziemnego, ryby słodkowodne, gatunki egzotyczne z dalekich zakątków świata. Latem Akwarium jest otwarte codziennie. Do centrum miasta będziemy stąd iść zaledwie pięć minut.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum Historii Warny , Bułgaria

Znajdziemy tutaj informacje o tym, jak rozwijało się miasto, społeczeństwo i gospodarka. Przedstawiona jest historia budowy nowego portu, rozwój żeglugi, przemysłu stoczniowego i handlu. Muzeum w okresie letnim jest otwarte codziennie oprócz poniedziałku. Zimą jest zamknięte w weekendy.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

“Nicolaus Copernicus” National Observatory and Planetarium , Bułgaria

Jest to jedno z największych i najnowocześniejszych planetariów na Bałkanach. Na sklepieniu tutejszego nocnego „nieba” wyświetlanych jest 5500 gwiazd. Przedstawiony jest ruch sfer niebieskich: pozycja słońca w zależności od pory roku oraz innych planet układu słonecznego. Gwiezdny spektakl latem odbywa się codziennie o godzinie 17:00.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum Marynarki Wojennej , Bułgaria

Muzeum oferuje wystawę wewnątrz siedziby oraz ekspozycję na otwartym powietrzu. Pośród stu tysięcy eksponatów znajdziemy przedmioty używane niegdyś przez marynarzy. Są stroje z epoki, fotografie, obrazy, sprzęty żeglarskie. Na zewnątrz można zobaczyć broń, działającą wciąż latarnię morską z portu w Warnie oraz jacht żaglowy „Kor Karoli”. Muzeum jest zlokalizowane obok miejskiego Akwarium.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Zoo , Bułgaria

Świetna atrakcja przede wszystkim dla dzieci. W tutejszym Zoo mieszka około siedemdziesięciu różnych gatunków zwierząt, w tym również gatunki dzikie, które trudno spotkać w innych ogrodach zoologicznych w Bułgarii. Zoo jest położone w Nadmorskim Parku, dziesięć minut spacerem od miejskiej plaży.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Morska Gradina , Bułgaria

To miejsce jest idealne do odpoczynku po całym dniu zwiedzania Warny. Park ciągnie się wzdłuż bulwaru Primorskiego i bulwaru Kniaz Boris. Położony jest nad samym wybrzeżem Morza Czarnego. Nadmorski Park kryje bardzo dużo atrakcji. Jest tu m. in. delfinarium, Muzeum Marynarki i jedna z najlepszych plaż Warny.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Muzeum Przyrodnicze , Bułgaria

Muzeum jest podzielone na trzy sekcje: geologiczną, roślinną oraz królestwa zwierząt. Ekspozycja jest zorganizowana w interesujący sposób. Przybliża wiedzę o środowisku Morza Czarnego. Jest to miejsce praktycznie dla każdej grupy wiekowej. Zarówno studenci danej dziedziny jak i dzieci wyniosą wiele z wizyty w tym muzeum.

Średni wynik 6,0 na podstawie 1 ocen

Cerkiew katedralna "Zaśnięcia Matki Bożej" , Bułgaria

Cerkiew ta jest zabytkiem narodowym, największą prawosławną katedrą w Warnie i drugą co do wielkości w całej Bułgarii. Powstała pod koniec XIX wieku (dokładnie w latach 1884-1886) jako dowód wdzięczności mieszkańców za wyzwolenie spod osmańskiego jarzma. Wdzięczność mieszkańców przełożyła się na sfinansowanie przez nich całej budowy.

Średni wynik 4,8 na podstawie 1 ocen

Noclegi

Możesz sprawdzić dostępność noclegów w promieniu 15 km od centrum z

Komunikacja

Wyszukaj oferty wynajmu aut z

Opieka medyczna

Ubezpieczenie turystyczne możesz znaleźć w wyszukiwarce