Proszę czekać...

preloading

prace trwają ...

Serwis korzysta z plików cookies. Szczegółowe informacje zawarte są w polityce plików cookies

Pomoc

Dodaj Barcelona do planu podróży

Barcelona to spacer znaną ulicą La Rambla, niesamowita architektura Gaudiego, sale koncertowe, imprezy muzyczne, muzea, teatry, restauracje i wiele innych atrakcji czekających na zwiedzających. Tu swoją młodość spędził Picasso. Bez wątpienia miasto wywarło wpływ na artystę, a my możemy podążać jego śladami. Warto także odwiedzić muzea, np. jedno z największych na świecie: Fundació Joan Miró.

 - Barcelona (Hiszpania)

  • Wszystkie znane nazwy

    Barcelona
  • Oficjalna strona internetowa

    www.barcelonaturisme.com

  • Ceny

  • Współrzędne

    Długość x szerokość geograficzna: 2.183333 x 41.383333

Opis

Barcelona jest ważnym ośrodkiem handlowym i naukowym, znanym także dzięki jednej z najlepszych na świecie drużyn piłki nożnej.

Autor: olgaa_eleonora ,
Zgadzam się z opisem:
2
,
Dodano: 2013-02-06 13:40:09

Barcelona jest stolicą Katalonii - wspólnoty autonomicznej w Hiszpanii. Dążenie Katalończyków do możliwie dużej autonomii widoczne jest na każdym kroku. Zdecydowanie łatwiej spotkać tu flagę katalońską niż hiszpańską. Katalończycy mają też swój język. W restauracjach czy wszelkiego rodzaju atrakcjach turystycznych w pierwszej kolejności opis jest po katalońsku, dopiero potem po hiszpańsku. Nie ma też z reguły problemu, aby porozumieć się po angielsku.

Autor: monika ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-06-02 21:52:57

Barcelona pod względem ilości mieszkańców jest porównywalna z Warszawą. Jednak zdecydowanie różny jest tutaj klimat oraz ukształtowanie terenu. Barcelona jest miastem portowym, leży nad Morzem Śródziemnym. Jednocześnie w niewielkiej odległości od morza znajdziemy wzgórza, na których usytuowany jest Park Güell, z którego rozpościera się piękny widok na Barcelonę, czy wzgórze Montjuïc, którego szczyt znajduje się na 173 m n.p.m. Natomiast średnia temperatura nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza a dochodzi do 30 stopni. Opadów jest stosunkowo niewiele, szczególnie w lipcu.

Autor: monika ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-06-03 22:45:56

Ja uwielbiam Barcelonę ponieważ zawsze jest tam ładna pogoda. Nawet w zime temperatury są grubo na plusie

Autor: gosia0044 ,
Zgadzam się z opisem:
2
,
Dodano: 2013-02-06 15:59:54

Położenie

Barcelona leży w Katalonii, na północno-wschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, nad Morzem Śródziemnym i na równinie o szerokości ok. 5 km, otoczonej przez góry Sierra de Collserola, rzekę Llobregat na południowym zachodzie oraz nurt Besòs na północy. Miasto znajduje się 120 km na południe od Pirenejów i granicy z Francją. Zajmuje powierzchnię 101 kilometrów kwadratowych.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-27 21:26:34

Historia

Legendarne początki miasta wiążą się z półboskim Herkulesem lub -- co bardziej prawdopodobne -- fenickim rodem Barców (zwanych też Barkasami lub Barkidami), do którego należał też np. słynny Hannibal, wielki wódz, toczący wojny z Rzymem. Od ich nazwiska ma też pochodzić nazwa Barcino, nadana osadzie w III wieku przed naszą erą. Po przegranej Kartaginy miejscowość pod rządami rzymskimi rozwijała się od małego obozu wojskowego do pięknego portu, cieszącego się znaczną niezależnością podatkową i prawem bicia własnej monety.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
0
,
Dodano: 2014-02-27 22:15:00

We wczesnym średniowieczu miasto odgrywało wiodącą rolę na Półwyspie Iberyjskim: m.in. jako stolica państwa germańskich Wizygotów, ważny ośrodek arabski w VIII wieku naszej ery czy centrum Marchii Hiszpańskiej założonej przez francuskich Karolingów. Później Barcelona tworzyła jeszcze niezależne hrabstwo i była stołeczną metropolią Królestwa Aragonii. Z czasem jednak -- zwłaszcza po zjednoczeniu z Kastylią i powstaniu zrębów późniejszej Hiszpanii -- jej znaczenie zaczęło słabnąć, chociaż pozostała ważnym ośrodkiem bankowości, tworząc w 1401 r. prawdopodobnie najstarszą, publiczną instytucję kredytową w Europie.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-27 22:36:09

Rosnąca rola Madrytu i podbój przez Hiszpanów Ameryki -- co pomniejszyło rolę handlu śródziemnomorskiego -- przyczyniły się do pogłębienia tendencji separatystycznych w Katalonii. Pierwszym dobitnym ich wyrazem był zbrojny bunt przeciw hiszpańskiemu królowi Filipowi IV Habsburgowi z lat 1640–52. W czasach wojen napoleońskich miasto zostało częściowo zniszczone w ostrych starciach z Francuzami, ale później, w XIX wieku, nastąpił jego dynamiczny rozwój połączony z industrializacją. W okresie wojny domowej 1936-39 Barcelona, jak i cała Katalonia, wspierała siły republikańskie i komunistyczne -- co doprowadziło do dalekosiężnych konsekwencji, gdy konflikt zakończył się zwycięstwem armii faszyzującego generała Franco.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-28 21:05:57

Pod rządami prawicowej dyktatury, w ramach odwetu, zlikwidowano autonomię prowincji i zakazano używania miejscowego języka w życiu publicznym. Miasto jednak szybko rozwijało się gospodarczo, zasilane masowym napływem ludności z biedniejszych regionów kraju (zwłaszcza Andaluzji, Murcji i Galicji), pielęgnując nieoficjalnie własną odrębność. Tendencje niepodległościowe doszły silnie do głosu, gdy Hiszpania wróciła na drogę demokracji na początku lat 80-tych XX wieku. Pogłębiły się one w ostatnich latach na skutek tzw. kryzysu światowego i wewnętrznych problemów Unii Europejskiej (m.in. z uchwaleniem konstytucji dla całego kontynentu czy utrzymaniem spójności strefy euro). W dniu 23 stycznia 2013 r. niezależny parlament Katalonii przyjął deklarację suwerenności, co ma być pierwszym krokiem ku niepodległości i powstaniu nowego państwa ze stolicą w Barcelonie właśnie.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-28 21:12:49

Niezwykle ważnym wydarzeniem w nowożytnej historii Barcelony są XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie 1992 roku. Przez wielu fachowców stolica Katalonii jest podawana jako przykład wykorzystania imprezy sportowej w sukcesie wizerunkowym i gospodarczym. Sukces ten Barcelona zawdzięcza w dużej mierze turystyce.

Autor: monika ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-06-03 22:18:40

Specyficzne informacje

Minimalny czas potrzebny na to, aby zwiedzić Barcelonę to 3-4 dni. Miasto jest tak kolorowe i zróżnicowane, że chcąc poznać je dokładnie, należałoby tu zamieszkać na stałe.

Autor: monika ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-06-02 21:56:18

Należy też pamiętać, że drugim językiem urzędowym Barcelony -- obok hiszpańskiego -- jest kataloński i np. większość tablic, opisów znaków drogowych czy komunikaty w metrze są tylko w tej mowie. Dla około 40% mieszkańców Katalonii jest to główny język, ale wielu z nich mówi także po hiszpańsku czy angielsku.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-27 21:45:40

Jedzenie i picie

W większości restauracji możemy znaleźć zestawy dnia, czyli posiłek składający się z 3 dań. Mamy pewien wybór każdego rodzaju dań (starter, danie główne i deser), natomiast cena jest zawsze określona z góry. Zestawy takie (menú del día) są syte i dość zróżnicowane. Ceny tych tańszych wahają się w granicach 10-12 euro. Zestawy poniżej 10 euro są już rzadkością. Należy pamiętać, że menu takie zazwyczaj nie są serwowane przez cały dzień, a w dwóch porach: porze lunchu oraz kolacji. Często w porze obiadowej (około godziny 17-18) jest problem ze znalezieniem takiego obiadu.

Autor: monika ,
Zgadzam się z opisem:
2
,
Dodano: 2013-06-03 19:29:41

Restauracje

Najwięcej restauracji można znaleźć w takich rejonach miasta, jak: dzielnica Barceloneta (gdzie podaje się przede wszystkim potrawy z ryb, wiele odmian ryżowej paelli czy arròs negre -- czarny ryż barwiony wydzieliną kałamarnicy), teren Eixample Esquerra czy modna okolica El Born. Najlepsze tapas (przekąski podawane do napojów w barach) skosztujemy zaś w dzielnicy Barri Gòtic lub na Plaça Catalunya.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-28 22:16:12

Sklepy

Miasto słynie z wielu ciekawych punktów handlowych, gdzie można kupić zarówno ekskluzywne produkty światowych marek, jak i kolekcjonerskie rarytasy. Np. dzielnica Grácia jest rajem dla osób interesujących się dekorowaniem wnętrz oraz miłośników starych książek. Tam także, choćby w znanym sklepie Jamonarium, można nabyć oryginalne, ręcznie wykonane, pamiątki z Barcelony. Zwolennicy galerii handlowych powinni odwiedzić np. któryś z wielobranżowych sklepów sieci El Corte Inglés czy modny dom towarowy La Gauche Divine w dzielnicy Ciutat Vella. Handel w niedzielę jest pozornie zakazany, ale turyści znajdą wiele małych sklepików, antykwariatów czy butików otwartych przez cały tydzień -- zwłaszcza we wspomnianej najstarszej części miasta (Ciutat Vella) lub na popularnych wśród przyjezdnych obszarach Barri Gòtic czy La Rambli (z towarami niskiej jakości, zwykle chińskiej produkcji). W centrum handlowym Port Vell znajduje się też Maremagnum -- duży kompleks, normalnie działający w dni wolne od pracy.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-28 22:02:48

Znaną atrakcją Barcelony są także jej liczne targowiska, gdzie sprzedaje się głównie mięso, ryby i inne produkty spożywcze w wielu odmianach i gatunkach. Najbardziej znane takie rynki to: La Boqueria, Mercat de Sant Antoni, Mercat de Santa Caterina, Mercat de la Barceloneta, Mercat de la Concepció, Mercat del Ninot, Mercat d'Hostafrancs, Mercat de Sants, Mercat del Fort Pienc, Mercat de Poblenou oraz kilkadziesiąt mniejszych, lokalnych placów handlowych tego typu.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-27 21:39:10

Barcelona Noclegi

Hotele

Katalońska stolica dysponuje świetną ofertą miejsc noclegowych: od tanich apartamentów o przyzwoitym standardzie, poprzez hostele i pensjonaty, aż po pięciogwiazdkowe, luksusowe hotele. Centrum noclegowe stanowią zwłaszcza popularne dzielnice turystyczne, takie jak: Ciutat Vella, Eixample, Gracia, Sants-Montjuïc i Barceloneta.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-28 22:26:26

Wydarzenia

Barcelona organizuje wiele corocznych imprez i festiwali, spośród których na szczególną uwagę zasługują te, podkreślające odrębność i unikatowość kulturową regionu Katalonii. Są to m.in. Cavalcada de Reis (parada z okazji święta Trzech Króli), Festes de Gracia (tydzień zabaw, festynów i ogni sztucznych na cześć Wniebowzięcia NMP), Festes de Sants (również w sierpniu, z biesiadami i ucztowaniem na otwartym powietrzu), Sant Jordi (kataloński odpowiednik Walentynek w dniu 23 kwietnia), Corpus (święto kościołów pod koniec maja), Fira de Santa Llúcia (grudniowy czas przedświątecznych targowisk i szopek), Revetlla de Sant Joan (23 czerwca -- dzień fajerwerków), La Mercè (24 września -- święto miasta m.in. z pochodem wielkich kukieł i konkursem na najwyższą ludzką wieżę).

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-28 21:32:30

Miasto słynie także z wydarzeń muzycznych takich jak: Sónar -- trzydniowy festiwal dźwięku i multimediów, organizowany zwykle w trzecim tygodniu czerwca -- czy Monegros Desert Festival -- 20-godzinna wielka impreza techno, odbywająca się w lipcu na pustyni Fraga, ok. 200 km od Barcelony. Natomiast ważną rolę handlową metropolii podkreślają całoroczne targi Fira de Barcelona, których najbardziej znanym elementem jest Mobile World Congress -- prestiżowe spotkanie branży telefonów komórkowych i innych elektronicznych urządzeń przenośnych.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-28 21:43:56

Na pewno w Barcelonie najważniejszymi wydarzeniami dla kibiców piłki nożnej są mecze FC Barcelony. W tym momencie Barcelona jest jednym z najlepszych klubów na świecie, co także na pewno zwiększa liczbę turystów przybywających do stolicy Katalonii. Mecze rozgrywane są często późno, ale jeśli mamy hotel w Barcelonie, to myślę, że nie będzie to większym problemem.

Autor: pawel176 ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-05-20 15:47:30

Komunikacja

Po Barcelonie moim zdaniem bardzo łatwo można się przemieszczać. Różne typy komunikacji miejskiej są ze sobą połączone, co zapewnia płynne poruszanie się po stolicy Katalonii.

Autor: pawel176 ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-05-20 19:18:49

W Barcelonie bardzo dobrze rozwinięta jest komunikacja rowerowa. Jest mnóstwo ścieżek rowerowych. Charakterystycznym elementem są miejskie wypożyczalnie czerwonych rowerów. Niestety, wypożyczalnie te są przeznaczone dla mieszkańców i rezydentów - wykupuje się długoterminowy abonament.

Autor: monika ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-05-31 19:41:35

Dla turystów w Barcelonie przewidziany jest dedykowany rodzaj komunikacji. Barcelona Bus Turístic (http://www.barcelonabusturistic.cat/web/guest) to 3 linie, po których jeżdżą specjalne autobusy z otwartym dachem. Kursują pomiędzy najważniejszymi atrakcjami turystycznymi miasta, dzięki czemu możemy zobaczyć ciekawe miejsca w okolicy. Można kupić bilet jedno lub dwudniowy w cenie około 30€ (różnica w cenie między jedno- a dwudniowym nie jest drastycznie różna). Przy zakupie on-line 10% zniżki. Nie zapominajmy tylko, że w Barcelonie nie wystarczy zobaczyć najważniejszych atrakcji - trzeba też trochę pospacerować.

Autor: monika ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-06-02 21:45:36

Większość najważniejszych atrakcji w Barcelonie znajduje się w obszarze o promieniu 3-4 km. Jeśli zatem znajdziemy dobre miejsce noclegowe, wówczas możemy zwiedzać Barcelonę na piechotę, nie używając w tym celu komunikacji miejskiej.

Autor: monika ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-06-03 19:21:08

Barcelona ma własne lotnisko. Latają tutaj samoloty tanich linii lotniczych, także z Polski. Z lotniska do miasta dojedziemy pociągiem. Największym dworcem kolejowym i dobrą stacją przesiadkową jest Barcelona Sants.

Autor: monika ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-06-03 22:06:30

Sprawy przyziemne

Biura informacji

W mieście znajduje się sieć punktów informacji turystycznej, znajdujących się m.in. na lotnisku, w porcie czy popularnym deptaku La Rambla. Zwykle działają one od poniedziałku do soboty w godzinach od 8-ej rano do 20-stej, a w niedziele i święta do 14-stej. Można tam np. uzyskać kompleksowe dane o miejscowych atrakcjach bądź zarezerwować hotel.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-27 21:52:26

Internet

Władze miejskie zapewniają o bezpłatnym dostępie do Internetu, realizowanym na obszarze całej metropolii (w tym w wielu parkach) za pośrednictwem licznych punktów dostępowych wi-fi.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-28 22:29:06

Opieka medyczna

Obywatelom Unii Europejskiej przysługuje w Barcelonie bezpłatna lub zniżkowa opieka medyczna -- za okazaniem paszportu i innych wymaganych dokumentów. Realizują ją zwłaszcza Hospital Clinic I Provincial De Barcelona oraz -- w zakresie usług stomatologicznych -- klinika dentystyczna Abaden Dentistas.

Autor: plan4fun.pl ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2014-02-28 22:34:20

Jak spędzać wolny czas

Najprostszym sposobem na spędzenie wolnego czasu w Barcelonie jest po prostu spacer. Jest tu wiele ciekawych miejsc. Co ważne, spacer nic nie kosztuje. Jeśli jednak już zdecydujemy się na odwiedzenie jednej z płatnych atrakcji, musimy się liczyć z tym, że koszt wejściówki wynosi około 20 euro.

Autor: monika ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-06-03 22:24:54

Bardzo dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest też zwiedzanie ciekawych miejsc poza Barceloną. Wystarczy wymienić kilka przykładów - Montserrat, Costa Brava, Tarragona czy Girona. W niedużej odległości mamy zarówno morze jak i góry z domieszką pozostałości po imperium rzymskim.

Autor: monika ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-06-03 22:28:54

W wolnym czasie można wybrać się do wielu ciekawych miejsc. Na przykład Sagrada Familia to bazylika w Barcelonie zaprojektowana i tworzona przez słynnego (z wielu dzieł w tym mieście) artystę Antonio Gaudiego.

Autor: pawel176 ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-05-20 19:23:28

Inna atrakcja turystyczna: Camp Nou to największy w europie stadion piłkarski, zbudowany w 1957 roku. Pierwszy mecz, jaki rozegrano na tym stadionie, to mecz FC Barcelony z reprezentacją Warszawy -- czyli jest tam też polski akcent.

Autor: pawel176 ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-05-20 19:23:28

Bezpieczeństwo

Barcelona nie jest do końca bezpiecznym miastem, ze względu na kradzieże. Szczególnie niebezpieczny pod tym względem jest spacer La Ramblą. Nawet miejscowi restauratorzy zwracają na to uwagę.

Autor: monika ,
Zgadzam się z opisem:
1
,
Dodano: 2013-06-03 22:09:59

Pomóż nam w tworzeniu serwisu. Zaloguj się i dodaj informacje do przewodnika na podstawie własnych doświadczeń z podróży.

Warianty wprowadzenia
Możesz dodać wstęp. Aby to zrobić musisz jednak być zalogowany.

Oceny według zainteresowań
Podana strona internetowa jest błędna

Podany adres internetowy jest nieprawidłowy. Podaję właściwy adres (opcjonalnie uzasadnienie):

Podaj stronę internetową
Dodaj etykiety
Zgłaszam błędne współrzędne

Uważam, że współrzędne przypisane do tej miejscowości są nieprawidłowe.

Prawidłowe wartości, źródła, komentarz:


Szczegóły cen
Podgląd szczegółów cen
Dodaj zdjęcie
Wyszukaj
Przeciągnij zdjęcie i upuść poniżej

Opis do zdjęcia:

Barcelona - znasz to?

Podziel się swoją wiedzą o tym mieście, wyraź swoją

opinię turystyczną

wystaw ocenę, poinformuj o atrakcjach turystycznych w pobliżu.

Barcelona - wybierasz się?

Chcesz zobaczyć ciekawe miejsca w okolicy? Przeczytaj, co na ten temat

piszą inni podróżnicy

Opisz swoje wrażenia po powrocie.

Ostatnio oglądane

Brak ostatnio przeglądanych miejsc